کد خبر: ۴۹۷۸۲۱
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷

جشن دورهمی اهالی سینما، تلویزیون، تئاتر و رادیو با حضور هنرمندان و معاون صدای رسانه ملی برگزار شد.

آغاز جشن دورهمی اهالی سینمابه گزارش شفاف، جشن دورهمی اهالی سینما، تلویزیون، تئاتر و رادیو به مناسبت پایان ضبط سری اول مجموعه نمایشی «ساده خط خطی» با حضور حمید شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی، کاظمی قائم مقام شبکه نسیم، حمید رضا افتخاری مدیر رادیو نمایش در استودیو خاطره انگیز هشت رادیو نمایش روز امروز برگزار شد.

سریال جدید رادیویی «ساده خط خطی» به کارگردانی میرطاهر مظلومی درون مایه اجتماعی و طنز دارد و درباره زوج جوانی به نام سارا و محسن است که درگیر گرفتاری و مسائل روزمره زندگی شده اند. نمایش رادیویی ساده خط خطی نوشته معصومه سلیمی است و فرشاد آذرنیا تهیه کنندگی، رضا محتشمی صدابرداری و نازنین حسن پورافکتوری آن را بر عهده دارد.

میر طاهر مظلومی گفت:امروز خدا را شاکرم این فرصت را به من داد تا آزمونی سخت را به واسطه همکارانم پشت سر بگذارم.

وی افزود:در این بزنگاه همگی بسیار آموختیم چرا که در سر، سودای روشی نو و تازه ای را می پرورانیم که تحقق یافتن آن به چند عامل بستگی داشت. مهمترین و بنیادی‌ترین آن بازیگر به عنوان عنصر اصلی ساختار درام بود.

مظلومی ادامه داد: نمی دانستم که همکاران خوب من آیا ظرفیت پذیرش آزمون را خواهند داشت البته ظرفیت های ناپیدایی هم در درام رادیویی وجود دارد که می توان به جرات گفت تا به امروز از آن غفلت شده اما نسبت به توانمندی ارائه دهندگان نیز بستگی دارد.

وی عنوان کرد: من این ظرفیت گم و پیدا را در این مجموعه دیدم و نوع سختی از ارائه کار را از بازیگران با ظرفیت مجموعه خواستم که می توانم بگویم دوستان من سربلند بودند البته در این چارچوب روش واقع گرایانه به دور از هر گونه فشارها و تاکیدات و بازی های غلو شده بود.

مظلومی عنوان کرد: طنز و شوخی های کلامی و موقعیت های تازه کاراکترهای با نمک، همگی از درون دغدغه مندی جامعه امروز روایت شد،در این نمایش سعی کردم شادابی و آرامش را به بازیگران تزریق کنم تا آنها بتوانند بدون استرس خلاقانه در صحنه ها حضور داشته باشند، البته خلق کردن درست یک کار در نقطه ای اتفاق می افتد که باآگاهی و دانش کافی سراغ بازآفرینی می رویم.

وی ادامه داد: در تمام مراحل تولید این اثر از نقطه آغازین و شکل گیری، همیشه این دغدغه را داشتم که رنگارنگی قومی و فرهنگی کشورم با حفظ حرمت ها و ویژگی های منحصر به فرد فرهنگ و قومیتی در اثر باشد.

سعی کردم نمایش به دور از شوخی های زننده باشد

مظلومی گفت: تاکید داشتیم که کار به دور از هر گونه شوخی زننده و توهین به فرهنگ ، قوم ‌، زبان و لهجه شکل بگیرد؛ مخاطب را در چهارچوبی طنز و شیرین به سراغ معضلات اجتماعی سوق بدهیم .در این مسیر آقای افتخاری مدیر رادیو نمایش بسیار حمایت کردند.

وی گفت: شبکه نسیم در بازشناسی مجدد نمایش رادیو با لنزهایشان تصاویر بکر را ثبت کردند و شبکه نسیم با رادیو نما ثابت کرد که هنوز به عنوان رسانه ای گرم و تاثیر گذار در میان مردم جایگاه ویژه ای دارد.

حمید شاه آبادی معاون صدا گفت: خوب است که زندگی فرد وقف دیگران شود. هنرمندان هم از آن دسته هستند که دلشان برای دیگران می تپد و غمشان با غم مردم است؛ همان ها هستند که دلشان با مردم می تپد.

وی ادامه داد: پخش نمایش رادیویی از تلویزیون مخالفانی هم دارد ولی باید از این ظرفیت تصویر استفاده کنیم.

شاه آبادی بیان کرد:همه ویژگی نمایش به تصویرسازی مخاطب و تخیل اوست.در موضوعاتی که در چند وقت اخیر شاهد بودیم مهم این است  اقدامی برای آرامش بیشتر مردم انجام دهیم. اگر شبکه های خارجی را ببینید به مشکلات مردم ایران اشاره می کنند اما اشاره نمی کنند که نوعی همدلی بین مردم ایران وجود دارد اما این مردم سختکوش و نجیب را از ابتدایی ترین حقوق خود حتی دارو و غذا محروم می کنند.

نگارش نمایش های رادیویی باید جهشی بزرگ داشته باشند

معاون صدا عنوان کرد: ما برای ارتقای حوزه نمایش به بسترهایی نیاز داریم که نمایش های خوب در شبکه های دیگر هم پخش می شود. ما در درون مجموعه خود باید کار مهمی انجام بدهیم و آن توجه به نگارش نمایش های رادیویی است که باید یک جهش بزرگ پیدا کند.

شاه آبادی بیان کرد:در این مسیر برای ارتقای نمایشنامه نویسی در ژانر رادیویی باید  متناسب با نیاز مخاطب هر یک از شبکه های رادیویی را  ایجاد کنیم. تلاش ما این است که نمایش های رادیویی از شناسنامه ای جامع برخوردار باشند.

شاه آبادی عنوان کرد: طنز جایگاه و مولفه هایی دارد،رادیو هرگاه به طنز نزدیک شده است همه این هنجارها را رعایت کرده است‌.

کاظمی قائم مقام شبکه نسیم گفت: من همیشه به رادیو عشق و علاقه داشتم و این فرصت را برای تبریک به هنرمندان مغتنم می دانم. رادیو را به عنوان رسانه ای صادق می شناسیم. هنرمند رادیو هیچ گاه در پی شهرت یا نمایش خود به مخاطب نمی پردازد بلکه صادقانه احساسش را به مخاطب عرضه می کند.

وی ادامه داد: این ویژگی در تلویزیون نیست چون هنرمند می داند که دیده می شود و این دیده شدن روی او اثر می گذارد. دومین ویژگی رادیو این است که مخاطب سهمی در تخیل و داستان دارد اما تلویزیون تخیل مخاطب را کور می کند.

در این دورهمی صمیمانه بخش کوتاهی از نمایش «ساده خط خطی» ضبط شد‌.
انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار