کد خبر: ۴۹۶۶۴۲
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷

مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی کشور گفت: با برقدار کردن ۷۵ هزار چاه کشاورزی، سالانه حدود ۷۵۰ میلیون لیتر گازوئیل صرفه جویی خواهد شد.

به گزارش شفاف، حسین محمودی، مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای نخستین بار و با امضای تفاهم نامه ای میان توانیر و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، مقرر شد تا 75 هزار حلقه چاه کشاورزی در مدت سه سال برقدار شوند.

وی افزود: براساس این تفاهم نامه که مهرماه امسال میان توانیر و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به امضا رسید، در راستای اجرای ماده 12قانون رفع موانع تولید و مصوبه شورای اقتصاد میان دو شرکت منعقد شده و ارزش آن رقمی معادل 1.2 میلیارد دلار است که در طی 8 سال پرداخت می شود.

محمودی با بیان اینکه "با برقدار کردن این تعداد چاه کشاورزی، سالانه حدود 750 میلیون لیتر گازوئیل صرفه جویی خواهد شد و همچنین در اثر اجرای این قرارداد، به ازای هر لیتر گازوئیل صرفه جویی شده،  30 سنت صرفه جویی ملی نصیب اقتصاد کشور می شود"، گفت: در شرایط کنونی که کشور با تحریم های ظالمانه مواجه می باشد، این اقدام می تواند دست وزارت نفت را در صادرات هرچه بیشتر فراورده های نفتی به کشورهای دیگر باز بگذارد و به ارزآوری کشور کمک نماید چرا که صادرات فراورده های نفتی در شرایط کنونی آسانتر از سایر حامل های انرژی است و صنعت برق بدون نگاه بخشی  و شرکتی، این موضوع را در قالب منافع ملی دنبال می کند.و انتظار دارد که کشور و مجموعه وزارت محترم نفت نیز با اختصاص هر چه بیشتر بخشی از این صرفه جوئی ، به توسعه زیرساختهای صنعت برق کمک نماید چراکه صنعت برق کشور برای تامین 75000 حلقه چاه کشاورزی باید طی سه سال حداقل رقمی بالغ بر 4 میلیارد دلار در بخشهای تولید ، انتقال ، فوق توزیع و. توزیع نیروی برق سرمایه گذاری نماید در حالیکه فقط 2/1 میلیارد دلار آن طی 8 سال بازپرداخت می گردد.

مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی کشور با اشاره به این که با برقدار کردن چاه های کشاورزی، کنتورهای هوشمند طرح فهام نیز در چاه های برقدار شده، نصب خواهد شد تصریح کرد: برقدار کردن و مجهز کردن چاه ها به کنتورهای فهام، می توان برداشت آب از سفره های زیرزمینی را به راحتی و دقیق کنترل نمود و علاوه بر آن راه  برای اجرای طرح های نوین آبیاری نیز باز خواهد شد.

وی اضافه کرد: در طرح برق دار کردن تلمبه ها و چاه های آب کشاورزی، به استناد مصوبه شورای محترم اقتصاد ، دولت متعهد شده است به اشخاص حقوقی که در قالب سرمایه گذاران عامل صرفه جویی نسبت به برق دار کردن تلمبه ها و چاه های آب کشاورزی اقدام کنند، تا سقف 1650میلیون دلار یا معادل ریالی آن به نرخ سامانه نیما در مدت هشت سال از محل نفت گاز جایگزین شده با برق پرداخت کند.

محمودی ادامه داد: مدت زمان اجرای طرح تا سال 1402 و مدت زمان بازپرداخت تا پایان سال 1410 است و سرمایه گذاران می توانند به یکی از روش های اتصال به شبکه سراسری برق، استفاده از پنل خورشیدی یا توربین بادی و استفاده از ژنراتور گازسوز نسبت به برق دار کردن چاه های کشاورزی اقدام کنند.

مجری طرح احداث و توسعه شبکه برق چاه‌های کشاورزی کشور اظهار داشت: طرح برق دار کردن چاه ها و تلمبه های آب کشاورزی دیزلی از جمله طرح های مصوب شورای اقتصاد است که در سال 1393 از محل بند ق تبصره 2 قانون بودجه سالانه تعریف و در سال 1394مطابق با ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و آیین نامه اجرایی آن اصلاح شد. آخرین مصوبه در تیرماه امسال با توجه به عدم پیشرفت مناسب توسط بخش خصوصی ، به منظور امکان ورود شرکت توانیر به طرح اصلاح شد. با برق دار کردن 100 هزار حلقه چاه یا تلمبه آب کشاورزی است که سالانه حداقل یک میلیارد لیتر نفت گاز از چرخه مصرف حذف می شود.

بر اساس آمار های موجود شرکت مدیریت منابع آب ایران، هم اکنون بیش از 200 هزار حلقه چاه کشاورزی دیزلی در کشور وجود دارد که مطابق مصوبه شورای اقتصاد، برق دار کردن 100هزار حلقه چاه طی 4 سال هدف گذاری شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار