کد خبر: ۴۹۵۹۴۸
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴

فستیوال جهانی وومکس، امسال شاهد حضور پررنگ موسیقی ایران بود و دستاوردهایی برای ایران به ارمغان داشت.

به گزارش شفاف، نشست خبری تشریح فعالیت‌های ناشران ایرانی در فستیوال جهانی وومکس ظهر امروز شنبه 11 آبان 1398 در خانه موزه بتهوون برگزار شد.
در این نشست دو نفر از ناشران ایرانی حضور داشتند و به بیان دستاوردها و ابعاد مختلف حضور در فستیوال وومکس پرداختند. در ادامه متن صحبت‌های این دو ناشر را می‌خوانید:

حضور پر رنگ ایران در وومکس با کلهر و خنیاگران مهر

اردوان جعفریان مدیر مؤسسه پردیس موسیقی معاصر: فستیوال وومکس سال 1994 در آلمان پایه‌گذاری شده و بیست و پنج سال فعالیت داشته است. این فستیوال هر سال در یکی از کشورهای اروپایی برگزار می‌شود و تمرکزش روی موسیقی‌های فولکلور است.
فستیوال وومکس در حوزه صنعت موسیقی برگزار می‌شود و در سال‌های گذشته علی‌رضا قربانی و محسن شریفیان در این فستیوال شرکت کرده‌اند.
اهمیت این فستیوال در حوزه برندسازی موسیقی جهانی است.
امسال ایران حضور پررتگی در وومکس داشت که دلیل اصلی‌اش جایزه جهانی بود که به کیهان کلهر تعلق گرفت. این جایزه با نظر تهیه‌کنندگان و منتقدان حوزه موسیقی اهدا می‌شود. این نکته نشان می‌دهد که چقدر نقش رسانه‌ها می‌تواند در حوزه موسیقی و هنر مهم باشد.
در کنار حضور کیهان کلهر، گروه خنیاگران مهر به‌عنوان یکی از 6 اجرای اصلیِ فستیوال حضور داشت. این اجرا در تلویزیون فنلاند به‌صورت مستقیم پخش شد.
به این دلایل نام ایران در این دوره از وومکس بسیار پررنگ بود.
امسال فرصت خوبی بود تا موسیقی کلاسیک و مقامی ایرانی در وومکس خودی نشان دهد.

راه نجات موسیقی ایران حضور در بازار جهانی است

جعفریان: دولت‌های گذشته در ایران هرگز نه توانایی و نه قدرت بازاریابی را نداشته‌اند. در دوره‌های گذشته ما در وومکس هیچ دستاوردی نداشته‌ایم.
دولت توان و صلاحیتش را ندارد. تنها راه شکوفایی صنعت موسیقی ایران در سطح جهانی، واسپاری امور به بخش خصوصی است.
موسیقی ایرانی 30 سال پیش یک برند در موسیقی جهانی بود اما الان نیست. به سیاست میان‌مدتی نیاز داریم تا موسیقی ایران را برند کنیم.
آنچه امروز نمود موسیقی ایران در جهان است، کاملاً بر اساس شایستگی شخصی هنرمندان ما است. دولت‌های ما هیچ نقشی در این زمینه نداشته‌اند.
البته که دولت وظیفه‌ی برگزاری کنسرت در خارج از کشور ندارد اما باید جاده صاف‌کنِ بخش خصوصی باشد.
سال‌هایی را به یاد دارم که فقط مدیران دولتی به وومکس می‌آمدند؛ مدیرانی از وزارت ارشاد و صداوسیما.
امسال ارکستر خنیاگران به وومکس آمد و حدود 150 میلیون تومان هزینه کرد که یک ریال حمایت از دولت نداشت. در حالی که می‌شد به این گروه هم کمک کرد.

عضویت ایران در هیأت مدیره مجمع جهانی یونسکو

مجمع جهانی یونسکو نهاد غیردولتی است که در حوزه توسعه موسیقی و اهداف صنفی موسیقی فعالیت می‌کند و 170 کشور عضو این مجمعند.
ایران در تمام دوران این مجمع هرگز عضوی در هیأت مدیره نداشته است. حدود 10 سال پیش خانه موسیقی عضو مجمع بود اما بعدها عضویتشان لغو شد.
این مجمع به‌دلیل نفوذ یونسکو توانایی جلب نظرات و اسپانسرهای مختلف برای رویدادهای موسیقایی را دارد.
امیداوریم در سال‌های آینده همدلی بین بخش دولتی و مجمع جهانی یونسکو ایجاد کنیم. پیشنهاد داده‌اند که جلسه بعدی این مجمع در ایران برگزار شود. امیدوارم این اتفاق در ماه‌های آینده رخ دهد. این جلسه با حضور هیأت مدیره مجمع در تهران برگزار شود که حدود 9 نفرند. هزینه‌های سفر و دیگر هزینه‌ها را خودِ مجمع تقبل می‌کند.

سال‌های گذشته مدیران به وومکس می‌رفتند

امیرعباس ستایشگر مدیر مؤسسه پرده هنر موسیقی: در وومکس، ناشران در فضای جهانی دیده می‌شوند. اما در آنجا کارها باید استانداردهایی داشته باشند تا بتوانند در فضای جهانی حاضر شوند. حدود 60 درصد آثاری که در ایران تولید می‌شوند، امکان حضور در وومکس را ندارند.
به واسطه حضور در وومکس آثارم در ایتالیا و هلند پخش می‌شود و فروشم بسیار بیشتر از داخل ایران است.
یکی دیگر از دستاورها این است که ناشران می‌توانند اجراهای وومکس را ببینند و اگر با شرایط فرهنگی ایران همخوان باشند، آن گروه را به ایران بیاورند.
امسال هیچ مدیر دولتی به وومکس نیامد و بودجه این بخش را به حضور ناشران اختصاص دادند.
سال گذشته معاونت هنری در این زمینه هیچ همکاری نکرد. سال گذشته معاونت هنری گفت که تنها 3 میلیون تومان به ما کمک هزینه می‌دهند که در نهایت کمک دولتی را نپذیرفتیم و با هزینه شخصی شرکت کردیم.

امسال اما همکاری‌ها بیشتر بود و دستاوردهای زیادی برای موسیقی ایران به ارمغان آمد. خوشبختانه بخشی از این موفقیت به‌خاطر حمایت‌های دفتر موسیقی بود که بر خلاف سال گذشته همکاری زیادی با ما داشت.
ارتباط با بازار جهانی یکی از مهمترین راه‌های نجات حوزه پخش آثار است.
علی‌رضا قربانی که در یکی از دوره‌های وومکس حضور داشت، با همت دولت فرانسه به وومکس رفت.

حضور در وومکس ما را با شرکت‌هایی آشنا کرد که چندین دهه در عرصه نشر موسیقی فعالیت داشتند و تا کنون صدها اثر منتشر کرده بود.

ما اکنون در مجمع جهانی موسیقی یونسکو عضویم. ما کاندید شدیم برای هیأت مدیره مجمع جهانی یونسکو و برای این کار آقای جعفریان از سوی معاونت هنری تأیید شد و خوشبختانه صاحب یک کرسی رأی در مجمع جهانی یونسکو شدیم.

قانون 10 درصد سال آینده اعمال نمی‌شود

ستایشگر: برای موضوع کسر 10 درصد از درآمد کنسرت‌ها به نفع دولت، ما از طرف مجمع صنفی ناشران با آقای کاراندیش جلسه داشتیم و در ادامه با نمایندگان مجلس هم جلسه برگزار کردیم اما در نهایت به نتیجه نرسیدیم.

امروز پرداخت نکردن 10 درصد جرم است. اما هفته پیش شنیدم که سازمان برنامه و بودجه قانون 10 درصد را از لایحه بودجه سال آینده خارج کرده است. اگر این اتفاق عملی شود جا دارد که از طرف مجمع صنفی تهیه‌کنندگان از دولت تشکر کنم.

اما اگر این شنیده‌ها اشتباه باشد و دولت بخواهد به همین مسیر ادامه دهد و قانون 10 درصد را برای سال آینده هم اعمال کند، ما بی‌شک مخالف این مسئله‌ایم و با آن مقابله می‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: