کد خبر: ۴۹۶۰۳۴
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳

مجموعه مستند «ایل من» در ۶ قسمت از امشب روی آنتن شبکه مستند سیما می‌رود.

سعید نبی تهیه کننده و کارگردان مجموعه مستند «ایل من» در گفت و گو با خبرنگار شفاف،گفت: مجموعه مستند «ایل من» به قصه زندگی کارآفرینان برتر عشایری در کشور پرداخته است که با شیوه‌های نوین تجارت به تولید ثروت در کشور رسیده‌اند.

نبی ادامه داد: وقتی صحبت از عشایر می‌شود همیشه شغل دامداری وکوچ به ذهن می‌رسد، اما کمتر کسی است که نام عشایر ایران را با بوم‌گردی، گردشگری پایدار و اکوتوریسم که به رونق اقتصادی این بخش کمک بزرگی کرده و هم باعث حفظ سنت و آداب و رسوم شده ، آن هم در حوزه بین الملل شنیده باشد.

روایتی دیدنی از زنان کارآفرین بختیاری در «ایل من»

وی اشاره کرد: در مجموعه «ایل من» این ایده پردازش می‌شود که شیوه‌های نوین و جدید کسب و کار و کارآفرینی با محوریت گردشگری امروزه در زندگی عشایر سیاه چادرنشین دامدار می‌تواند خلق ثروت کرده و کمک به حفظ سنت‌های اصیل ایرانی کند.

نبی گفت:امروز سطح تحصیلات، نگاه توسعه محور و یادگاری زبان‌های مختلف ملیت‌های مختلف در عشایر چادر نشین سیر صعودی داشته و ترکیب این موضوع با صمیمیت رفتاری، مهمان نوازی عشایر که بسیار نیز عمیق است به همراه بکر بودن محل زیست آن‌ها در کنار استفاده از تکنولوژی‌های روز شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها توانسته از سراسر دنیا توریست به مناطق عشایری سوق دهد و عرض آوری گسترده‌ای داشته باشد.

وی بیان کرد: توریست خارجی دوست دارد زندگی عشایری را تجربه کند، لباس سرشار از رنگ‌های عشایری را بپوشد، غذای عشایر را میل کند و در همان سیاه چادر‌ها در کنار طبیعت بکر، شب را صبح کند و این همان دیپلماسی فرهنگی است که عشایر به صورت خواسته و ناخواسته عرضه می‌کنند.

روایتی دیدنی از زنان کارآفرین بختیاری در «ایل من»

سعید نبی اشاره کرد: این مجموعه مستند را که با پیشنهاد مدیر شبکه مستند تهیه کردیم  به سلیم غفوری مدیر شبکه مستند سیما تقدیم می‌کنم که این ایده را برای این مجموعه در حوزه کارآفرینی عشایر دنبال می‌کرد.

نبی عنوان کرد:تولید این مجموعه در شبکه مستند سیما از سال ۹۵ آغاز شده و فاز اول آن در ۶ قسمت از امشب حوالی ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می‌شود.

این کارگردان پیرامون قسمت‌های این مستند توضیح داد: قسمت اول این مجموعه بی بی گلنار نام دارد که قصه زندگی زن بی سواد بختیاری است و توانسته برای ۱۴۰۰ نفر به صورت مستقیم کار ایجاد کند.

وی افزود:قسمت دوم این مجموعه داستان زندگی معصومه ذوالفقاری زن عشایری است که جایزه یونسکو را در خلق ثروت از سفره کردی‌های عشایری بدست آورده، قسمت سوم این مجموعه اشاره به کارآفرینی رحیم بازیار و زن و مرد آلمانی توریستی که زندگی عشایری عرب خمسه را تجربه می‌کنند.

نبی خاطر نشان کرد: درباره قسمت‌های دیگر بعدا اطلاع رسانی خواهد شد.

گفتنی است کارگردانی این مجموعه را سعید نبی و بابک بهداد و نویسندگی آن را مریم خدیوی بروجنی انجام داده است. همچنین این مجموعه توسط مهران فرد پور فیلمبرداری، عباس زالی صدابرداری و داریوش اطهاری تدوین و رضا محمد کاظمی کارشناسی کارآفرینی شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار