کد خبر: ۴۹۵۰۰۸
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲

وزارت دفاع آمریکا با اعلام اینکه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه «تضعیف کننده» مبارزه علیه داعش است، هشدار داد که آمریکا از متحدان خود در ناتو مصرانه می‌خواهد تحریم‌هایی علیه ترکیه وضع کنند.

به گزارش شفاف، به نقل از راشاتودی، وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که عملیات‌های نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه روند مبارزه با گروه تروریستی داعش را «تضعیف می‌کند».

این وزارتخانه در ادامه هشدار داد که دولت آمریکا از سایر متحدان خود در ائتلاف نظامی ناتو مصرانه می‌خواهد که ترکیه را به دلیل این «اقدامات غیرقانونی» تحریم کنند.

این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی پیش از آمادگی کامل خود برای نابود سازی اقتصاد ترکیه در صورت عدم انصراف مقامات آنکارا از عملیات نظامی در خاک سوریه خبر داد و هشدار داد که دولت آمریکا علاوه بر وضع تحریم‌ها علیه مقامات کنونی و پیشین ترکیه که در «عملیات برهم زننده ثبات در شمال شرق سوریه دست داشته اند»؛ تعرفه گمرکی بر فولاد وارداتی از ترکیه را به ۵۰ درصد افزایش داده و مذاکرات جاری برای انعقاد یک توافقنامه تجاری با ارزش صد میلیارد دلار را بی درنگ متوقف می‌سازد.

ترامپ همچنین گفت: «چنانچه رهبران ترکیه به طی این مسیر خطرناک و ویرانگر ادامه دهند، من کاملاً آمادگی دارم اقتصاد ترکیه را به سرعت نابود کنم».

گفتنی است که ارتش ترکیه متعاقب اعلام خروج نیرو‌های نظامی آمریکا از منطقه مرزی سوریه، عملیات نظامی خود موسوم به «چشمه صلح» را از چهارشنبه هفته گذشته آغاز کرد؛ عملیاتی که با واکنش‌های منفی و محکومیت‌های جهانی روبرو شده است.

در واکنش به حمله‌های نظامی ترکیه به شمال سوریه، «محمدجواد ظریف»، وزیر امورخارجه ایران در گفتگو با شبکه تلویزیونی تی آر تی ترکیه، اظهار داشت: «امنیت از طریق تجاوز به سوریه به دست نمی‌آید».
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: