کد خبر: ۴۹۶۹۰۹
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

رئیس اتحادیه ناشران درباره «اجرای هدفمندی یارانه کتاب» در نمایشگاه سال آتی گفت: اجرای این طرح کار درستی است؛ چرا که پایه و بنیان آن صحیح است. نمی‌دانم مقاومت در برابر این طرح از کجا ناشی می‌شود.

به گزارش شفاف، نشست خبری هومان حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران عصر امروز یکشنبه ۲۶ آبان در ساختمان این اتحادیه برگزار شد.

* امسال با محوریت پیوند میان کتابفروشی‌های محلی با خانواده‌ها به استقبال این هفته رفتیم

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به ایام هفته کتاب پیرامون برنامه‌ها عنوان کرد: امسال با محوریت پیوند میان کتابفروشی‌های محلی با خانواده‌ها به استقبال این هفته رفتیم و به جز برنامه کتابگردی سالانه که در روز پنجشنبه انجام می‌شود ، روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری نیز هیئت مدیره اتحادیه به کتابفروشی‌ها سر می‌زند این برنامه از ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود. 

* نمی‌دانم مقاومت در برابر «اجرای هدفمندی یارانه کتاب» از کجا ناشی می‌شود

بر اساس این گزارش، حسن‌پور رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره «اجرای هدفمندی یارانه کتاب» در نمایشگاه سال آتی ابراز داشت: اجرای این طرح کار درستی است؛ چرا که پایه و بنیان آن صحیح است، با اجرای این طرح اطلاعات کتاب در رایانه ثبت می‌شود و امکان تخطی وجود ندارد، نکته اینجاست که نمی‌دانم مقاومت در برابر این طرح از کجا ناشی می‌شود،ما به عنوان صنف نظر خود را طی نامه‌ای هم اعلام کردیم چرا که تمایل داریم این طرح در شهرستان‌ها هم انجام و اجرا شود تا در سطح بزرگتری چون نمایشگاه کتاب بدون مشکل باشد.

* طرح پاییزه و دستور دقیقه ۹۰ وزیر

وی درباره برپایی طرح پاییزه که به شکل دقیقه نودی با دستور وزیر ارشاد سراسری برگزار شد هم عنوان کرد: عدد دقیق تامین اعتبار این طرح باید از سوی خانه کتاب اعلام شود اما پیش از این اعلام شده بود که تامین اعتبار برا یاین دوره وجود ندارد چرا که پولی نیست اما با دستور وزیر ارشاد به شکل سراسری اجرایی می‌شود.

* از شهرآفتاب بازدید کردیم؛ نتایج بررسی‌ها ارائه می‌شود

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران پیرامون مکان نمایشگاه کتاب هم گفت: ما هفته گذشته بازدیدی از شهرآفتاب داشتیم. نتایج این بازدید در حال بررسی است تا جمع‌بندی‌ها اخذ و ارائه شود، هفته اخیر هم از مصلای بزرگ تهران بازدیدی خواهیم داشت.

به گفته وی، درباره مکان نمایشگاه، تصمیم صنف و تشکل‌های نشر با نامه‌ای که به اتحادیه ارسال شد و ما به عنوان اتحادیه در ادامه نامه‌ای به آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نوشتیم، روشن است، باید تمام موارد در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ شود.

* توزیع کاغذ یارانه‌ای میان ناشران به صورت مداوم ادامه داشته است

حسن پور درباره وضعیت توزیع کاغذ یارانه‌ای میان ناشران و توقف این توزیع طی ماه اخیر گفت: از زمان تشکیل کارگروه جدید کاغذ در تیرماه سال جاری توزیع کاغذ یارانه‌ای میان ناشران به صورت مداوم ادامه داشته است.

* در بازار کاغذ التهابی نیست

وی با تاکید بر اینکه در مقاطعی این موضوع به خاطر برخی مسائل اداری کمی با وقفه روبرو شد اما قطع نشد، افزود: در واقع مشکلات موجود در این مسیر حاد نبوده است. در حال حاضر نیز در بازار کاغذ التهابی وجود ندارد و حدود ۵۰ درصد از قیمت ها کاسته شده است. البته این سئوال را در آینده باید برخی پاسخ دهند که چطور در زمانی که ارز دولتی توزیع شده بود قیمت کاغذ چنین بالا رفته بود و حالا که با ارز آزاد کاغذ به کشور وارد شده است بازار به ثبات رسیده است.

*  تا الان چیزی به عنوان پرونده تخلف ناشران در حوزه کاغذ به من اعلام نشده است

حسن پور همچنین در خصوص تخلفات صورت گرفته در مسئله کاغذ افزود: تا الان چیزی به عنوان پرونده تخلف ناشران در حوزه کاغذ به من اعلام نشده است. ممکن است مواردی در مورد عدم تطابق شمارگان چاپی با کاغذ دریافتی وجود داشته باشد که ما هم آن را اعلام کرده‌ایم اما مسئله اصلی این است که در حال حاضر شمارگان کتاب در بازار ملموس شده است. تاکنون ۲ هزار و ۵۴۱ عنوان کتاب منتشر شده از سوی ۲۱۶ ناشر توسط کارگروه نظارتی اتحادیه به منظور تطبیق کاغذ با شمارگان چاپ شده مورد شمارش قرار گرفته‌اند.

وی همچنین در مورد ادامه مسیر کارگروه تخصیص کاغذ و نظارت‌ها گفت: تا زمانی که میزان ۸۰ هزار تن کاغذ مصوب دولت به داخل وارد و مصرف نشود کارگروه به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

* ترکیب شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تفاوت زیادی با سال قبل ندارد

حسن پور در مورد شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب و ترکیب متفاوت آن که پرسش یکی از اهالی رسانه بود تاکید کرد: ترکیب شورا تفاوت زیادی با سال قبل ندارد و ساختار پیشنهادی برای نمایشگاه کتاب هم با ساختار قبلی تفاوتی ندارد.

وی درباره محوریت موسسه نمایشگاه‌های که سوال یکی از خبرنگاران بود هم بیان داشت: اینطور استنباط نمی‌کنم که این ساختار جدید حول موسسه نمایشگاههای فرهنگی متمرکز شده باشد و هر کس در آن به وظیفه ذاتی خود عمل می کند. کما اینکه استفاده از تشکل ها نیز در آن به قوت خویش باقی است.

* قاچاقچیان جدی کتاب تا ۸۰ درصد از دور خارج شده‌اند

وی همچنین در پاسخ به سئوالی که در مورد مسئله قاچاق کتاب نیز گفت: در این زمینه عملکرد صنف باید گفت که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد فروش کتاب در کتابفروشی‌ها توسط ناشران افزایش پیدا کرده است. به نظر من قاچاقچیان جدی کتاب تا ۸۰ درصد از دور خارج شده‌اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار