کد خبر: ۴۹۵۳۳۶
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۴

استاد دانشگاه علوم پزشکی بهشتی با اشاره به اینکه "پوکی استخوان" سومین عامل تهدیدکننده حیات است، گفت: پوکی استخوان، هم قابل پیشگیری و هم قابل درمان است.

به گزارش شفاف، دکتر علیرضا رجایی فوق تخصص روماتولوژی درباره پوکی استخوان اظهار کرد: در این بیماری مقدار توده استخوانی کاهش می‌یابد و استخوان شکننده می‌‌شود به طوری که با کوچک‌ترین ضربه به راحتی می‌شکند.

وی افزود: بیماری پوکی استخوان بیماری خاموش، پیش‌‌رونده و در عین حال قابل پیشگیری و درمان است.

رجایی با اشاره به این که تغذیه نامناسب، شرایط زندگی، مشکلات فیزیولوژی بدن، ورزش نکردن و افزایش سن از جمله عوامل کاهش توده استخونی هستند، تذکر داد: زمانی که هر کدام از این فاکتورها از سیر طبیعی خود عبور کنند، فرد به ابتلا به پوکی استخوان نزدیک می‌‌شود.

وی گفت: غالباً عارضه پوکی استخوان در دوران کهنسالی بروز می​کند و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار می‌‌دهد که از اولین نشانه​های آن مراجعه بیمار با اظهار درد در اکثر نقاط بدن، ضعف در اندام و درد کلی بدن است.

این فوق تخصص روماتولوژی با بیان اینکه پوکی استخوان قاتل خاموش حساب می‌‌شود، گفت: این بیماری معمولا علامت مشخصی ندارد و عموما تا زمانی که عارضه جدی مانند شکستگی استخوان رخ ندهد، ممکن است فرد بیمار اصلا اطلاعی از بیماری خود نداشته باشد.

وی ادامه داد: بیشترین خطر شکستگی در پوکی استخوان متوجه ران​ها، لگن، مهره‌ها و ساعد است.

رجایی گفت: شکستگی​های ران و ستون فقرات می​تواند به ایجاد درد، محدودیت فیزیکی و اجبار به تغییراتی در شیوه زندگی و یا حتی مرگ منجر شود.

وی با اشاره به این که پوکی استخوان سومین عامل تهدید‌کننده حیات است، تاکید کرد: بیماری پوکی استخوان یا استئوپورز سومین عامل مرگ و میر بعد از بیماریهای قلبی و عروقی و سرطان ها در عصر حاضر است.

وی غربالگری در افراد مستعد به پوکی استخوان را ضروری دانسته و گفت: باید افرادی که هنوز مبتلا به پوکی استخوان نشده اند ولی درصدد احتمال ابتلا به این بیماری قرار دارند، مورد درمان قرار گیرند.

دکتر رجایی با بیان این که پوکی استخوان شایع ‌‌ترین بیماری متابولیک استخوان محسوب می‌شود، بر اهمیت پیشگیری از آن تاکید کرده و تصریح کرد : درمان این بیماری هزینه‌های مادی و معنوی فراوانی را به خانوادهها و سیستم سلامت کشور تحمیل می کند.

این متخصص روماتولوژی بالا بردن توده استخوانی در سنین جوانی را راه حل موثری برای کاهش موارد ابتلا به پوکی استخوان در سنین پیری ذکر کرد و استفاده از کلسیم، ویتامینD و ورزش کردن را سه عامل اصلی در بالا بردن تراکم استخوانی دانست.

وی افزود: افرادی که به صورت مداوم ورزش می‌کنند کمتر در سنین بالاتر دچار این بیماری می‌شوند.

رجایی درباره نحوه ابتلا به این بیماری گفت: بعد از30 سالگی که استخوان‌ها به حداکثر تراکم خود می‌رسند، شروع به تحلیل رفتن می‌کنند و اگر تا قبل از این سن افراد فعالیت ورزشی مناسب و جذب کلسیم کافی داشته باشند، کلسیم جذب شده قابل جبران خواهد بود و خطری برای فرد ندارد، در غیر این صورت به تدریج استخوان‌ها شکننده و آسیب‌پذیر می‌شوند.

 رجایی خاطرنشان کرد: تعمیم و اشاعه فرهنگ ورزش کردن در سطح جامعه نیازمند یک عزم ملی و آگاهی اجتماعی است، مطمئنا اگر مردم بدانند به چه میزان خطر ابتلا به پوکی استخوان تهدیدشان می‌‌کند حتما زمانی را در برنامه روزانه خود به ورزش کردن اختصاص می دهند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار