کد خبر: ۴۹۷۲۱۹
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند از استقرار بیش از ۴۵۰ غرفه بازیافت در مناطق مختلف شهر، فعالیت ۳۰ ایستگاه تفکیک در مناطق ۲۲ گانه در پایتخت خبر داد.

به گزارش شفاف، صدرالدین علی‌پور اظهار کرد: طرح کاپ (کاهش پسماند) نقطه عطف عملکرد این سازمان در شهر تهران بوده و دارای برنامه اجرایی و لگوی مشخص است که باید از سوی شهرداران مناطق 22 گانه به طور جدی مورد پیگیری و حمایت قرار گیرد تا در این خصوص به نتایج مطلوب و مثبتی دست پیدا کنیم.

علی‌پور افزود: سلسله مراتب مدیریت مواد زائد ابزاری است که مدیران شهری از آن به منظور اولویت‌بندی گزینه‌های مدیریت با توجه به منافع زیست محیطی و در راستای بازگشت هر چه بیشتر آن به چرخه تولید استفاده می‌کنند.

وی با تاکید بر آثار سوء پسماندهای جامد و روند افزایشی آن به خصوص در کشورهای توسعه یافته خاطرنشان کرد: یکی از منابع مهم تولید گازهای گلخانه‌ای، پسماند جامد است که با ساماندهی آن علاوه بر ایجاد اشتغال‌زایی در شهرها، بسیاری از هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را کاهش می‌دهد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند ادامه داد: تولید پسماند تلفیقی از عوامل مختلف شامل فرهنگ مصرفی، افزایش جمعیت جهان، رشد شهرها و جمعیت شهری و سطح درآمد مردم بوده که همین موضوع سبب می‌شود نحوه ساماندهی پسماند و موفقیت کشورها در مدیریت آن بسیار متفاوت باشد.

وی تصریح کرد: اجتناب از تولید پسماند، کاهش، استفاده مجدد، بازیافت و استحصال انرژی گزینه‌های مناسب بوده که بیشترین ارجحیت را دارد در حالی که دفن در مراکز زباله استراتژی‌های کنترلی بوده و کمترین ارجحیت را دارند.

علی‌پور با اشاره به اینکه این طرح از اولویت‌های سازمان است و شهردار تهران نیز با جدیت تاکید بر اجرایی شدن آن دارد، عنوان کرد: کاهش مواد زاید در مبدأ، آثار اقتصادی بسیاری در سیستم‌های جمع آوری و دفع موادزاید جامد دارد که اصلاح الگوی مصرف و خرید سنجیده و به مقدار لازم در کنار استفاده مفید و حداکثری از کالا از جمله راهکارهای کاهش پسماند است.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند با اشاره به اینکه نزدیک به دو دهه است که  اجرای طرح تفکیک پسماندها از مبداء در اولویت‌های کاری سازمان قرار دارد، اضافه کرد: در این زمینه فعالیت، برنامه‌ها و پروژه‌های متعددی را در سطح مناطق 22 گانه  انجام داده‌ایم که استقرار بیش از 450 غرفه بازیافت در مناطق مختلف شهر، فعالیت 30 ایستگاه تفکیک در مناطق 22 گانه، ارائه مخازن مخصوص پسماند خشک 120 و 240 لیتری مکانیزه در (شهرک های محصور) جهت جمع آوری پسماندهای خشک در محلات توسط وانت‌های ملودی دار و...  از جمله اقدامات این مجموعه است.

وی ادامه داد: تفکیک پسماندها و کم حجم سازی آنها در مبداء به عنوان یکی از مهم ترین مراحل مدیریت پسماندها در شهر تهران مطرح است که مزایای فراوانی به لحاظ زیست محیطی و بهداشتی به همراه دارد.

علی‌پور با اشاره به عنصر بازیافت و پردازش مواد به عنوان اولویت بعدی در سلسله مراتب مدیریت مواد زاید جامد شهری اظهار کرد: ذخیره و نگهداری در محل و نظافت شهری درحفظ بهداشت و محیط زیست از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین فناوری‌های مربوط به نگهداری، اداره و ذخیره در محل از اقدامات مدیریت پسماند به منظور حفظ بهداشت و محیط زیست یکی از اجزای مورد نظر این سازمان است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند با تاکید بر کاهش پسماند(کاپ) و اهمیت رعایت آن گفت: عدم کاربرد بسته بندی‌های غیرضروری، استفاده از  ظروف بادوام و چند بار مصرف به جای ظروف یکبار مصرف و... از جمله موارد اصلاح الگوی مصرف و کاهش پسماند (کاپ) در جامعه است که  می‌تواند در بین خانواده‌ها به یک باور تبدیل شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار