کد خبر: ۴۹۳۴۰۰
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۶
باتوجه به نیاز ۲۵ هزار مگاواتی برق عراق

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق: مردم عراق در شرایط حاضر با کمبود شدید برق و خاموشی‌های مکرر مواجه هستند

به گزارش شفاف، آقای سید حمید حسینی در گفتگو با رسانه ملی افزود: همچنین ایران روزانه ۳۷ تا ۳۸ میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر می‌کند.
وی گفت: دستکم ۲۵۰ مگاوات از واحد‌های نیروگاهی عراق با این گاز تامین سوخت می‌شود.
دبیرکل مشترک اتاق بازرگانی ایران و عراق افزود: جدا از این، روزانه ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات برق از ایران به عراق صادر می‌شود.
وی ضمن اشاره به تولید برق در عراق بوسیله شرکت مپنا با توجه به سرمایه گذاری‌های صورت گرفته گفت: عراق به ۲۵ هزار مگاوات برق نیاز دارد که در حال حاضر ۱۵ تا ۱۶ هزار مگاوات بیشتر برق ندارد.
آقای حسینی اضافه کرد: مردم عراق در شرایط حاضر با کمبود شدید برق و خاموشی‌های مکرر مواجه هستند.
وی گفت: عراقی‌ها در مجموع روزانه هفت تا هشت ساعت از برق سراسری شهری، نمی‌توانند استفاده کنند.
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: بسیاری از مردم در عراق مجبورند از برق ژنراتور‌ها استفاده کنند که به دلیل بالا بودن قیمت گازوئیل برق ژنراتور‌ها برای خانوار‌های عراقی بسیار گران تمام می‌شود.
وی گفت: یک خانواده معمولی در عراق ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار بابت مصرف برق از این طریق هزینه پرداخت می‌کند که مبلغ قابل توجهی است.
آقای حسینی افزود: ایران دستکم روزانه ۱۰ میلیون دلار صادرات گاز به عراق دارد که این رقم در سال سه و نیم تا ۴ میلیارد دلار می‌رسد.
وی اضافه کرد: ارزش صادرات برق ایران به عراق نیز ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار در سال است.
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: مشکلی که هم اکنون ایران با عراق در این خصوص دارد این است که هنوز نتوانسته مکانیزم مشخصی برای دریافت وجه پول برق و گاز با عراقی‌ها به توافق برسد.
وی در ادامه با بیان اینکه عراق گاز همراه نفت دارد، اما چیزی به عنوان میادین گازی ندارد، افزود: بعید به نظر می‌رسد سه تا چهار سال آینده عراقی‌ها بتوانند از محل جمع آوری گاز‌های همراه نفت گاز مورد نیاز خود را تامین کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: