کد خبر: ۴۹۳۸۸۵
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰

سامانه ثبت اموال مقامات، مسئولان و کارگزاران در مرکز آمار قوه قضاییه رونمایی شد.

به گزارش شفاف، امروز (یکشنبه، ۳۱ شهریورماه) از سامانه ثبت اموال مسئولان در مرکز آمار قوه قضاییه رونمایی شد.

براساس ابلاغ آیین نامه رئیس قوه قضاییه تمام مقامات، مسئولان و کارگزران کشور باید اموال خود را در آغاز و پایان سمت خود در سامانه ثبت اموال مسئولان اعلام کنند.

مقامات مسئول موظف هستند بلافاصله پس از انتخاب یا انتصاب، فرم تعهدنامه برای اعلام اموال خود را تأیید کنند.

فهرست دارایی مقامات مسئول اعم از داخل یا خارج کشور باید شامل موارد ذیل باشد:

 
 

۱- کلیه اموال غیر منقول، با ذکر مشخصات پلاک ثبتی و یا با هر شناسه دیگر و در صورتی که ثبت نشده باشد با هر مشخصه‌ای که به سهولت قابل شناسایی است.

۲- حقوق دارای ارزش مالی از قبیل امتیاز مالی، حق انتفاع، بهره برداری و نظایر آن؛

۳- مطالبات و دیون اعم از حال یا وعده دار؛

۴- سرمایه گذاری؛

۵- اوراق بهادار از قبیل اوراق مشارکت و سهام اعم از بی نام یا با نام، با قید نوع، میزان و مرجع صدور؛

۶- موجودی حساب‌های بانکی، مؤسسات مالی و اعتباری و صندوق‌ها اعم از دولتی یا غیردولتی و یا قرض الحسنه و نظایر آن با ذکر شماره حساب؛

۷- هرگونه منابع درآمدی مستمر.

چنانچه دارایی مقامات مسئول در خارج از کشور باشد، مشخصات کشور و منطقه مربوط و قید سایر مشخصات دارایی به نحوی که به سهولت قابل شناسایی باشد.

الزام اعلام اموال و دارایی‌ها برای بیش از ۲۵۰ هزار مدیر در کشور
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری گفت: بیش از ۲۵۰ هزار نفر مشمول قانون اعلام اموال مسئولان در کشور می‌شوند.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الالسلام و المسلمین حمید شهریاری رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه در مراسم رونمایی از سامانه ثبت اموال مسئولان اظهار کرد: براساس اصل ۱۴۲ قانون رهبر، رئیس جمهور، معاونین رئیس جمهور و وزرا باید اموال خود و همسران و فرزندان خود را قبل و بعد از مسئولیت اعلام کنند.

وی افزود: افراد مشمول اصل ۱۴۲ قانون اساسی باید تا یک ماه بعد از اتمام مأموریت کاری اموال خود و همسر و فرزندان‌شان را اعلام کنند.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه گفت: در سال ۹۴ قانونگذار قانونی را تصویب کرد که علاوه بر افراد مشمول اصل ۱۴۲ قانون اساسی، مدیران و مسئولان دیگر نیز موظف به اعلام اموال خود هستند. این قانون آنقدر گسترده است که حدود ۲۵۰ هزار نفر را شامل می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری تصریح کرد: تمام مسئولان باید قبل و بعد از مسئولیت اموال خود و همسر و فرزندان‌شان را به رئیس قوه قضاییه و هئیت سه نفره اعلام کنند و رئیس قوه قضاییه هم باید اموال خود را به رهبر اعلام کند که رئیس قوه قضاییه این کار را هفته گذشته انجام داد.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه ادامه داد: براساس قانون ۲۴ عنوان مسئولیتی باید دارایی‌های خود را اعلام کنند.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری گفت: نمایندگان مجلس، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضا منصوب رهبر، مدیران و معاونین قوه قضاییه، اعضای شورای نگهبان، دادستان کل کشور، رئیس دیوان عالی کشور، رئیس دیوان عدالت اداری، رئیس دیوان محاسبات، مشاوران سران سه قوه، رئیس دفتر سران سه قوه، افراد دارای پایه‌های قضایی و روسایی دادگستری و دادستان‌ها، دستیار ارشد رئیس جمهور و افراد نظامی و شاغلان در نیرو‌های مسلح از رده سرپرست تمام به بالا و روسای کلانتری‌ها موظف به اعلام اموال خود، همسر و فرزندان‌شان هستند.

وی گفت: فردی که حکمی برای قبول مسئولیت دریافت می‌کند باید در ابتدا تعهد دهد که اموال خود را اعلام می‌کند و اگر فرم تعهدنامه امضا نشود، این فرد نمی‌تواند شروع به کار کند و اگر سندی را هم امضا کند، قانونی نیست و باید در مقابل آن پاسخگو باشد.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه بیان کرد: ما به سازمان اداری و استخدامی نامه زدیم تا افراد مشمول قانون اعلام اموال را در قالب فایلی به قوه قضاییه ارسال کنند.

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری افزود: افراد که همزمان دو شغل دارند باید برای هر شغل خود یک بار به طور جداگانه اموال خود را اعلام کنند.

وی افزود: مسئولان و مقامات و کارگزاران برای ثبت اموال باید ابتدا در سامانه ثنا ثبت نام کنند. ما سعی کردیم برای مخفی ماندن اطلاعات افراد و جلوگیری از هک شدن و محرمانه بودن اطلاعات، سامانه ثبت اموال در بستر اینترنت نباشد.

رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه تأکید کرد: ما این اطمینان را می‌دهیم که هیچ فردی به جز رئیس قوه قضاییه به اطلاعات افراد دسترسی ندارد و برای ورود به صفحه هر فرد باید سه رمز عبور توسط ۳ نفر به طور همزمان در سامانه ثبت شود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: