کد خبر: ۴۹۷۷۹۰
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۷

سیاست‌های «اعلانی» و «اعمالی» کاخ سفید در خصوص حضور نظامیان آمریکایی در مناطق مختلف جهان به ویژه خاورمیانه با یکدیگر همخوانی ندارد. در حالی که رئیس‌جمهوری آمریکا همواره شعار کاهش حضور نظامی را سر می‌دهد اما در عمل ماموریت نظامیان را در مناطق استراتژیک تمدید می‌کند.

به گزارش شفاف، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در حالی بازیگران جهان از جمله ایران را به گسترش نظامی‌گری و صرف هزینه‌های هنگفت جهت مداخله در کشورهای مختلف متهم می کند که سابقه سلطه‌جویی و مداخلات کشورش به بیش از دو قرن می‌رسد و به عبارتی، «جنگ طلبی» و «تجاوزگری» خصیصه مشترک دولت‌های مختلف آمریکا در طول تاریخ بوده است.

با این حال ترامپ می‌کوشد در موضع‌گیری و توئیت‌هایش وضعیتی وارونه را به نمایش بگذارد از جمله توئیتی که چندی پیش در آن «جنگ‌های بی‌پایان احمقانه» آمریکا و هزینه‌های هنگفت لشکرکشی‌های مداوم را به نقد کشید و تاکید داشت که حمله این کشور به عراق «بدترین تصمیم تاریخ آمریکا» بوده و به بهانه‌ای واهی انجام شده است. او همچنین نوشت: ایالات متحده ۸ تریلیون دلار برای جنگ و حفاظت از خاورمیانه خرج کرد. هزاران نفر از سربازان فوق‌العاده ما کشته یا به شدت زخمی شده‌اند. میلیون‌ها نفر هم از سوی دیگر کشته شدند.

به باور ناظران یکی از بزرگترین باتلاق هایی که آمریکا در آغاز هزاره سوم در آن فرو رفت، اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ به بهانه مقابله با «تسلیحات کشتار جمعی» این کشور بود. در جریان تجاوز نظامی آمریکا که تا سال ۲۰۱۱ میلادی ادامه داشت، بیش از یک میلیون عراقی و نزدیک به ۴۵۰۰ نظامی آمریکایی کشته شدند. 

دو سال قبل از اشغال عراق، لشکرکشی آمریکا به افغانستان به بهانه نابودی القاعده نیز باتلاق دیگری برای آمریکایی ها بود که با گذشت نزدیک به دو دهه هنوز از آن خلاصی نیافته است؛ بحرانی که نه تنها بر هزینه‌های نظامی‌گری واشنگتن افزوده بلکه به اهرم فشار بر شهروندان آمریکا تبدیل شده است. سال گذشته وزارت دفاع آمریکا در گزارشی اعلام کرد که جنگ‌های افغانستان، عراق و سوریه از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تاکنون بالغ بر یک و نیم تریلیون دلار برای مالیات دهندگان آمریکایی هزینه داشته است.

ترامپ بر خلاف شعارهای تبلیغاتی در عمل نه تنها همان راه پیشینیان را ادامه داده بلکه بر هزینه سیاست‌های جنگ افروزانه نیز افزوده است. یکی از برگ‌های برنده ترامپ در رقابت های انتخاباتی سال ۲۰۱۶، تاکید وی بر پایان دادن جنگ‌های خارج از خانه بود؛ جنگ‌هایی که در آن هزاران نظامی آمریکایی جان خود را از دست داده و مردم این کشور به اعزام فرزندان خود به ده‌ها هزار کیلومتر دورتر از خانه یعنی در قلب خاورمیانه معترضند.

کارشناسان بر این باورند که ترامپ با نگاهی محاسبه‌گرانه مسائل مرتبط با نظامیان در خارج از کشور را دنبال می‌کند و به رغم مخالفت کلامی با ادامه این حضور در کشورهایی چون افغانستان، عراق و سوریه، در شرایطی که منافع اقتصادی این کشور اقتضا کرده، نیروهای خود را رهسپار خاورمیانه و دیگر نقاط پرتنش ساخته است که خارج ساختن نظامیان آمریکایی از شمال سوریه، اعزام ناوهای آمریکایی به خلیج فارس و همچنین اعزام سه هزار نیرو به عربستان در این راستا قابل ارزیابی است.

چندی پیش تارنمای آلمانی «دویچه وله» بخش‌هایی از گزارش «موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم» (سیپری) را انتشار داد که در آن فهرست تفکیک شده هزینه‌های نظامی کشورهای جهان به چشم می خورد.

بر پایه گزارش مذکور، هزینه‌های نظامی آمریکا در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار طی هفت سال گذشته افزایش یافته و به ده برابر بیشتر از روسیه رسیده است. آمریکا با یک بودجه ۶۴۳.۳ میلیارد دلاری (حدود ۵۷۰ میلیارد یورو) به مراتب جلوتر از چین و عربستان سعودی قرار دارد. بر اساس این تحقیقات، هزینه‌های دفاعی روسیه در سال ۲۰۱۸ به ۶۳.۱ میلیارد دلار رسید، در حالی که چین ۱۶۸.۲ و عربستان سعودی ۸۲.۹ میلیارد دلار را صرف امور دفاعی خود کردند. این گزارش می افزاید که «بودجه نظامی ۶۴۹ میلیارد دلاری آمریکا به تنهایی به اندازه مجموع هزینه تسلیحاتی هشت کشوری است که پس از ایالات متحده در رده بندی سیپری قرار گرفته اند.»

در همین ارتباط، مسوولان جمهوری اسلامی همواره نظامی‌گری آمریکا را زیر سوال برده‌اند همانند گفت‌وگوی «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان با شبکه تلویزیونی «ان بی سی نیوز» که تیرماه امسال در حاشیه نشست شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در نیویورک صورت گرفت.

ظریف سیاست‌های جنگ افروزانه آمریکا و هزینه های نظامی این کشور و متحدان منطقه‌ای واشنگتن را زیر سوال برد و با نگاهی آماری و ذکر مصادیق، آمریکا و متحدان منطقه‌ای را بانی آشوب‌ها در منطقه دانست و افزود: ایران سال گذشته در مجموع ۱۶ میلیارد دلار هزینه نظامی داشت. کشور ما ۸۲ میلیون نفر جمعیت دارد و حدود یک میلیون نیروی مسلح و تنها ۱۶ میلیارد دلار هزینه کردیم. امارات متحده عربی با یک میلیون جمعیت (بومی)، ۲۲ میلیارد دلار در بخش نظامی هزینه کرد. عربستان سعودی با کمتر از نصف جمعیت ما ۶۷ میلیارد دلار هزینه کرد. بیشتر تسلیحات خریداری شده آمریکایی هستند. این تسلیحات آمریکایی هستند که وارد منطقه ما می‌شوند و منطقه ما را در استانه انفجار قرار می‌دهند.

برخلاف سیاست های اعلانی کاخ سفید در دولت ترامپ مبنی بر مذموم دانستن توسعه نظامی‌گری، در این دولت بیش از هر دولتی به ابعاد نظامی و حضور در مناطق هدف توجه شده است به ویژه مناطقی که از منظر اقتصادی حضور آمریکایی ها را توجیه کند. در ارتباط با توافقات موشکی و تسلیحاتی نیز بیشترین معاملات در این دولت اتفاق افتاده است. در همین ارتباط بود که چندی پیش خبرگزاری «رویترز» از افزایش چشمگیر حجم فروش تسلیحات آمریکا به کشورهای خارجی در سه ماهه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۹) و رسیدن آن به بیش از ۴۴.۱۵ میلیارد دلار خبر داد؛ حجم معاملاتی که در سال قبل آن یعنی ۲۰۱۸ نیز افزایشی ۳۳ درصدی داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: