کد خبر: ۴۹۵۷۶۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۷

گذشت یک دهه از طرح مسکن مهر، هنوز اتمام این طرح بزرگ با وعده‌های مختلف مسئولان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده و به نظر می‌رسد قصدی برای اتمام آن وجود ندارد.

به گزارش شفاف، طرح ملی مسکن مهر با گذشت بیش از یک و نیم دهه از عمرش، هنوز متقاضیانش را با سوالات بسیار زیادی در هاله ای از ابهام گذاشته است.
 
طرح مسکن مهر به عنوان بزرگ‌ترین طرح ملی از سوی دولت هشتم و نهم در دهه هشتاد مطرح شد، در آن دوره علی نیکزاد وزیر وقت راه و شهرسازی با ورود به این پروژه سعی کرد آرزوی خانه‌دار شدن را برای اقشار ضعیف جامعه برآورده کند، اما بعد از گذشت بیش از ۱۵ سال این آرزو هنوز برای بسیاری از خانواده‌ها برآورده نشده است.

مسکن مهر قرار بود به ارزان‌ترین شکل ممکن به متقاضیان واگذار شود به طوری که در ابتدای سال ۸۳ و ۸۵ به مبلغ ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان و پرداخت ۱۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت این واحدها به متقاضیان تحویل داده می‌شد.

بسیاری از واحد‌های مسکن مهر در همان سال‌های ابتدایی از طریق تزریق بودجه‌ های کافی در شهر‌هایی از جمله پردیس و پرند واگذار شد، اما به مرور با کاهش بودجه روند ساخت واحد‌های مسکن مهر کندتر شد به طوری که بعد از گذشت بیش از  ۱۵ سال هنوز بخش عمده‌ای از واحد‌ها به متقاضیان واگذار نشده است. این طرح در قالب ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد در کشور طراحی شده بود که از این تعداد با گذشت بیش از ۱۵ سال حدود یک میلیون و ۸۳۰ هزار واحد تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شده است.

آخوندی: مسکن مهر مزخرف ترین طرح مسکنی کشور است

بیش از نیمی از واحدهای مسکن مهر در دولت هشتم و نهم به متقاضیان تحویل داده شد، اما با ورود دولت دهم و یازدهم و سکان داری عباس آخوندی سرعت ساخت این واحدها کند شد، چرا که وزیر سابق  راه و شهرسازی مخالف شدید این طرح بود و در طول سکان‌داری این وزارتخانه خود یک واحد مسکن مهر را هم به بهره‌برداری نرساند.

آخوندی طرح مسکن مهر را به عنوان مزخرف‌ترین طرح مسکنی کشور می دانست و در  طول  مدتی که وزیر راه و شهرسازی بود حتی تمایلی به ورود و یا صحبت درباره مسکن مهر نداشت.در طی سال‌های گذشته همزمان با افزایش نرخ دلار و رشد قیمت مصالح ساختمانی این طرح هم دچار چالش‌های جدی از جمله افزایش قیمت شد به طوری که واحدهایی که قرار بود به مبلغ ۳۰ میلیون تومان، آن هم از طریق پرداخت تسهیلات به متقاضیان واگذار شود در یک تا ۲ سال گذشته قیمت آن‌ها به بیش از ۱۵۰ میلیون تومان رسید و همین موضوع باعث گله‌مندی بسیاری از متقاضیان واحدهای مسکن مهر شد. حتی برخی از متقاضیان عطای آن را به لقای دریافت این واحدها بخشیدند و از ادامه ساخت آن انصراف دادند.

پای دلالان به مسکن مهر باز شد

گرانی طرح مسکن‌ مهر پای دلالان را هم به این پروژه باز کرد به طوری که بسیاری از آن‌ها به بهانه‌های مختلف قصد داشتند واحدها را ارزان قیمت از چنگ متقاضیان خارج کرده و با قیمت‌های گزاف و گران به سایر متقاضیان بفروشند، اما خوشبختانه با حضور به موقع نیروی انتظامی و دادستانی پای دلالان از این طرح بریده شد.

هم‌اکنون اصلی‌ترین مشکل طرح بزرگ مسکن مهر تأمین نشدن خدمات زیر بنایی و رو بنایی است به طوری که بسیاری از واحدهای مسکن مهر که در حاشیه شهرها ساخته می شوند از نبود خدماتی از جمله آب و برق و سایر امکانات خدماتی مانند مدرسه، فضای سبز و مجتمع‌های تجاری و رفاهی رنج می‌برند؛ هنوز بسیاری از این واحدها به دلیل همکاری نکردن وزاتخانه هایی از جمله  وزارت نیرو، وزارت آموزش و پرورش و وزارت نفت به صورت نیمه کاره رها شده‌اند.

تمامی دستگاه ها در تکمیل مسکن مهر همکاری داشته باشند

در ادامه مجید کیان‌پور عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی  با اشاره به اینکه ساخت مسکن یک موضوع فرابخشی است، گفت: ساخت و اتمام مسکن مهر تنها مربوط به وزارت راه و شهرسازی نیست بلکه باید تمامی دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌ها در تکمیل آن همکاری داشته باشند.

او تصریح کرد: در شورای عالی مسکن باید اعلام شود که تمامی وزارتخانه‌هایی که می‌توانند خدمات زیر بنایی و روبنایی واحد‌ها را تامین کنند باید به پای کار بیایند.

کیان پور با اشاره به اینکه هم اکنون اصلی‌ترین مشکل در طرح مسکن مهر تامین نکردن خدمات زیر بنایی و روبنایی است،گفت: تا زمانی که دستگاه‌های دیگر برای اتمام ساخت این واحد‌ها به پای کار نیایند به اتمام این پروژه ها نباید امیدوار بود.

طولانی تر شدن زمان ساخت مسکن مهر به نفع متقاضیان نیست

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی  توضیح داد: هر چقدر پروژه مسکن مهر طولانی‌تر شود، این موضوع منجر به افزایش هزینه های جاری برای مردم و دولت ها خواهد شد. چرا که با گذشت زمان هزینه تمام شده ساخت واحد‌ها بنابر افزایش نرخ مصالح ساختمانی بیشتر می‌شود بنابراین باید هر چه سریع‌تر ساکنان و جامعه هدف مسکن مهر بتوانند از فرصت سکونت در این واحدها استفاده کنند.

او با اشاره به اینکه باید جلسات مداومی برای تکمیل خدمات زیر بنایی و آماده سازی واحد‌های مسکن مهر برگزار شود، افزود: این واحد‌ها نیازمند امکاناتی از جمله مسجد، مدرسه، فضای سبز و مجتمع‌های تجاری هستند بنابراین باید دستگاه‌ها هر چه سریع‌تر پای کار بیایند. در صورتی که به این پروژه‌ها نگاه ملی و اجرایی شود می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه برسیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مسکن مهر متعلق به نظام است، گفت: با نگاه کردن به این موضوع و همکاری دستگاه‌ها برای تامین خدمات زیر بنایی و روبنایی می‌توانیم شاهد اجرای هر چه بهتر این پروژه‌ها شویم.

او درباره وجود تعاونی‌ها و مشکلاتی که آن‌ها برای این طرح ایجاد کرده‌اند، گفت: تعاونی‌ها در قالب نهاد‌های مردم نهاد و تشکل‌های مردمی قرار بود بخشی از ساخت واحد‌ها را انجام دهند، اما به دلیل آنکه این تعاونی‌ها تخصص و آگاهی کافی برای ساخت این واحد‌ها نداشتند در نتیجه تعدادی از پروژه‌ها دچار مشکل شد.

کیان پور اظهار کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌توانست با پالایش و ورود افراد متخصص در قالب گروه‌ها، در تکمیل این پروزه نقش قابل توجهی ایفا کند.

نماینده مجلس شورای اسلامی  تاکید کرد: ساخت واحد‌های مسکن مهر باید به افراد متخصص واگذار شود تا هر چه سریع‌تر این پروژه‌ها به مرحله  اجرایی برسد.

او با اشاره به اینکه واگذاری ساخت واحد‌های مسکن مهر به بخش خصوصی گره‌گشای معضل مسکن مهر خواهد بود، گفت: دولت در کنار بخش خصوصی می‌تواند این پروژه را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مرحله اجرا برساند؛ در نتیجه باید دست بخش خصوصی  برای اجرای هر چه بهتر ساخت واحد‌های مسکن مهر در شهر‌های مختلف باز گذاشته شود.

پرونده مسکن مهر پردیس نیمه دوم سال  ۹۹ بسته می شود

مهدی هدایت مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید پردیس با بیان اینکه تحویل واحدهای مسکن مهر به صورت روزانه انجام می‌شود، گفت: از ۸۲ هزار واحد مسکن مهر که برای شهر جدید پردیس هدف گذاری شده بود هم اکنون بخش عمده‌ای از آن‌ها به بهره‌برداری رسیده است .
 
هدایت افزود: ۳۵ هزار واحد مسکن مهر در پردیس افتتاح شده و ۱۰ هزار واحد دیگر هم در آستانه بهره‌برداری و تحویل به متقاضیان است.

او تصریح کرد: بعد از تعطیلات روزهای پایانی ماه صفر، تحویل ۱۱۰ هزار واحد مسکن مهر را به متقاضیان آغاز خواهیم کرد و در اواخر آذر و دی  تحویل چند هزار پروژه دیگر مسکن مهر در پردیس را در دستور کار خود قرار خواهیم داد.

هدایت اظهار کرد: پرونده مسکن مهر در شهر پردیس تا پایان نیمه اول سال ۹۹ بسته می‌شود، اما در این شهر به دلیل معارض‌های حقوقی که در برخی از پروژه‌ها وجود دارد شاهد ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای متقاضیان هستیم بنابراین به جز واحد‌هایی که دارای معارض‌های حقوقی هستند سایر واحد‌ها تا پایان نیمه اول سال ۹۹ تحویل داده می‌شود.

مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید پردیس تاکید کرد: به دلیل مشکلاتی که برخی از پیمانکاران واحد‌های مسکن مهر ایجاد کردند مجبوریم ۳۲ پیمانکار را در این پروژه‌ها جا به جا کنیم و همین موضوع باعث اتلاف وقت بسیار زیادی در ساخت و اجرای پروژه‌ها شد.

بسیاری از متقاضیان برای سرمایه گذاری وارد طرح مسکن مهر پرند شدند

وطن‌خواهی مدیر عامل شرکت عمران پرند  با بیان اینکه ۷۴ هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید پرند افتتاح شده است، گفت: هم اکنون در حال تحویل بخش عمده‌ای از واحد‌های مسکن مهر  به متقاضیان هستیم. این واحدها شامل ۷ هزار واحد مسکونی می‌شوند.

مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید پرند اظهار کرد: ۱۶ هزار واحد باقی‌مانده در شهر جدید پرند تا پایان امسال تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

وطن‌خواهی درباره مشکلات خدمات زیربنایی و روبنایی واحد‌های مسکن مهر در پرند، گفت: طبق تفاهمنامه‌ای که با شرکت آب و فاضلاب استان تهران منعقد کرده‌ایم این شرکت تا پایان تحویل واحد‌ها تمامی انشعابات را تکمیل خواهد کرد، در بخش برق رسانی به واحد‌های مسکن مهر پرند هم مقرر شد تا  شرکت عمران پرند سیم کشی‌ها را انجام داده و تنها قسمت نهایی برق رسانی را به اداره برق واگذار کند.

مدیر عامل شرکت عمران پرند با بیان اینکه بخش عمده‌ای از واحد‌های مسکن مهر به متقاضیان تحویل داده شده است، گفت: در گذشته متقاضیان مسکن مهر پرند تمایلی به سکونت در این واحدها نداشتند و اغلب آن‌ها در قالب سرمایه گذاری در این پروژه‌ها وارد شده بودند.

او بیان کرد: تعدادی از متقاضیان تصمیم گرفته بودند تا زمانی که شهر آباد شود برای سکونت اقدام کنند که البته شرکت عمران شهر جدید پرند با اقداماتی از جمله ساخت و تکمیل مدارس، فضای سبز و ساخت مجتمع‌های تجاری و فرهنگی سعی کرده است آبادانی پرند را در مقایسه با سایر شهر‌های جدید دیگر بهتر کند.

هیچ افزایش قیمتی در پروژه های مسکن مهر پرند نداشته ایم

وطن‌خواهی افزود: در شهر جدید پرند نهضتی تحت عنوان نهضت آسفالت را آغاز کرده‌ایم و تا سال آینده تمامی امکانات و خدمات را برای سکونت بهتر مردم در شهر جدید پرند فراهم خواهیم کرد.

مدیر عامل شرکت عمران پرند تصریح کرد: تا سال آینده بخش عمده‌ای از واحد‌های مسکن مهر که خالی از سکنه بود تکمیل می‌شود، چرا که همزمان با افزایش قیمت مسکن در شهر تهران میزان استقبال مردم برای سکونت در این واحد‌ها نسبت به سال گذشته بسیار بیشتر شده است.

او تاکید کرد: خوشبختانه در چند سال گذشته هیچ افزایش قیمتی برای واحد‌های مسکن مهر در پرند همزمان با افزایش قیمت‌ها در مصالح ساختمانی و سایر امکانات ایجاد نشده و همین موضوع می‌تواند فرصت خوبی برای بسیاری از متقاضیان شود.

طرح مسکن مهر در ۲ دهه گذشته به عنوان بزرگ‌ترین طرح مسکنی کشور سعی داشت بسیاری از دهک‌های ضعیف جامعه را خانه دار کند، اما به نظر می‌رسد که با گذشت بیش از ۱۵ سال این طرح در هاله‌ای از ابهام باقی بماند چرا که از سویی افزایش هزینه‌ها باعث شده که پیمانکاران تمایلی به تکمیل و یا تحویل واحد‌ها نداشته باشند، اما امیدواریم با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی سرعت و روند ساخت این پروژه جدی‌تر شود تا شاید پرونده این طرح تا پایان دولت دوازدهم بسته شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: