کد خبر: ۴۹۵۱۱۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵

یک نویسنده گفت: تعداد فیلم‌های اقتباسی در سینمای امروز ما نسبت به گذشته بسیار کم شده است.

ابراز تاسف یک نویسنده از کاهش آثار اقتباسی در سینمای ایرانمهدی رضایی نویسنده در گفت و گو با خبرنگار شفاف، در خصوص فیلم‌های اقتباسی گفت: تعداد فیلم‌های اقتباسی در سینمای امروزما نسبت به گذشته بسیار کم شده است. گذشته‌ای که در آن صنعت سینمایش از نظر تکنیکی نسبت به امروز ضعیف تربود. آثار اقتباسی بیشتری نسبت به امروز سینمای ایران ساخت. دیشب فیلم سینمایی «تنگسیر» را دیدم. فیلمی که براساس رمان «تنگسیر» اثر صادق چوبک ساخته شده است. تماشای این دسته از آثار بسیار لذت بخش است. آثار از ادبیات وارد سینما شود، چون سینما غیر از داستان چیزی ندارد.

او افزود:در آمریکا برای آثار اقتباسی که درحوزه سینما ساخته می‌شود جایزه جداگانه‌ای درنظر گرفته اند. برخلاف نظر برخی از پیشکسوتان سرخورده که می‌گویند، داستان و رمان خوب نداریم، باید بگویم، در ایران داستان‌ها و رمان‌های خوبی نوشته شده است. نویسندگانمان جوایز جهانی در حوزه رمان و داستان کوتاه کسب می‌کنند. آثارشان در سطح جهانی منتشر می‌شود. در ۱۰ ساله اخیر حداقل ۳۰ تا ۴۰ نویسنده را می‌توان نام برد که جایزه بین المللی دریافت کردند؛ بنابراین توانستیم درحوزه رمان و داستان نویسی آثار خوبی تولید کنیم. دلیل ساخت اندک فیلم اقتباسی به خود سینماگر‌ها بازمی گردد.

این نویسنده با اشاره به اینکه سینماگر‌ها برای کار اقتباسی ارزش قائل باشند، اظهار داشت:یک سینماگر یا بازیگر تئاتر باید اهل مطالعه باشد. بدون شک باید آثار داستانی را برای پیشرفت در کارش مطالعه می‌کند. شاید نزدیک شدن به سینمای اقتباسی نیازمند این باشد که در جشنواره‌های فیلم یا تئاتر به آثار اقتباسی هم جوایزی بدهند. هم اندیشی میان سینماگران و نویسندگان می‌تواند به افزایش ساخت فیلم‌های اقتباسی در ایران کمک کند.

رضایی ادامه داد: شاید آثار خوبی در حوزه رمان و داستان نوشته شده باشد که یک فیلمساز یا کارگردان تئاتر یا سینما به هردلیل با آن آشنایی نداشته نباشند. در این هم اندیشی‌های میان نویسندگان و فیلمسازان کتاب‌ها را بررسی کنند. مهمترین چیزی که می‌تواند فیلمسازان را به سمت ساخت فیلم‌های اقتباسی تشویق کند، این است که در تمام جوایز سینمایی، بخشی برای فیلم یا تئاتر اقتباسی داشته باشیم و به فیلم‌های این حوزه هم جوایزی بدهند.

گفتنی است سینمای اقتباسی که فیلم هایش براساس رمان‌های بزرگ ساخته می‌شود، در گذشته رنگ و بوی دیگری داشت و فیلم هایی، چون «گاو» اثر داریوش مهرجویی براساس رمانی به همین نام اثر غلامحسین ساعدی در این سینما خلق شد.

انتهای پیام/ 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار