کد خبر: ۴۹۴۳۷۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۳

چهارمین مرحله گل‌نبشته‌های باروی تخت جمشید شامل ۱۷۸۳ لوح هخامنشی از موسسه شرق‌شناسی آمریکا به کشور بازگشت.

به گزارش شفاف، شب گذشته سرانجام 1783 لوح هخامنشی با پرواز «لوفت‌هانزا» آلمان از موسسه  شرق شناسی دانشگاه شیکاگو واقع در کشور امریکا به ایران بازگشت.

به گفته علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این آثار  بعد از 84 سال به کشور باز می‌گردد. این الواح بعد از کاوش در محوطه تخت جمشید در سال 1314 کشف شده‌است. در آن زمان توافقی با دانشگاه شرق‌شناسی امریکا صورت می‌پذیرد و الواح به صورت امانی به دانشگاه واگذار می‌شود. اما متاسفانه سالها از این قرارداد می‌گذرد و الواح به کشور بازنمی‌گردد که در نهایت شب گذشته این اتفاق می‌افتد. هنوز 17000 لوح در موسسه شرق‌شناسی موجود است و به کشور برنگشته.

تاکنون در سه مرحله طی سال‌های 1327 (179 قطعه)، 1329 (37هزار قطعه) و 1383 (300 قطعه) بخش‌هایی از این مجموعه به ایران بازگردانده شده است، اما بازگشت محموله چهارم با حواشی زیادی همراه بود و در سال 2004 تبدیل به موضوع حکم دادگاه دارایی‌های کشف‌شده در دادگاه بخش شمالی الینویز ایالت متحده شدند که شاکیان به دنبال توقیف اموال دولتی ایران بودند تا دادگاه را قانع کنند حکم پرداخت غرامت را به نفع آن‌ها و علیه دولت ایران قبل از دعوی ارائه دهند.

گویا قول ارسال محموله دیگری از این الواح داده شده که به دلیل مشکلات و سختی‌های بسته‌بندی ارسال آن به تاخیر افتاده‌است. ارسال این الواح از موسسه شرق‌شناسی به حکم دادگاه عالی ایالت متحده اتفاق افتاده و پس از 14 سال طرح دعوی به نتیجه رسیده‌است.

این الواح حاوی اطلاعات ارزشمندی در مورد مدیریت منابع و راه‌ها، روابط اجتماعی و دستمزدها و اقتصاد جامعه هخامنشی است. موزه ملی ایران برای آشنایی بیشتر هنر دوستان با این مجموعه ارزشمند نمایشگاهی از آثار مذکور را در موزه ایران باستان برگزار می‌کند.

قرار است الواح باروی تخت جمشید که شب گذشته وارد کشور و به موزه ملی تحویل داده شد، روز چهارشنبه 10 مهرماه در این موزه به نمایش گذاشته شود.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار