کد خبر: ۴۹۶۱۶۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۴

وزارت خارجه فرانسه با متهم کردن ایران به نقض توافق هسته‌ای، به تهران توصیه کرد در گام هسته‌ای تازه خود تجدید نظر کند.

به گزارش شفاف، وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه در واکنش به گام تازه جمهوری اسلامی ایران در جهت کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، ایران را به نقض مفاد این توافق متهم کرد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، در بیانیه پاریس به تهران توصیه شده است که از گام هسته‌ای تازه خود صرف نظر کند.

وزارت خارجه فرانسه با بیان اینکه فعال‌سازی سانتریفیوژها در فردو خلاف مفاد توافق هسته‌ای است، عنوان کرده است که منتظر است تا گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این رابطه را دریافت کند.

«حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران امروز اعلام کرد که تهران در گام چهارم کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، قصد دارد سانتریفیوژهای نصب‌شده در تأسیسات زیرزمینی فردو را گازدهی کند. بر اساس برجام قرار بود این مرکز برای تولید رادیو ایزوتوپ‌های پایدار به کار گرفته شود و در آن غنی‌سازی اورانیوم انجام نشود. تصمیم تازه جمهوری اسلامی ایران ادامه روندی است که از اردیبهشت ماه امسال و در پاسخ به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و عدم تحقق وعده‌های کشورهای اروپایی در جبران آثار تحریم‌های آمریکا، آغاز شد.

 

ایران در گام‌های پیشین سقف غنای اورانیوم و سقف ذخایر اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین را لغو کرده و محدودیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه هسته‌ای را نیز کنار گذاشته بود.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز در واکنش به گام تازه ایران، گفت: «این ایالات متحده است که مقصر کاهش تعهد ایران به برجام است. مقصر جلوه دادن ایران، از لحاظ سیاسی غیرمسئولانه است.»

 

اتحادیه اروپا از گام هسته‌ای تازه ایران ابراز نگرانی کرد

سخنگوی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای از ادامه کاهش تعهد ایران به برجام ابراز نگرانی کرده و از تهران خواسته به پایبندی به این توافق بازگردد.
سخنگوی اتحادیه اروپا امروز (سه‌شنبه) از تصمیم ایران برای برداشتن گام تازه‌ای در جهت کاهش تعهد به توافق هسته‌ای ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه همچنین به ایران توصیه شده است که با صرف نظر کردن از گام هسته‌ای جدید، به پایبندی به برجام بازگردد.

جمهوری اسلامی ایران امروز اعلام کرد که در چهارمین گام از روند کاهش تعهد به توافق هسته‌ای، از فردا تزریق گاز به سانتریفیوژهای نصب‌شده در تأسیسات زیرزمینی فردو را آغاز می‌کند. بر اساس برجام، این تأسیسات قرار بود به مرکز تحقیق و توسعه و تولید ایزوتوپ‌های پایدار بدل شود.

گام تازه ایران، ادامه مسیری است که اردیبهشت ماه امسال در واکنش به خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای آغاز شد. تهران می‌گوید در صورتی که طرف‌های باقی‌مانده در برجام به تعهدات خود عمل کرده و آثار منفی تحریم‌های آمریکا را جبران کنند، حاضر است گام‌های برداشته‌شده را به عقب بازگرداند.

 


ریابکوف: آمریکا مقصر کاهش تعهدات برجامی ایران است
معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به جدیدترین اقدام برجامی ایران تاکید کرد مقصر کاهش تعهدات برجامی ایران آمریکاست.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی اعلام کرد آمریکا مقصر کاهش تعهدات برجامی ایران است و مقصر جلوه دادن ایران، امری غیرمسئولانه است.

ریابکوف گفت: ما گام جدید طرف ایرانی برای کاهش تعهدات خود را نتیجه‌ای منطقی در حل مشکلات مرتبط با بهبود پایداری برجام و همچنین تضمین نتایج اقتصادی اجرای این توافقنامه می‌دانیم.

از سوی دیگر دمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس جمهور روسیه بار دیگر از کاهش پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ابراز نگرانی کرد.

او در کنفرانسی مطبوعاتی پس از اعلام مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: فروپاشی برنامه جامع اقدام مشترک امری امیدوارکننده نیست.

پسکوف همچنین اعلام کرد: مسکو از حفظ این توافق حمایت می‌کند.

آمریکا سال گذشته از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و تحریم‌ها را بازگرداند. در مقابل، ایران با کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق به این اقدام آمریکا واکنش نشان داد و اعلام کرد در ماه نوامبر اقدامات بیشتری در این زمینه انجام خواهد داد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز گذشته ضمن اشاره به کاهش تعهدات تهران در توافق هسته‌ای، از افتتاح یک زنجیره جدید از ۳۰ سانتریفوژ IR-۶ به دست ایران خبر داد.

او گفت: ”امروز شاهد افتتاح زنجیره‌ای از ۳۰ سانتریفوژ IR-۶ هستیم.“

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اضافه کرد: این اقدام نشان دهنده ”ظرفیت و مصمم بودن“ ایران است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: