کد خبر: ۴۹۴۳۵۸
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۵

سابقه دخالت‌های خطرناک اماراتی‌ها در امور داخلی عمان، حکایت دیروز و امروز نیست؛ اماراتی‌ها از سال‌ها قبل شبکه‌های جاسوسی در عمان راه اندازی کرده بودند و به همین دلیل زمینه اختلافات میان این دو از قبل به اندازه کافی وجود داشت، اما مشخص نیست چرا آن‌ها تصور می‌کردند که عمانی‌ها باید به ایرانی‌ها و یمنی‌ها بتازند؟

انتظاراتی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها از عمانی‌ها داشتند، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برآورده نشد، چرا که آن‌ها انتظار داشتند صدایشان از حنجره یوسف بن علوی علیه ایران و مقاومت یمن انعکاس یابد که نیافت و همین باعث شد رسانه‌های امارات حمله‌ای سنگین علیه مسقط سازماندهی کنند، آن هم در روز‌هایی که وزیران دفاع عمان و قطر هم دیدار کردند تا بر خشم اماراتی‌ها افزوده شود.

به گزارش شفاف، سابقه دخالت‌های خطرناک اماراتی‌ها در امور داخلی عمان، حکایت دیروز و امروز نیست؛ اماراتی‌ها از سال‌ها قبل شبکه‌های جاسوسی در عمان راه اندازی کرده بودند و به همین دلیل زمینه اختلافات میان این دو از قبل به اندازه کافی وجود داشت، اما مشخص نیست چرا آن‌ها تصور می‌کردند که عمانی‌ها باید به ایرانی‌ها و یمنی‌ها بتازند؟

با وجود اینکه حادثه کشف باند جاسوسی سرویس امنیتی دولت امارات که حکومت عمان و سازوکار دولتی و نظامی این کشور را هدف گرفته بود مربوط به سال ۲۰۱۱ می‌شود، اما پیامد‌های این حادثه هنوز تمام نشده است.

آن حادثه اختلافات بین سلطنت‌نشین عمان و دولت امارات را عملا آشکار داد تا عمانی‌ها همچنان مطمئن باشند هسته جاسوسی سرویس امنیتی دولت امارات حکومت عمان و نهاد‌های دولتی و نظامی آن را هدف گرفته بود. برخی عمانی‌ها امارات را به طور غیر رسمی البته به دست داشتن در حوادث صحار متهم می‌کنند همان اعتراضات ضد دولتی که دامنه آن در فوریه ۲۰۱۱ به مسقط رسید.

مقام‌ها و رسانه‌های اماراتی، در تازه ترینحملات خود به وزیر خارجه عمان مدعی شدند که او مصلحت قوم عرب را نمی‌داند و درباره یمن و نیز حمله به آرامکو سکوت کرده است.

بی طرفی عمان در بحران‌های قطر و یمن و روابط خوب همه جانبه آن با ایران موجب شده که همسایگان غربی آن یعنی امارات و عربستان سیاستی علیه سلطنت‌نشین عمان در پیش بگیرند.

البته یوسف بن علوی بهمن ماه پارسال از وجود اختلافات گسترده و عمیق کشورش با امارات بویژه در ارتباط با بحران یمن پرده برداشته بود. این اختلافات پیشتر و پس از آنکه سفیر امارات در واشنگتن در سال ۹۶ تلاش کرد آمریکایی‌ها را علیه عمان - با ادعای اینکه عمان به حوثی‌ها کمک می‌کند- تحریک کند، بالا گرفته بود.

در بحبوحه حملات رسانه‌ای اماراتی‌ها به کشور سلطان نشین عمان، گزارش‌هایی از مسقط منتشر شد مبنی بر دیدار وزیران دفاع عمان و قطر؛ دیداری که همچون بنزینی بود بر آتش گر گرفته از مجمع عمومی در نیویورک.

بدر بن سعود بن حارب البوسعیدی وزیر دفاع عمان و خالد بن محمد العطیه معاون نخست وزیر و وزیر دفاع قطر در مسقط دیدار کردند و براساس گزارش‌های منتشره از سوی رسانه‌های دو کشور، طرفین دراین دیدار روابط دوحه و مسقط را برادرانه توصیف کرده و خواستار تعمیق این روابط شدند.

انجام این دیدار در شرایطی که سعودی‌ها و اماراتی ها، قطر را در محاصره اقتصادی، هوایی و حتی مالی قرار داده اند و در اوج تنش‌ها در منطقه خلیج فارس، از سوی ناظران مورد توجه قرار گرفته است.

اکنون این سوال مطرح است که آیا خشم اماراتی‌ها و سعودی‌ها، دامن سلطان نشین عمان را که به یک دولت عرب معتدل معروف است و معمولا نقش میانجی گرانه‌ای در حل و فصل اختلافات منطقه‌ای ایفا می‌کند، خواهد گرفت؟ باید در انتظار روز‌های آینده بود.
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: