کد خبر: ۴۹۴۹۷۸
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۰

دمیتری پسکوف در واکنش به پرسش خبرنگاران در خصوص درگیری احتمالی روسیه و ترکیه در سوریه این مطلب را بیان کرد و گفت: برخورد نظامی میان روسیه و ترکیه در سوریه رخ نخواهد داد.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که کرملین حتی نمی‌خواهد و دوست ندارد به درگیری احتمالی نظامیان این کشور با ترکیه در سوریه فکر کند.

به گزارش شفاف، دمیتری پسکوف در واکنش به پرسش خبرنگاران در خصوص درگیری احتمالی روسیه و ترکیه در سوریه این مطلب را بیان کرد و گفت: برخورد نظامی میان روسیه و ترکیه در سوریه رخ نخواهد داد.

سخنگوی رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: حتی نمی‌خواهیم تصور کنیم که امکان برخورد نظامی میان افراد ما و نظامیان ترکیه در سوریه وجود دارد.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از هرگونه حادثه، کانال‌های ارتباطی زیادی بین ارتش روسیه و ترکیه بوجود آمده است و پیشتر درباره این مساله با یکدیگر گفتگو کرده‌ایم.

گفتنی است، نزدیک به چهار سال پیش یک جنگنده آمریکایی ترکیه، بمب افکن سوخوی روسی را در هنگام پرواز در شمال سوریه سرنگون کرد و خلبان روس گریخته از این حادثه بر روی زمین با تروریست‌ها روبرو شد و دست به عملیات انتحاری زد که طی آن خود و چند تروریست را کشت این مساله نزدیک به یک سال روابط ترکیه و روسیه را متشنج کرد تا اینکه رجب طیب اردوغان راهی روسیه شد تا از ولادیمیر پوتین دلجویی کند.

روسیه بار‌ها نسبت به عواقب عملیات نظامی ترکیه در سوریه هشدار داده و آن را رویدادی خطرناک دانسته است.

الکسی باکین رئیس مرکز آشتی طرف‌های درگیر در سوریه وابسته به وزارت دفاع روسیه به تازگی ضمن هشدار در مورد امکان وقوع فاجعه انسانی در مناطق شمالی سوریه از جامعه جهانی خواست تا با مداخله خود مانع ادامه وضعیتی شوند که با حمله ترکیه به شمال سوریه آغاز شد.
ترکیه چهارشنبه گذشته حمله نظامی خود را در شمال سوریه کلید زد و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت که این حمله نظامی «عملیات چشمه صلح» نام داشته و علیه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک. ک) و یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) است با این وجود عملیات ترکیه با مخالفت گسترده کشور‌های منطقه و جهان روبرو شد.

ارتش ترکیه از سال ٢٠١۶ به این طرف در دو عملیات سپر فرات (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات شاخه زیتون (۳۰ دیماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷)، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله شهر‌های الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را تصرف کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به تازگی گفته است که تمام کشور‌ها که بدون مجوز دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند باید به تجاوز پایان دهند و اگر دولت بعدی سوریه نیز از روسیه بخواهد که این کشور را ترک کند مسکو به این درخواست پاسخ مثبت خواهد داد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: