کد خبر: ۴۹۶۰۴۲
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۵

وزیر امور خارجه تأکید کرد: ایران و وزارت امور خارجه بیشترین تلاش را برای مقابله با حرکت‌های غربی‌ها در مورد پولشویی انجام داده است و این تلاش‌ها را ادامه خواهیم داد.

به گزارش شفاف به نقل از خانه ملت، محمدجواد ظریف در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه، ۱۲ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نماینده مردم خمینی شهر در خصوص علت اظهارات وزیر امور خارجه در باب پولشویی به میزان ۳۰۰۰۰ میلیارد تومان در ایران و انفعال در برابر وقت کشی سه کشور فرانسه، آلمان و انگلستان گفت: شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفت جلسه خود را امروز ساعت ۳ عصر برگزار کند. من از هیأت رئیسه مجلس خواستم سوال را عقب بیاندازند تا فرصت حضور در جلسه شورای عالی امنیت را داشته باشم، اما مخالفت کردند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: اکنون برای هشتمین بار برای پاسخ به سوال نمایندگان افتخار حضور در مجلس شورای اسلامی را دارم.

وی اظهار داشت: بنده مسئول دفاع از سیاست‌های خارجی ایران در خارج از کشور هستم، نحوه دفاع را همه از برنامه‌های تلویزیونی و کلیپ‌ها مشاهده کردند و معلوم است چه کسانی برای منافع داخلی کشور مسائلی را مطرح می‌کنند. منافع ملی مهمتر از آن است که با بحث‌های جناحی مورد توجه قرار گیرد.

ظریف تأکید کرد: بیشترین تلاش را برای مقابله با حرکت‌های غربی‌ها در مورد پولشویی جمهوری اسلامی ایران و وزارت خارجه انجام داده است و این تلاش‌ها را ادامه خواهیم داد. در برابر آخرین اقدام کمیته اقدام مشترک در مورد پولشویی علیه ایران صورت گرفت، تندترین دفاع را بنده انجام دادم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تأکید بر اینکه وظیفه او حمایت از جمهوری اسلامی است، عنوان کرد: من صحبت‌های مسئولان غربی را بیان کرده بودم و اینطور نخواهد بود که بخواهم از صحبت خودم دفاع کنم. بنده گفتم این کنوانسیون‌ها پذیرفته نمی‌شود، چون نمی‌خواهند با پولشویی مقابله کنند چرا که گروه‌های فشاری داریم که منافع شخصی آن‌ها اجازه چنین اقدامی را نمی‌دهد، شما در دادگاه سلطان سکه و دادگاه‌های دیگر روش‌های پولشویی را می‌شنوید بنابراین دامن جمهوری اسلامی ایران از پولشویی پاک است.

وی اظهار داشت: افرادی که حمایت از نظام را تبدیل به مخالفت با نظام می‌کنند باید پاسخ دهند که چرا صحبت‌های خلاف منافع امنیت ملی می‌زنند.

وزیر امور خارجه در خصوص گروه ۱+۵ گفت: بنده مسئول دفاع از سیاست‌های خارجی کشور هستم، در خصوص گروه ۱+۵ یا همان ۱+۴ باید بگویم که هیأت نظارت هسته‌ای وجود دارد که در آنجا تصمیم‌گیری می‌شود بنابراین انفعالی در برابر غرب نداریم.

وزیر امور خارجه کشور ادامه داد: اگر بنده در جلسه‌ای در دوحه سخنرانی کردم، گفتم که آمریکا نباید در دنیا علم مذاکره را در دست بگیرد، بلکه باید چهره کشور قانون شکن انفاق آلود دیده شود و نباید اجازه دهیم ما را منفعل و ادعا کنند ما آماده مذاکره بی قید با آمریکا هستیم و آن قانون شکن به ما بگوید ایران اهل مذاکره نیست، این در حالی است که ایران اهل مذاکره، گفتگو و صحبت است.

وی تاکید کرد: این صحبت باید براساس مقررات بین المللی باشد، بنده کلمه‌ای کمتر از مقام معظم رهبری نگفته ام، ایشان فرمودند: آمریکا باید به برجام بازگردد، اگر بخواهد مذاکره شود. بنده از خودم صحبت نمی‌کنم.

این عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: آنچه که من گفته ام و می‌گویم این است که در کشور برای جلوگیری از مقابله نظام جمهوری اسلامی با پولشویی منافع شدید وجود دارد، ما با خارجی‌ها کار نداریم، بحث مقابله نظام جمهوری اسلامی با پولشویی است. حضرت آقا فرمودند: اگر مقابله با فساد اقدام شود، صدای خیلی‌ها درمی آید؛ این خیلی‌ها چه کسانی هستند؟ این را برای من و مردم کشور معین کنید، چه کسانی خطاب رهبری هستند؟

ظریف اظهار داشت: اگر می‌خواهید به صحبت بیگانه توجه کنید، ببینید از من نقل کرده است یا از حسین شریعتمداری. ببینید به چه کسی حمله کرده و از چه کسی نقل می‌کنند و برای حرف چه کسی جشن می‌گیرند. من گفتم در جمهوری اسلامی یک گروه‌های فشاری هستند که از پولشویی منافع دارند. آن‌ها هزاران میلیارد تومان از پولشویی منفعت می‌برند که اگر نبود قوه قضائیه و دولت ۶۰ صفحه برای پولشویی آیین نامه تصویب نمی‌کرد.

وی ادامه داد: اگر پولشویی در ایران نبود، گروه‌های فسادی وجود نداشت و سلطان سکه اعدام نمی‌شد، چرا صحبت‌هایی که در دفاع از جمهوری اسلامی زده می‌شود را بر علیه نظام تبدیل می‌کنید؟ چرا شریعتمداری چنین کاری کرد؟ چرا کیهان آن مقاله را نوشت؟ مقاله‌ای که اسباب دست روزنامه‌های غربی شد.

به آمریکا اعتماد نداشتیم

این عضو کابینه دولت روحانی با بیان اینکه در دنیا معروف به سینه چاک کردن برای دفاع از مردم و نظام است، بیان کرد: عنوانی که وزیر امور خارجه آمریکا برای بنده در نظر گرفته است را ببینید، البته بنده به آن افتخار می‌کنم. بنده برای دفاع از منافع نظام صحبت می‌کنم، اما آن‌ها از صحبت‌های دلسوزانه من به خاطر منافع جناحی سوءاستفاده می‌کنند. با این حال پخش نوار علیه بنده و طرح چنین سوالاتی بنده را از دفاع از نظام جمهوری اسلامی باز نمی‌دارد.

ظریف در بخش دیگری از دفاع خود به موضوع برخورد با ۱+۵ اشاره کرد و گفت: در دوره گذشته ناگزیر به مذاکره با آمریکا بودیم، نه بخاطر علاقه و نه بخاطر اعتماد که اگر اعتماد داشتیم، ۱۵۰ صفحه توافق نمی‌کردیم؛ یک خط می‌نوشتیم مانند همان که در کره شمالی نوشته شده است.

عاشق و شیفته مذاکره با غربی‌ها نیستم

وزیر امور خارجه کشور تاکید کرد: اگر اعتماد داشتیم بند ۳۶ برجام با این جمله شروع نمی‌شد که "اگر ایران معتقد باشد آمریکا و طرف‌های مقابل تعهدات خود را اجرا نکردند... ".

وی افزود: اقداماتی که قبل از ورود ما به مسئولیت شکل گرفته بود باعث شده بود جمهوری اسلامی با ۶ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مواجه باشد و تنها در صورتی می‌توانستیم قطعنامه‌ها را لغو کنیم که ۵ عضو دائم شورا موافق باشند. این ۶ قطعنامه کاردستی دوستانی بود که برای لغو آن باید توافق ۶ عضو دائم را می‌گرفتیم؛ ما نمی‌خواستیم با آمریکا مذاکره کنیم. من بعد از سال‌ها زندگی در غرب عاشق و شیفته مذاکره با غربی‌ها نیستم.

این عضو کابینه دولت عنوان کرد: فشار‌ها و سختی مذاکره برای بنده بود، از توهین و تحریم، اما نتیجه آن این شد که قطعنامه‌های شورای امنیت لغو شد. کاری که در شورای امنیت اتفاق افتاد در تاریخ ایران شورا بی نظیر بود، اما حالا می‌خواهید چنین قطعنامه‌هایی دوباره بازگردد تا باز گروهی برای لغو آن‌ها مجبور به مذاکره با آمریکا باشند، این در حالی است که مقامات عالی نظام صلاح کشور را می‌دانند و می‌گویند تنها زمانی به پای میزه مذاکره برمی گردد که برجام را بپذیرد. آن‌ها نمی‌گویند که برجام به تاریخ پیوسته است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: همه ما در یک جبهه هستیم و در یک کشتی نشسته ایم، همه مردم ایران تحت آماج فشار‌ها قرار دارند، برای آن‌ها اصلاح طلب، اصولگرا، موافق و مخالف اهمیتی ندارد. مردم با حضور یکپارچه در پای صندوق‌های رأی نشان می‌دهند که به اراده آن‌ها خللی وارد نمی‌شود و آن‌ها هستند که ضامن پیروزی انقلاب اسلامی و ضامن شکست مخالفان هستند. 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار