کد خبر: ۴۹۴۰۰۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱

رئیس دومین دوره مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور ترامپیسم، روی کار آمدن ترامپ در رأس قدرت نظام سلطه را نمایانگر رفتار قلدرمآبانه دانست.

ترامپیسمبه گزارش شفاف، علی اصغر جعفری رئیس دومین دوره مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور ترامپیسم، در نشست خبری این مسابقه گفت: دوره نخست این مسابقه در سال ۹۶ با حضور ۱۶۱۴ اثر از ۵۵۰ هنرمند دنیا برگزار شد که حضوری بی سابقه بود.

وی افزود: روی کار آمدن شخصی مانند ترامپ در رأس قدرت نظام سلطه، پیامد‌هایی به همراه داشته که رفتار‌های نژادپرستانه، ضد بشری و قلدرمآبانه بخشی از آن است؛ البته فرصت کار هنری را هم برای هنرمندان به وجود آورد.

رئیس جشنواره ترامپیسم اظهار کرد: امروز با گذشت سه سال از حضور ترامپ، با جهانی مواجه هستیم که در آن نسل‌کشی، جنگ‌ و فروش سلاح افزایش پیدا کرده است. روحیه برده‌داری کشور‌های جنگ‌زده و اسلام‌ستیزی هم تقویت شده است. البته روی کار آمدن ترامپ منفعت‌هایی هم داشته که مهمترین آن نمایان شدن چهره واقعی‌ آمریکاست. شاید آمریکا قبلاً ظاهرسازی می‌کرد، اما اکنون به صورت عریان نظرات و دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی بعد از انقلاب مرتب اعلام می کرد که آمریکا قابل اعتماد نیست؛ این کشور از هم پیمان‌های خود تا جایی دفاع می کند که منفعتش به خطر نیفتد. این‌ها دغدغه‌هایی بود که جمهوری اسلامی داشت، اما نمیشد آن را اثبات کرد تا اینکه هنرمندان پای کار آمدند و با آثار خود این مسائل را به تصویر کشیدند.

جعفری با بیان اینکه رفتار ترامپ امروزه به ما فرصتی داده تا بتوانیم مظلومیت کشور‌های اسلامی را با کمک هنرمندان به جهان نشان دهیم، اظهار کرد: برای این کار از هنر کاریکاتور استفاده کردیم؛ زیرا این هنر بی واسطه، فراگیر و بدون نیاز به ترجمه و توضیح است.

وی افزود: خوشبختانه کاریکاتوریست‌ها در تمام جهان پیشگام مسائل اجتماعی بوده‌اند. امیدواریم در دوره دوم جشنواره ترامپیسم شاهد حضور فراگیر و پررنگ هنرمندان سراسر جهان باشیم.

رئیس جشنواره ترامپیسم یادآور شد: دبیر این دوره همانند دوره نخست سید مسعود شجاعی طباطبایی است. حوزه هنری و موزه دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در اجرای اسن برنامه کمک می‌کنند و مدیریت اصلی جشنواره بر عهده سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس است.

 

ادامه دارد/ 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار