کد خبر: ۴۹۶۳۲۵
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶

تاجیکستان میان فارسی‌زبانان غریب و ناآشناست. اگرچه در سال‌های اخیر تلاش شده تا پیوند میان فارسی‌زبانان محکم‌تر شود، اما تلاش‌ها برای معرفی تاجیکستان و فرهنگ مردم این کشور، چندان نبوده است.

به گزارش شفاف، نشر آرون در ابتدای بهار امسال کتابی از حسن قریبی را با عنوان «زنده‌باد زبان» منتشر کرد. این اثر که حاصل تجربه زندگی سه ساله قریبی در میان تاجیکان است، مخاطب ایرانی را با فضا، فرهنگ و آداب و رسوم تاجیک‌ها آشنا می‌کند. طی چند سال گذشته عناوینی چند درباره مواجهه با فارسی‌زبانان دیگر کشورها عمدتاً در قالب سفرنامه و خاطره‌نویسی منتشر شد که با استقبال خوبی همراه بوده است، اما در این مدت کمتر اثری را می‌توان یافت که از رهگذر آن بتوان به سرزمین رودکی‌ها سفر کرد و با مردمانی هم‌کلام شد که فارسی چون خون در جان آنها جریان دارد.

تاجیکستان، به دلایل مختلف، در میان فارسی‌زبانان غریب و ناآشناست. اگرچه در سال‌های اخیر تلاش شده تا ارتباط و پیوند میان فارسی‌زبانان محکم‌تر شود، اما تلاش‌ها برای معرفی تاجیکستان و فرهنگ مردم این کشور، چندان نبوده است.

قریبی به دلیل مأموریتی که طی سال‌های گذشته از سوی بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی در تاجیکستان داشته، تلاش کرده تا در «زنده‌باد زبان» کمی از خلأهای موجود در این زمینه را برطرف کند. او در سال‌های اخیر به صورت پیوسته اطلاعاتی را که از این سفر به دست می‌آورد، در صفحه شخصی خود منتشر کرده بود، اما در کتاب خود دیده‌ها و شنیده‌ها را با زبانی ساده و سلیس و خواندنی در اختیار فارسی‌زبانان قرار می‌دهد؛ اطلاعاتی که بیانگر آشنایی عمیق سه ملت فارسی‌زبان دارد. کتاب درباره موضوعات مختلفی سخن می‌گوید؛ از پیوندهای مشترکی که هنوز بعد از چند دهه از استیلای شوروی بین فارسی‌زبانان باقی است تا اطلاعات جالب و خواندنی درباره نام‌ میوه‌ها و جانوران و رستنی‌ها در میان تاجیکان.

کشور تاجیکستان , ترویج و گسترش زبان فارسی ,

از مرو تا کوچه‌مروی؛ همگون‌سازی؛ واژه‌گزینی در ایران و تاجیکستان؛ اصطلاحات خویشاوندی در تاجیکستان؛ چند واژۀ فریب‌کار در فارسی تاجیکی؛ مخاطب در شعر معاصر تاجیکستان؛ این قند پارسی به کجاها که می‌رود؛ خوش‌نویسی در میان تاجیکان؛ نام برخی مشاغل و حرفه‌ها در تاجیکستان؛ پنجره‌ای رو به ایران فرهنگی و… از جمله عناوین تشکیل‌دهنده این کتاب است.

نشر آرون اخیراً چاپ دوم این کتاب را در 1100 نسخه و به بهای 43 هزار تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: