کد خبر: ۴۹۴۵۰۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳

موتوردیزل (بهلاتین: Diesel Engine ) همانطورکه گفته شد از نوع موتورهای احتراق داخلی یادرون سوز است که برای ایجادحرکت در آن از چرخه دیزل استفاده می شود. یکی از انواع این موتور ها دیزل ژنراتور ها هستند.

دیزل ژنراتور

شاید تا به حال کلمه دیزل در جاهای مختلف همچون صنایع مختلف زیاد به گوشتان خورده باشد. اما این کلمه به چه معناست ؟ کلمه دیزل به نام یک مخترع آلمانی یعنی رودلف کریستیان کارل دیزل بر می گردد. رودلف دیزل (1858) شخصی بود که با ترمودینامیک کاملا آشنا بود و با تحقیقات و تلاش های فراوان توانست یکی از مهمترین موتور های امروزی یعنی موتور های احتراق داخلی یا همان موتور های درون ساز را ایجاد کند که امروزهاین موتور ها به احترام رودلف دیزل، موتور دیزل نام دارند.

موتور دیزل (به لاتین : Diesel Engine ) همانطور که گفته شد از نوع موتور های احتراق داخلی یا درون سوز است که برای ایجاد حرکت در آن از چرخه دیزل استفاده می شود. چرخه یا سیکل دیزل به یک بحث تخصصی در علم فیزیک و ترمودینامیک بر می گردد که تشکیل شده از چند فرآیند ترمودینامیکی می باشد.

موتور های دیزل می توانند بدون جرقه کار خود را استارت بزنند و شعله ور شوند. در واقع شعله ور کردن این موتور ها به وسیله حرارت بالا صورت می گیرد.

یکی از انواع موتور های دیزل، دیزل ژانراتور یا مولد دیزل است که در واقع ترکیبی از موتور دیزل ژنراتور، ژنراتور یا همان مولد الکتریکی و برخی دیگر از متعلقات اعم از تانک سوخت، شاسی، اتاقک پوشاننده، تعدادی سیستم کنترل و حفاظت، قطع کننده های اضطراری، سیستم اتومات و ... می باشد. این قطعات گرد هم آمده اند تا از سوخت دیزل انرژی الکتریکی ایجاد کنند.به دیزل ژنراتور موتور برق هم می گویند چرا که در واقع همانند سایر مولدهای الکتریکی، نیروی مکانیکی حاصل از سوختن، به ژنراتور انتقال یافته و در خروجی جریان برق ایجاد می شود. در این مقاله قصد بررسی تخصصی دیزل ژنراتور را داریم، با ما همراه باشید.

معرفی دیزلژنراتور و آشنایی با انواع آن

دیزل ژنراتور چگونه کار می کند؟

دیزل ژنراتور دارای دو قسمت اصلی ژنراتور الکتریکی، برای تولید جریان برق و موتور دیزلی برای جریان مکانیکی می باشد.این دو قسمت از قطعاتی تشکیل می شود که با همکاری همه ی این قطعات فرآیند تولید انرژی الکتریکی به خوبی انجام می شود. در ادامه به معرفی و بررسی این قطعات می پردازیم.

اولین و حیاتی ترین قطعه در دیزل ژنراتور موتور است و انرژی مکانیکی مورد نیاز ژنراتور را فراهم می کند. مخزن سوخت که در مقدمه مقاله از آن نام بردیم قطعه بعدی می باشد که سوخت دیزل ژنراتور وارد آن می شود و در ظرفیت ها و توان های مختلف موجود است.

ولتاژ خروجی ژنراتور نیاز به تنظیم شدن دارد که این وظیفه بر عهده رگولاتور ولتاژ می باشد. رگولاتور ولتاژ یا برد avr با گرفتن یک نمونه از ولتاژ خروجی و بررسی پیوسته آن، ولتاژ خروجی را بر روی مقدار تنظیم شده تثبیت می نماید.

سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور نیز از قطعات مهم دیگری است که با خنک کردن سیستم، مانع از داغ شدن و خرابی قطعات دیزل ژنراتور می شود.

از دیگر اجزای دیزل ژنراتور سیستم کنترل کننده آن است که وظیفه کنترل الکتریکی را بر عهده دارد و از دو قسمت کنترل ژنراتور و کنترل موتور تشکیل شده است .

در پایان این قسمت لازم به ذکر است که تمامی قطعات نام برده شد بر روی یک فضایی که شاسی نامیده می شود نصب می گردند.

معرفی دیزلژنراتور و آشنایی با انواع آن

تقسیم بندی انواع مختلف دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور بر اساس فاکتور های مختلف تقسیم بندی می شوند:

یکی از این تقسیم بندی ها بر اساس نوع سوخت مصرفی آن ها می باشد که به سه دسته گاز سوز، گازوئیل سوز و دوگانه سوز تقسیم می شوند.

تقسیم بندی دیگر بر اساس نوع برق خروجی آن ها می باشد که خروجی آن ها یا برق تک فاز است و یا برق سه فاز. نوع تک فاز آن بیشتر برای مصارف خانگی کاربرد دارد و نوع سه فاز آن نیز بیشتر در صنایع مختلف به کار گرفته می شود.

همانطور که گفتیم یکی از قطعاتی که در سیستم دیزل ژنراتور موجود می باشد، سیستم خنک کننده می باشد. بر اساس نوع سیستم خنک کننده، یک تقسیم بندی دیگر برای دیزل های ژنراتور وجود دارد که دیزل ژنراتور را به دو دسته آب خنک و هوا خنک تقسیم بندی می کند.

معرفی دیزلژنراتور و آشنایی با انواع آن

کاربرد های دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور یک وسیله بسیار پر کاربرد در بسیاری از زمینه ها از جمله صنعت می باشد.

این ژنراتور ها در اکثر صنایع کوچک و بزرگ کاربرد دارند. قطعی برق یک مشکل اساسی در کارخانجات مختلف است. این مشکل می تواند آسیب های بزرگی به اقتصاد وارد کند و مکشلات زیادی را ایجاد کند. بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل استفاده از دیزل های ژنراتور می باشد. ژنراتور های مدرن برای اینگونه مواقع طراحی شده اند و زمانی که برق قطع می شود به طور خودکار شروع به کار می کنند و از به وجود آمدن کوچکترین وقفه ای جلوگیری به عمل می آورند. علاوه بر این زمانی که برق مجددا متصل شود کار خود را متوقف می کنند تا موجب هدر رفت انرژی نشوند.

مشکل قطعی برق فقط مختص صنایع و کارخانجات نیست وبسیاری از مکانهای دیگر نظیر هتل ها، بیمارستان ها، مراکز اداری مانند بانک ها و ... ، مراکز اقتصادی، مراکز تجاری تفریحی نیز با این مشکل مواجه اند وبسیاری از این مکان ها برای رفع این مشکل به سراغ دیزل ژنراتور رفته اند.

بسیاری از وسایل حمل و نقل نظیر ماشین آلات کشاورزی همچون تراکتور، کشتی ها، اتوبوس ها و قطارها از این تکنولوژی استفاده می کنند و این استفاده فقط شامل تامین برق مورد نیاز نمی شود و بعضا برای تامین نیروی محرکه دیزل ژنراتور را به کار می گیرند.

معادن یکی دیگر از جاهاییست که دیزل ژنراتورها در آن نقش مهی را ایفا می کنند. در واقع به جرات می توان گفت استخراج از معادن وابسته به قدرت موتور دیزلی می باشد.

یکی دیگر از کاربرد های دیزل ژنراتور، کاربرد آن در سیستم هواپیماها می باشد.

معرفی دیزلژنراتور و آشنایی با انواع آن

خرید، سرویس و تعمیر دیزل ژنراتورها

در خرید دیزل ژنراتور همواره باید دقت فراوانی داشت چرا که معمولا دیزل ژنراتور ها نقش مهمی را در جایی که به کار گرفته شده اند بر عهده دارند و از کار افتادن آن ها می تواند مشکلات متعددی را فراهم آورد.

با استفاده از اطلاعات بالا و بررسی دقیق و بیشتر می توانید انتخاب مناسبی در خرید دیزل ژنراتور داشته باشید. دیزل ژنراتورها توسط شرکت های مختلفی در دنیا تولید می شود که مهمترین آن ها عبارتند از ولوو، کاترپیلار، کامینز، دیزل پرکینز، میتسوبیشی دیزل، کوماتسو دیزل، دورمن، مان و جنرال موتورز که هر کدام دارای مزیت های خاص خود می باشند.

یکی از معروف ترین شرکت ها برای خدمات انواع دیزل ژنراتورها از جمله دیزل ژنراتور پرکینز ، شرکت تجارت و صنعت سعدی می باشد که از سال 1360 شروع به فعالیت کرده است. شما می توانید برای خرید دیزل ژنراتور مد نظر خود از پرسنل مجرب این شرکت مشاوره بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

علاوه بر اهمیت دقت در خرید دیزل ژنراتور، سرویس و نگهداری آن ها نیز بسیار مهم می باشد. این موتورها می توانند درگیر مشکلاتی همچون رسوبات داخلی و یا تجمع کربن شوند که می توانند به دستگاه آسیب بزنند بنابراین همواره باید به سرویس و تعمیر آن ها دقت فراوان داشت.

شرکت تجارت و صنعت سعدی علاوه بر فعالیت در زمینه مشاوره و فروش دیزل ژنراتورها،در زمینه سرویس، تعمیرات، نگهداری و خدمات پس از فروش نیز خدمات بسیار خوبی ارائه می دهد. شما می توانید در صورت ایجاد مشکل برای دیزل ژنراتور خود و یا سرویس آن ها از تعمیر کاران مجرب این شرکت با بهترین کیفیت بهره ببرید و مشکلات خود در این زمینه را مرتفع نمایید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار