کد خبر: ۴۹۶۹۹۴
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴

پلیس گرجستان در پی تظاهرات معترضانی که خواستار برپایی انتخابات زودهنگام هستند، برای متفرق ساختن آنها در نزدیکی ساختمان پارلمان این کشور در شهر تفلیس از ماشینهای آبپاش استفاده کرده و چندین تن از این معترضان را دستگیر کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری رویترز، خشونت‌ها در گرجستان بعد از آن بالا گرفت که نزدیک به 20000 تن در مرکز شهر تفلیس پایتخت این کشور تجمع کردند تا ضمن اعتراض علیه دولت این کشور خواستار برپایی انتخابات پارلمانی زودهنگام شوند.

روز دوشنبه ‌ده‌ها تن از معترضان در چهار مکان در نزدیکی پارلمان گرجستان تجمع کرده و شعار "زنده باد گرجستان" سر دادند. در پی تشدید تظاهرات صدها نیروی پلیس در محل مستقر شده و ابتدا به معترضان 30 دقیقه مهلت دادند تا متفرق شوند و سپس برای متفرق کردن آنها از خودروهای آبپاش استفاده کردند. خبرنگار رویترز گزارش کرد که دو مامور پلیس هم در یکی از مکانهای تجمعات به سمت تجمع‌کنندگان گاز اشک‌آور شلیک کردند هر چند که پلیس گرجستان بعداً استفاده از گاز اشک‌آور علیه معترضان را رد کرد.

فعالان مخالف دولت گفتند، بیش از 20 معترض از جمله تعدادی از رهبران مخالفان دستگیر شده‌اند.

یک گروه از معترضان با این حال بعد از این اتفاقات همچنان در مقابل پارلمان ماندند و تعدادی از آنها در حالی که پلیس همچنان نظاره‌گر آنها بود شروع به ایراد سخنرانی کردند.

نمایندگان حزب حاکم گرجستان موسوم به حزب "رویای گرجستان" بعد از آنکه سه ورودی ساختمان پارلمان این کشور مجدداً باز شد، توانستند به پارلمان آمده و نشستی را تشکیل دهند.

کاخا کالادزه، شهردار شهر تفلیس گفت، اقدامات مخالفان فراتر از تظاهراتی صلح‌آمیز بوده و مسدود کردن ورودی‌های پارلمان کاری غیرقانونی است.

او در بیانیه‌ای تصریح کرد: پلیس کشور ما کاملا به شکلی مناسب در چارچوب قانون عمل کرد.

این اعتراضات پس از آن بالا گرفت که چند روز پیش پارلمان گرجستان در تصویب اصلاحات انتخاباتی شکست خورد.

هیات اتحادیه اروپا در گرجستان و سفارت آمریکا در این کشور در بیانیه مشترکی گفتند، "سرخوردگی عمیق یک بخش بزرگ از جامعه گرجستان" از بابت شکست پارلمان این کشور در تصویب اصلاحات انتخاباتی را تصدیق می‌کنند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: