کد خبر: ۴۹۴۵۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۲

با حضور دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته و محصولات نرم افزار‌ی از ۵ نرم افزار و محصول هوایی رونمایی شد.

به گزارش شفاف، صبح امروز با حضور منوچهر متکی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته و محصولات نرم افزار‌ی و سید یاسر محسنی مدیر عامل موسسه دانش بنیان سنجش از دور بصیر، از 5 محصول هوایی رونمایی شد.

منطقی در این مراسم ضمن آمادگی مجموعه صنعت هوایی با فضاهای دانشگاهی و دانش بنیان اظهار کرد: باید برنامه‌های موسسه دانش بنیان افزایش یابد و با شرایطی که فراهم شده می‌توان از ظرفیت موسسات دانش بنیان استفاده کرد.

وی اظهار امیدواری کرد که سایر دستگاه‌ها و نهادها از نرم افزاری ایجاد شده در راستای خدمت رسانی بهتر استفاده کنند.

سید یاسر محسنی مدیرعامل موسسه دانش بنیان سنجش از دور بصیر درباره رونمایی از 5  نرمافزار ( سیتا، املاک یار، مسیل، سامان و پرداز اظهار کرد:" سیتا" نرم افزاری است که به منظور مدیریت و نمایش تصاویر و اطلاعات رستری و بُرداری تولید شده است ؛ از قابلیت‌های مهم آن می‌توان به امکان نمایش مدل سه بعدی زمین، برهم گذاری لایه‌های تصویری و اتصال به انواع سرویس های بر خط مکانی اشاره کرد. قابلیت ذخیره‌سازی داده‌های مکانی بر روی پایگاه‌داده و فراخوانی آنها در کمترین زمان ممکن، یکی از نقاط قوت این نرم‌افزار محسوب می‌شود. همچنین با توجه به امکان تعریف سطح دسترسی‌های متفاوت برای کاربران مختلف، طبقه‌بندی اطلاعاتی داده‌های مکانی چه از نظر نمایش و چه از نظر پردازش حفظ می‌شود. عمده کاربرد این نرم‌افزار در شرکت‌ها، ارگان‌ها، سازمان‌ها و اداراتی است که دارای حجم زیادی از داده‌های مکان‌مند هستند. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان داده‌های مکانی با حجم بالا را با سرعت قابل‌قبولی از پایگاه‌داده یا فایل به طور مستقیم، بارگذاری نموده و نمایش داد.

وی درباره نرم افزار" املاک یار"  گفت: ارزش گذاری املاک و مستغلات همواره جزء مسایل پیچیده و چالش برانگیز بوده است؛ به عنوان مثال در دادسراها و بانک ها، ارزش گذاری دقیق و صحیح اسناد ملکی، اهمیتی دوچندان دارد.سامانه تحت وب املاک یار، با قابلیت تعریف معیارهایی چون نزدیکی به وسایل نقلیه عمومی، سن و نوع بنا، موقعیت جغرافیایی و مانند آن، جهت ارزش‌گذاری علمی املاک تولید شده است و در این نرم افزار با توجه به معیار های تعریف شده، به هر ملک نمره ای از یک تا صد تعلق می‌گیرد و با توجه به آن، ارزش گذاری دقیق صورت می‌پذیرد.

محسنی درباره 3 نرم افزار دیگر خاطرنشان کرد: "مسیل" از جمله قابلیت‌های تصاویر ماهواره‌ای، شناسایی و نمایش اراضی تحت تاثیر سیل و آتش سوزی است. این تصاویر در بازه‌های زمانی منظم دریافت و پس از پردازش‌های چند گانه، قابلیت نمایش در سامانه  مسیل را پیدا میکنند.نسخه فعلی نرم افزار، گزارش‌های مکان مند یک تا چهارده روزه خود را به صورت برخط با تمرکز بر داده‌های سیل و آتش سوزی ارایه می‌کند، در نسخه‌های آتی داده‌هایی چون آلودگی هوا و ذرات گرد و غبار نیز نمایش داده خواهد شد.

مدیر عامل موسسه  در خصوص نرم افزار"سامان" گفت: یکی از استاندارد های جهانی در حوزه آتش نشانی رسیدن نیروهای امدادی به محل حادثه در کمتر از چهار دقیقه است.در کلان شهر ها با توجه به بروز عواملی چون تغییرات لحظه ای ترافیک، تغییرات هندسی معابر و تعدد حفاری‌های زیر ساختی، تصمیم گیری آنی در خصوص اعزام نیرو از بهینه ترین ایستگاه‌ها جهت حضور به موقع در محل حادثه، همواره از مشکلات مدیریت شهری بوده است؛ نرم افزار سامان با انجام پردازش های آنی و چند گانه و احتساب عواملی چون عرض معابر، ترافیک لحظه‌ای، ابعاد خودرو های امدادی، نوع و وسعت ماموریت، وضعیت لحظه‌ای ایستگاه‌های موجود، مواردی چون مکان یابی ایستگاه‌های سیار، انتخاب ایستگاه های اعزامی، پیشنهاد مسیر و شناسایی و اعلام مراکز پر ازدحام در نزدیکی محل حادثه را گزارش می‌کند.

وی در پایان درباره نرم افزار" پرداز" نیز تصریح کرد: در دنیای امروز تصاویر پهپادی در بسیاری از امور، جایگزین تصویر برداری هوایی و ماهواره ای شده است.از جمله چالش‌های کار با این تصاویر، حجم و تعداد داده‌های أخذ شده در هر برداشت است؛ فقدان نرم افزاری بومی در این زمینه، انگیزه  موسسه را در تولید سامانه  پرداز برانگیخت، پرداز بدون محدودیت در تعداد تصاویر ورودی، قابلیت تولید مدل‌های دقیق سه بعدی و قایم را برای کاربران فراهم کرده است. بهره وری از حداکثر منابع سیستم میزبان، انعطاف پذیری در انتخاب و به کارگیری روش‌های تناظر یابی و سایر الگوریتم‌های پردازش تصاویر و همچنین قابلیت استفاده در محیط‌های ویندوز و لینوکس از دیگر ویژگی‌های بارز این نرم افزار هستند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار