کد خبر: ۴۹۴۳۷۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر حذف یارانه دهک‌های بالای جامعه گفت: دولت بانک اطلاعاتی دقیق برای شناخت افراد پردرآمد ندارد.

علی قربانی عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی  در گفت و گویی،  با اشاره به تصمیم دولت برای حذف  یارانه افراد 3 دهک بالا ، گفت : مجلس چندین سال است به دولت پیشنهاد حذف یارانه پردرآمد‌ها را داده و در بودجه 98  نیز ملزم به انجام این کار شده  تا بتوان منابع حاصله را در مسیر حمایت از افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی از جمله بهزیستی ، کمیته امداد ، زنان سرپرست خانوار و  تولید  صرف کرد.

وی افزود: باید توجه داشت هدفمندسازی به مفهوم توزیع بودجه به نسبت مساوی در جامعه نیست بلکه بدان معناست که 30درصد درآمد حاصل از قانون هدفمندی یارانه‌ها  به تولید اختصاص یابد و مابقی آن به اقشار کم درآمد و کسانی که پایین تر از خط فقر هستند پرداخت شود.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: هدف از قطع یارانه دهک‌های پردرآمد کمک به دهک‌های پایین جامعه است به طور دقیق‌تر باید منابع ناشی از صرفه‌جویی در حذف یارانه‌ها  صرف دهک‌های پایین و نیازمند جامعه شود نه اینکه در شرایط فعلی نامطلوب اقتصادی ، تورم و گرانی که نیازمندان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند با قطع یارانه دغدغه‌های‌شان را افزایش داد و در آن‌ها ایجاد نگرانی کرد.

نماینده مردم بجنورد در مجلس اظهارداشت : متاسفانه دولت  بانک اطلاعاتی دقیقی برای شناسایی افراد ثروتمند جامعه  ندارد و گویا  حذف برخی از سرپرست‌های خانوار که از اقشار کم در آمد جامعه نیز هستند اشتباهی است که از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است.

قربانی با بیان اینکه یارانه برای نیازمندان امری حیاتی به شمار می‌رود، تاکید کرد: دولت باید مکانیزم دقیق و صریحی را برای برای شناسایی افراد پر درآمد و کم درآمد  در نظر گیرد چرا که در میان افرادی که یارانه آنها حذف شده است زنان سرپرست خانوار و نیازمندان زیادی وجود دارد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در باره تاثیر حذف یارانه پر درآمدها بر اقتصاد ، گفت:به طور یقین حذف سه دهک بالای جامعه از دریافت یارانه می‌تواند به تقویت اقتصاد اقشار  پاین جامعه  کمک بسیاری کند و از همه مهمتر نابرابری‌های اجتماعی که در جامعه شاهد هستیم را تا حدودی  از بین ببرد.

وی ادامه داد : در کنار کاهش فقر در جامعه و بهبود اقتصاد افرادی که زیر خط فقر هستند و ایجاد عدالت اجتماعی بخشی از درآمدهای حاصل از حذف یارانه ثروتمندان  به سمت تولید خواهد رفت که این امر خود موجب بهره وری بالا ، رونق تولید و اشتغال در جامعه خواد شد.

وی افزود: در شرایط کنونی اعتبارات باید با در نظر گرفتن اولویت‌ها تخصیص پیدا کرده و به صورت هدفمند مصرف شود در واقع اگر کشور به دنبال گذر از دوران سخت ناشی از تحریم است باید از هدررفت منابع مالی جلوگیری کند.

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس گفت: اگرچه رونق تولید یکی از اصلی‌ترین مسائل و اهداف کشور است و باید برای رفع مشکلات تولیدکنندگان برنامه ریزی صورت گیرد اما در شرایط ویژه کنونی حمایت از تولیدکنندگان نیز باید با اولویت بندی باشد به گونه‌ای که به تولیداتی که به صورت مستقیم با سبد معیشت خانوار سروکار دارد کمک ویژه‌ای شود تا این صنایع و تولیدات تقویت شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: