کد خبر: ۴۹۴۳۲۴
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱

وزیر مشاور در امور خارجه امارات روز یکشنبه طی یادداشتی در یک روزنامه آمریکایی گفت که این کشور به دنبال مسیری دیپلماتیک و عملی برای کاهش تنش‌ها با تهران است.

به گزارش شفاف، «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات روز یکشنبه در یادداشتی در روزنامه آمریکایی «فایننشال تایمز» از بیانیه هفته پیش سه کشور اروپایی علیه ایران درباره حملات به تأسیسات نفتی آرامکوی عربستان سعودی حمایت کرد.

«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان دوشنبه گذشته در بیانیه‌ای مشترک ایران را مسئول حملات به تاسیسات نفتی آرامکوی سعودی در «بقیق» معرفی کردند. این سه کشور اروپایی همچنین خواستار گفت‌وگوهای فراگیر درباره برنامه هسته‌ای ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران شدند.

قرقاش در ادامه مقاله خود نوشت: «امارات متحده عربی از این ابتکار اروپایی‌ها استقبال می‌کند و با مسئول قرار دادن ایران، کشورهای اروپایی می‌توانند مانع از انجام هرگونه حملات در آینده شوند.»

وی در این مقاله نوشت: «حرکت به سوی روابط مثمر ثمر با ایران نیازمند بررسی رفتارهای بی‌ثبات و نگران کننده این کشور است. ایران باید باید به صورت دائمی پیگیری تسلیحات هسته‌ای را کنار گذاشته و توسعه و پخش موشک‌های بالستیک و دیگر انواع موشک‌ها را متوقف کرده و به حمایت از گروه‌های متخاصم وابسته به خود پایان دهد و به حق حاکمیت دیگر کشورها احترام بگذارد.»

قرقاش در ادامه نوشت:«برای ما، عناصر اساسی برای هرگونه مذاکرات در زمینه توافق جدید و ارتقا یافته وجود دارد. این مذاکرات باید فراتر از برجام بوده و شامل کشورهای حاشیه خلیج فارس که سهم بسیار زیادی دارند، باشد. ما معتقدیم که گشایشی برای ایران برای دستیابی به درک جدید با همسایگان خود و جهان وجود دارد. تهران باید ببیند که توافق جدید می‌تواند به این کشور فضا، اعتماد و منابعی را پیشنهاد دهد تا تمرکز مجددی بر روی مردم خود بجای تمرکز بر روی گروها‌ی خارجی وابسته انجام دهد. این توافق بلیطی برای ورود مجدد به سیستم تجارت جهانی، ایجاد موفقیت و توسعه فرصت‌ها خواهد بود. این توافق طرحی برای نظم منطقه‌ای جدید و با ثبات‌تر خواهد بود.»

وزیر مشاور در امور خارجه امارات اضافه کرد: «چنین ثباتی هدف اصلی سیاست خارجی امارات است. برای تشویق ایران به عادی بودن، ما به صورت تاریخی با ایران در زمینه تجارت و بازرگانی، مدیریت انرژی،‌دریانوردی و حقوق هوانوردی در منطقه در تعامل هستیم. ما همواره شاهد پتانسیل عظیمی در روابط بوده و معتقدیم که هیچ کشوری به جز خود ایران نمی‌تواند منفعت بیشتری برای خود به همراه داشته باشد.»

قرقاش در ادامه یادداشت خود در فایننشال تایمز نوشت: «در هر برهه‌ای،‌ امارات از درگیری با ایران خودداری کرده است. ما تمامی اقدامات برای از بین بردن تنش‌ها و کاهش پتانسیل خصومت‌ها را اتخاذ خواهیم کرد و هر زمان نیز ضرورت داشت آماده اقدام برای دفاع از خود هستیم اما همیشه این اقدام را به صورت متناسب، معقول و خویشتندارانه انجام خواهیم داد. ما به دنبال مسیر دیپلماتیک و عملگرا برای کاهش تنش‌ها و ایجاد گفت‌وگویی باز و معنادار هستیم.»

وزیر مشاور در امور خارجه اضافه کرد: «هدف ما پایان دادن به این بحران همیشگی است. امارات متحده عربی، ایران و دیگر کشورها می‌توانند در خلیج (فارس) به عنوان همسایگان عادی و اگر نه به عنوان بهترین دوستان، مشارکت داشته باشند. مسیر طولانی در پیش است اما تعامل اروپایی‌ها به موقع بوده و گامی است که در مسیر صحیح قرار دارد و از آن استقبال می‌شود.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار