کد خبر: ۴۹۳۰۱۱
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۱

عضو شورای سیاستگذاری هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید درباره وجوه یک جشنواره تاثیرگذار گفت‌: خورشید در همه ادوار در جستجو برای جذب جوانان مستعد است.

به گزراش باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم مستقل خورشید، رهبر قنبری عضو شورای سیاستگذاری هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید معتقد است این جشنواره به فیلمسازان تجربه‌گرا اهمیت زیادی می‌دهد و در جستجوی جذب جوانان مستعد است.

رهبر قنبری نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون و عضو شورای سیاستگذاری هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید درباره این رخداد بیان کرد: من از سال‌های اولیه این جشنواره تاکنون با مهدی یارمحمدی دبیر و مؤسس آن آشنا و شاهد آن بوده‌ام که تلاش زیادی برای حفظ استقلال آن کرده است. تلاش برای اینکه آثار سفارشی برخی سازمان‌ها و نهادها استقلال جشنواره را از بین نبرد.

وی افزود: اساسا سینمای مستقل مبتنی بر اندیشه است و خورشید نیز به عنوان یک جشنواره مستقل بر این مساله تاکید دارد، نه این که صرفا منبع مالی ساخت یک اثر وابسته به دولت باشد.

قنبری با بیان اینکه هدف از استقلال حفظ شخصیت و شان و مولفه‌های هنری فیلم و فیلمساز است، عنوان کرد: خورشید در طول این سال‌ها به فیلمسازانی بها داده است که اندیشه‌های شخصی و ایده‌های نوآورانه داشته‌اند، این رویکرد را در جشنواره فیلم مستقل خورشید بسیار مثبت ارزیابی می‌کنم اما باید کسانی پایبند به این تفکر نیز این جشنواره را همراهی کنند تا خروجی مورد نظر حاصل شود.

وی ادامه داد: این مهم در حالی است که برخی از مسئولان و مدیران فرهنگی و حتی در مواردی مخاطبان، درکی از موقعیت این جشنواره ندارند. مفهوم استقلال در هنر یک امر ماهوی است و جشنواره خورشید به دلیل عدم توجه کسانی که باید مبلغ اندیشه مستقل برای سینما باشند، دچار مخاطره از نظر تامین مسائل مالی است و این اجرای برخی ایده‌ها را سخت می‌کند.

کارگردان فیلم «روییدن در باد» خاطرنشان کرد: مهم‌ترین جشنواره‌های هنری بین‌المللی تا زمانی جشنواره مهمی بوده‌اند که افرادی مستقل از آن‌ها حمایت کرده‌اند و درست وقتی که استقلال خود را از دست می‌دهند یا تحت تاثیر سیاست ‌قرار می‌گیرند، نظیر جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو یا نظیر جشنواره فیلم شانگهای چین، از اعتبار واقعی خود فاصله می‌گیرند.

قنبری با اشاره به نقاط قوت یک جشنواره سینمایی گفت: یک جشنواره سینمایی باید در عین بهره‌گیری از موقعیت‌ها و تسهیلات دولتی رویکرد مستقل خود را نیز حفظ کند. خورشید به این رویکرد قائل بوده است و در همه ادوار در جستجوی جذب جوانانی مستعد است.

وی اظهار کرد: این جشنواره به سینماگران تجربه‌گرا اهمیت زیادی می‌دهد. در ترکیب هیئت انتخاب و داوری از افرادی کمک می‌گیرد که در جشنواره‌های مختلف تکرار نمی‌شوند و در عین حال سابقه درخشانی دارند. طبیعی است که این نتیجه برای فیلمسازان جذاب است.

هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید در بخش‌های «مسابقه فیلم مستقل تجربه گرا»، «مسابقه ویدیوآرت»، «مروری بر سینمای تجربی آلمان» و «بخش ویژه بازآفرینی شهری»، به دبیری مهدی یارمحمدی،  8 الی 11 مهرماه سال جاری در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

آدرس سایت جشنواره www.khorshidfilmfestival.com  است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار