کد خبر: ۴۹۴۳۱۰
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۸

براساس گزارش‌ها، ملکه بریتانیا از مشاورانش درباره شرایطی که می‌توان یک نخست‌وزیر مشغول به کار را برکنار کرد، پرس و جو کرده است.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مشخص نیست که آیا الیزابت دوم، ملکه بریتانیا از امتیاز سلطنتی برای عزل نخست‌وزیر کشورش استفاده می‌کند یا اینکه صرفا می‌خواهد در جریان جزئیات روند کار قرار بگیرد.

یان بیرل، روزنامه‌نگار انگلیسی در مطلبی نوشت: یک منبع معتبر به من گفته است که ملکه پیش از اعلام حکم دیوان عالی، برای اولین بار در طول سلطنتش درباره اخراج یک نخست‌وزیر مشورت گرفته است.  

نماینده کاخ باکینگهام تاکید کرد درباره شایعات اظهارنظر نمی‌کند.

ملکه بریتانیا که تصور می‌شود نقش تشریفاتی داشته باشد، در حقیقت قدرت سیاسی قابل توجهی موسوم به "اختیارات سلطنتی" دارد. در میان این اختیارات عزل و نصب وزیران شامل نخست‌وزیر قرار دارد. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا با انتقاد بیشماری در پارلمان مواجه است که جزو تبعات درخواست او از ملکه برای تعلیق مجلس برای پنج هفته است.    

دیوان عالی بریتانیا پس از اقدامات نخست‌وزیر حکم به "غیر قانونی" بودن آن داد. گزارش‌های تایید نشده، از تماس جانسون با ملکه و عذرخواهی بابت رسوایی پیش آمده حکایت دارند. قانونگذاران بریتانیا در واکنش به درخواست سلطنتی جانسون، طرح رای عدم اعتماد برای برکناری او را در نظر دارند تا جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر به عنوان "نخست‌وزیر موقت" منصوب شود.  

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار