کد خبر: ۴۹۵۱۸۱
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰

از عمده مزایای این نوع سقف ها، سرعت بالای اجرای این سقف ها در سازهای بسیار بزرگ است، مزیت دیگر این نوع سقف ها صرفه اقتصادی این نوع از سقف هاست. در ادامه ابتدا به معرفی ورق عرشه فولادی و سپس به کاربرد ان در تولید سقف عرشه فولادی خواهیم پرداخت.

قبل از اینکه به توضیح این موضوع که ورق عرشه فولادی چیست و چه کاربردی در ساخت و ساز دارد بپردازیم، ابتدا یک توضیح مختصر در مورد سقف عرشه فولادی خواهیم پرداخت. یکی از تولیدات صنعتی در زمینه فولاد و گالوانیزه، سقف های عرشه فولادی هستند. اینگونه سقف ها از ورق های عرشه فولادی تولید می شوند، در ادامه به معرفی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نیاز در تولید و ساخت ورق های عرشه فولادی می پردازیم. این خصوصیات باید توسط کارخانه های تولید کننده ورق ارائه شود تا مشتری در هنگام خرید ورق عرشه فولادی دقت لازم را داشته باشد. میزان قطر سقف عرشه فولادی با در نظر گرفتن محل کاربرد و نوع کاربردی که دارد مشخص می شود.

 از عمده مزایای این نوع سقف ها، سرعت بالای اجرای این سقف ها در سازهای بسیار بزرگ است، مزیت دیگر این نوع سقف ها صرفه اقتصادی این نوع از سقف هاست. در ادامه ابتدا به معرفی ورق عرشه فولادی و سپس به کاربرد ان در تولید سقف عرشه فولادی خواهیم پرداخت. ورق های عرشه فولادی دارای دو ویژگی فیزیکی و شیمیایی هستند، ابتدا به توضیح در مورد خصوصیات فیزیکی و سپس به توضیح در مورد ویژگی های شیمیایی ورق عرشه فولادی خواهیم پرداخت.

خصوصیات فیزیکی ورق فولادی مورد استفاده در سقف عرشه فولادی

مهترین بخش ورق عرشه فولادی، ورق گالوانیزه ایی است که به وسیله ی دستگاه های خاص به شکل ذوزنقه ایی فرم میدهند. عمدتاً ورق های به کار رفته در عرشه فولادی دارای ضخامت 0.8تا 1.2 میلیمتر متغیر است. در صنعت به ارتفاع ورق عرشه فولادی گام می گویند ، که شامل دو مقدار 65 و 75 میلیمتر است، عرض مناسب برای ورق با توجه به دو گام 65 و 75 میلیمتر، 960 و 940 میلیمتر در نظر گرفته می شود.

ورق عرشه فولادی چیست؟

فرم دهی ورق ها به صورت نورد سرد و با دستگاه های که دارای غلطتک های خاصی هستند انجام می شود. برای اینکه فلز بکار برده در سقف به عنوان فولاد کششی قابل استفاده باشد و همچنین برای ایجاد پیوستگی بین ورق گالوانیزه و بتن در سطح ورق فرو رفتگی ها و برجستگی هایی ایجاد می کنند تا سطح ورق به صورت آجدار شود. ورق عرشه فولادی در ساختمان بتنی به عنوان یک قالب ثابت جهت بتن ریزی در طی عملیات ساخت سقف فلزی استفاده می شود.

همچنین قسمت های شیب دار ورق (جان ورق) نیز باید آجدار باشد. عملیات آجدار کردن و فرم دادن ورق عرشه فولادی همزمان توسط دستگاه بر روی سطح ورق گالوانیزه خام صورت می پذیرد. برای جلوگیری از تغییر شکل ورق ها باید دقت لازم در تمام مراحل بارگیری، حمل و دپو مبذول شود. در تولید ورق عرشه فولادی از ورق های گالوانیزه با نورد سرد استفاده می شود. با توجه به استانداردهای تعریف شده برای ورق با توجه به ضخامت های متفاوت آستانه تحمل مشخصی تعریف می شود.

برای مشخص کردن حداقل ضخامت ورق برای ساختمان ها دو ویژگی مشخصات ساختمان اینکه در چه شرایط محیطی و آب و هوایی ساخته می شود و مشخصات پوشش ورق استفاده شده بر روی ورق در نظر گرفته می شود.

 

 

خصوصیت شیمیایی پوشش ورق های عرشه فولادی:

برای مقاومت و بهره برداری سقف، کنترل شرایط خوردگی سقف بسیار مهم است. مهمترین عامل در کنترل شرایط خوردگی سقف استفاده از پوشش محاظتی مناسب برای سقف است. برای این منظور استفاده از پوشش فلزی بر روی ورق خام بهترین گزینه می باشد.

این نوع پوشش فلزی از آلیاژهای ترکیبی مانند آهن و روی است که با توجه به شرایط آب و هوایی محل برای کنترل خوردگی فلز استفاده می شود. از روش hot deep galvanized جهت پوشش دادن به فلزی که در سقف عرشه فولادی استفاده می شود. بهترین عملکرد این پوشش زمانی است که فلز آهن و روی در نزدیکی آب و اکسیژن باشد. اگر بخواهیم در این زمینه مثالی بزنیم برای ورق هایی که تا ضخامت یک میلیمتر دارند از پوششی با عنوان (z275)G90 استفاده می شود. پر استفاده ترین پوشش فلزی که از آلیاژ ترکیبی آهن و روی تولید و به نام روش (ZF075)Ta25 شناخته می شود. در این پوشش فلزی به علت استفاده از فلز روی، اگر بر روی ورق خراشیدگی ایجاد شود در محل برش میزان خوردگی فلز به کمترین مقدار میرسد.

نوع دیگری از پوشش فلزی ترکیب آلومینیوم و روی هست ولی در نهایت عملکرد مناسبی همانند سقف های دال عرشه مرکب، زمانی که فلز با بتن قرار می گیرد را ندارد به همین بهتر است استفاده نشود.

اگر سقف عرشه فولادی را بخواهیم در مکان های که دارای آب و هوای سخت هستند استفاده کنیم، باید ورق های با پوشش ضخیم تری را انتخاب کنیم. از جمله مواردی که ممکن است در طی اجرای سقف عرشه فولادی ایجاد شود می توان به مثال های زیر اشاره نمود:

به طور مثال اگر بعد از مدتی بر روی پوشش فلزی سقف لکه های ایجاد شد، دلیل این اتفاق به علت گیر کردن مقداری رطوبت برای زمان طولانی بین ورق های استفاده شده در بندیل سقف هاست.

مثالی دیگر، پوشش های که از آلیاژ ترکیبی آهن و روی هستند بعد از مدتی به خاکستری تیره و در ادامه به رنگ قهوه ای مایل به قرمز تعییر رنگ می دهند. یا ممکن است پوشش روی استفاده شده در اثر زنگ زدگی به پودر سفیدی تبدیل شود. با این وجود برای محافظت فلز و جلوگیری از زنگ زدگی بیشتر می توان فلز را رنگ کرد. بهتر است برای جلوگیری از زنگ زدگی فلز در زمان بارگیری و نگهداری ورق ها دقت لازم مبذول شود.

قیمت عرشه فولادی

در نهایت قیمتی که برای ورق عرشه فولادی مشخص می شود با در نظر گرفتن دو ویژگی مهم تعیین می شود، ویژگی نخست در تعیین قیمت عرشه فولادی، خصوصیات فیزیکی خود فلز بکار رفته در تولید عرشه فولادی، مانند ضخامت ورق گالوانیزه ای که برای ورق عرشه فولادی استفاده شده و اینکه ورق تولید شده با چه استانداردی تولید شده است. فاکتور دوم ویژگی شیمیایی پوشش فلزی است که بر روی ورق بکار گرفته شده است، مانند آلیاژ ترکیبی که در سطح فلز بکار می رود و اینکه از چه فلزهای ایجاد شده است و میزان درصد خلوص فلز ها و اینکه پوشش فلزی با توجه به چه استانداری است، مشخص می شود.

 ورق عرشه فولادی چیست؟

خرید عرشه فولادی

حتما در زمان خرید عرشه فولادی به مشخصاتی که در بالا نام برده شد مانند خصوصیات فیزیکی ورق و خصوصیات شیمیایی  پوشش فلزی ورق دقت کنید. این دو ویژگی توسط کارخانه های که تولید کنند ورق هستند جهت انتخاب ورق با توجه به شرایطی که قرار است استفاده شود ارائه می شود.

در ایران کارخانجات بسیاری به تولید ورق عرشه فولای می پردازند، از این میان می توان به شرکت امیرکبیر کاشان، تاراز چارمحال و بختیاری، کارخانه هفت الماس و ورق خودرو شهرکرد اشاره نمود، تمام ورق های تولید شده در هر یک از شرکت های فوق دارای توضیحات کافی در مورد ویژگی فیزیکی و شیمیایی محصولات تولید شده خود هستند، به طور مثال شرکت تولید کننده عرشه فولادی در تبریز به عنوان یک از کارخانجات تولید کننده عرشه فولادی در ایران است، هدف این مجموعه درج توضحیات کامل بر روی هر یک از ورق های تولید شده عرشه فولادی تبریز است تا خریداران به خرید ورقی مطابق با نیاز خود بپردازند.

یکی دیگر از شرکت های فعال در زمینه تولید ورق عرشه فولادی، شرکت فولاد ایران است این مجموعه با تولید انواع ورق عرشه فولادی با ضخامت های گوناگون و مطابق با سفارش مشتری سعی در تولید ورق عرشه فولادی با کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی پرداخته است. جهت مشاوره و استعلام قیمت انواع ورق عرشه فولادی به آدرس اینترنتی https://fooladiran.com  مراجعه نمایید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: