کد خبر: ۴۹۲۹۴۷
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳

مدیر مسئول انتشارات آریترین گفت: اکثر ناشران خصوصی هیچ پشتیبانی از وزارت ارشاد برای انتشار آثارشان دریافت نکردند.

وزارت ارشاد از اکثر ناشران خصوصی حمایتی نکرد/ ثبات جامعه شرط لازم برای رشد صنعت نشر

جلال صابری نژاد مدیر مسئول انتشارات آریترین، در گفت و گویی، با اشاره به اینکه شرایط نشر ایران تحت الشعاع دو مسئله ناشران خصوصی و نیمه خصوصی است، گفت: سال گذشته ناشرانی که کمتر از ۲۵ اثر منتشر کرده بودند، از حمایت وزارت ارشاد در زمینه اعطای کاغذ بهره‌مند نشدند. وزارت ارشاد در این زمینه تنها از ناشرانی حمایت کرد که آثار خوبی منتشر کرده بودند و تعداد آثار منتشر شده آنها به بیش از ۱۰۰ اثر می‌رسید.

او افزود: اکثر ناشران خصوصی هیچ پشتیبانی از وزارت ارشاد برای انتشار آثارشان دریافت نکردند. وزارت ارشاد ناشران را رتبه بندی کرده و در این رتبه بندی از ناشرانی حمایت شد که کتابی با موضوعی خاص تولید کردند. حمایت‌های وزارت ارشاد از ناشران بیشتر تبعیض میان ناشران ایجاد کرد. در این حمایت‌ها عده‌ای بهره‌مند شدند و عده‌ای دیگر در این بازار حذف شدند و هیچ سودی به دست نیاوردند.

مدیر مسئول نشر آریترین به یکسان نبودن بازار نشر ایران به عنوان دلیل حذف عده‌ای از ناشران در بازار نشر و تمرکز بیش از ۷۵ درصد نشر ایران در تهران اشاره و بیان کرد: تنها ۲۵ درصد ناشران ما در شهرستان فعالیت می‌کنند. امکاناتی که ناشران تهرانی در اختیار دارند از جمله انبارداری، خرید کتاب ناشران توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توزیع کتاب، در شهرستان‌ها دیده نمی‌شود. هنوز تبعیض در نشر کشور وجود دارد و اگر وزارت ارشاد به طور یکسان از ناشران حمایت کند، توزیع کاغذ و خدمات دیگر به طور یکسان به ناشران ارائه می شود و وضعیت بازار نشر ایران تغییر خواهد کرد.

صابری نژاد ادامه داد: بازار نشر ایران قطع به یقین تحت تاثیر نوسان‌های اجتماعی ایران است. تا زمانی که جامعه به ثبات نرسد و مردم جامعه به سمت مطالعه نروند، بازار نشر نمی‌تواند رشد کند. بازار نشر با مشکلاتی مواجه است که به بررسی نیاز دارد و باید یک کارگروه برای برطرف شدن این مشکلات به طور مشترک کار کند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: