کد خبر: ۴۹۵۴۳۳
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی بار مالی آموزش را بر روی دانش‌آموزان قرار می‌دهد و به تضعیف زبان منجر می‌شود.

به گزارش شفاف، محمود صادقی در نشست نقد و بررسی طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور که در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، اظهار‌کرد: به نظر می‌رسد این طرح در مجلس فعلی حتی به صحن علنی هم نرسد چرا که یک فوریتی است و تا تصویب شود و در کمیسیون آموزش و کمیسیون فرهنگی بررسی شود و پس از آن به صحن علنی بیاید، زمان زیادی می‌برد و خیلی بعید است  که در مجلس فعلی نوبت طرح آن برسد.

وی افزود: آموزش زبان جزو ایرادهای نظام آموزشی ما است، یعنی حتی افراد با داشتن لیسانس نیز نمی‌توانند به خوبی زبان انگلیسی صحبت کنند و طبیعی است افرادی به فکر راه‌حل برای این مشکل باشند، اما بحث این است که چه افرادی صلاحیت ورود به این موضوع را دارند و آیا جنبه تقنینی دارد یا اساساً در حوزه صلاحیت مجلس است یا خیر، به نظر می‌رسد این طرح باید در شورای عالی آموزش و پرورش بررسی و سیاست‌گذاری شود.

نظام آموزشی در بحث یادگیری اشکالاتی دارد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: این ایراد که یک فرد با مدرک دیپلم و لیسانس نمی‌تواند انگلیسی صحبت کند، شاید درباره سایر علوم هم صدق کند یعنی یک دانش‌آموز رشته تجربی درک درستی از مسائل فیزیک نداشته باشد و اساساً شاید کل سیستم آموزشی ما در یادگیری و یاد دادن ایراداتی دارد.

تضعیف آموزش زبان با یک طرح

صادقی تصریح‌کرد: طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی در تبصره‌های خود اشکالاتی دارد و به نوعی نشان می‌دهد اهدافی که دنبال می‌شود اگر نگوییم حذف، اما منجر به تضعیف آموزش زبان انگلیسی در سیستم آموزش رسمی کشور شده و بار این کار را از دوش آموزش و پرورش برداشته و به آموزشگاه‌های خصوصی واگذار می‌کند همچنین استخدام معلمان زبان ممنوع می‌شود.

وی ادامه‌ داد: با برخی از نمایندگان مجلس که صحبت کردم، گفتند می‌خواهند امضاء خود را پس بگیرند چون تصور می‌کردند این طرح برای رفع انحصار از زبان انگلیسی است، اما مضمون آن چیز دیگری است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطر نشان کرد: 57 نماینده طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی را امضاء کرده‌اند که با بند 9 سیاست‌های کلی نظام در حوزه قانونگذاری در مغایرت است. همچنین محتوای این طرح فاقد شفافیت و انسجام لازم و استحکام در ادبیات است از سوی دیگر برای تدوین آن با کدام یک از انجمن‌های علمی و متخصصان این حوزه مشورت شده است.

صادقی با اشاره به این که طرح رفع انحصار از زبان انگلیسی جنبه‌های مثبت هم دارد و بالاخره بر روی مشکل آموزش زبان دست گذاشته است، اما انسجام ندارد و مواد و تبصره‌های آن منطقی نیست، گفت: به عنوان مثال در یکی از مواد این طرح آمده است، در اجرای آن، دانشگاه‌ها با یک انجمن علمی زبان یا کنسرسیومی در سایر کشورها مانند روسیه یا چین تفاهم‌نامه منعقد کنند و زمینه‌های اجرای این قانون را فراهم کنند، اما این هم تضاد دارد، چرا که از یک طرف می‌گویند آموزش زبان اختیاری است و از سوی دیگر این تکلیف را بر دوش دانشگاه‌ها می‌گذارند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: این طرح بار مالی آموزش را بر دوش دانش‌آموزان قرار می‌دهد که خلاف اصل 30 قانون اساسی است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار