کد خبر: ۴۹۷۸۴۱
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج گفت: امسال به دلیل شرایط آب و هوایی مساعد، تولید برنج کشور از لحاظ کمی و کیفی شرایط مطلوبی داشته تا جایی که طبق آمار استان‌های کشور حدود دو میلیون ۶۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید شده است.

به گزارش شفاف؛ «جمیل علیزاده شایق» نیاز سالانه کشور به برنج را سه میلیون تن عنوان کرد و افزود: بنابراین کشور دارای ۴۰۰ هزارتن کسری برنج است در حالی که بیش از ۹۰۰ هزارتن برنج وارد کشور شده است.

شایق آمار تولید برنج وزارت جهاد کشاورزی را صحیح ندانست و تصریح کرد: طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی در اواسط مهرماه امسال تولید برنج دو میلیون و ۹۰۰ هزارتن تخمین زده و گفته شد در تولید این محصول به خودکفایی رسیده ایم.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج گفت: در واقع طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی کسری برنج کشور تنها ۵۰ هزارتن بوده است، اما بیش از ۹۰۰ هزارتن برنج وارد کشور شده که علت مازاد واردات چندان مشخص نیست.

وی اضافه کرد: در حال حاضر قیمت برنج در استان‌های شمالی کشور از جمله گیلان، مازندران و گلستان که تولیدکنندگان اصلی این محصول استراتژیک هستند روند عادی دارد به طوری که قیمت هر کیلوگرم برنج درجه یک بین ۲۰ تا ۲۲ هزارتومان، برنج پرمحصول کیفی بین ۱۳ تا ۱۵ هزارتومان و برنج پرمحصول معمولی بین هشت هزار تا ۱۰ هزار تومان است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج با بیان اینکه وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور ناشی از تحریم‌ها روی قیمت برنج اثرگذار است، گفت: با وجود متعادل بودن نرخ برنج در استان‌های شمالی کشور، نرخ این محصول در دیگر استان‌ها از جمله تهران، شیراز و اصفهان با وجود پایین بودن کیفیت برنج، متفاوت است به طوری که قیمت برنج به انصاف مغازه داران بستگی دارد.

علیزاده شایق اظهارداشت: برنجی که در شهر‌های بزرگ عرضه می‌شود به طور حتم کیفیت برنج عرضه شده در شمال کشور را ندارد و با نرخ‌های غیر منصفانه بیش از ۲۵ هزارتومان عرضه می‌شود.

وی اضافه کرد: با وجود تحریم‌ها علیه ایران و گفته برخی مسئولان برای واردات برنج جهت حفظ ذخایر استراتژیک، واردات بی رویه این محصول نه تنها به نفع تولید داخلی نیست بلکه به دلیل مدت زمان یکساله ماندگاری این محصول غذایی، منافع ملی نیز به دلیل خروج ارز از کشور با مخاطره مواجه می‌شود.

شایق ادامه داد: برنج در بین مواد غذایی تنها محصولی است که مدت زمان نگهداری آن یکساله است و بعد از مدت زمان ذکر شده دچار آفت‌های انباری و شپشک می‌شود، به طوری که حدود پنج سال قبل ۱۰۰ تن برنج وارداتی تاریخ گذشته در انبار‌های استان البرز از چرخه مصرف خارج و معدوم شد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج درباره میزان مصرف برنج ایرانی در سبد خانوار گفت: سبد خانوار ایرانی به دو گروه مصرف‌کنندگان برنج ایرانی و خارجی تقسیم می‌شود و با وجود افزایش قیمت برنج ایرانی شمار مصرف کنندگان کاهش چندانی نداشته است، زیرا مصرف‌کنندگان این محصول حتی برنج پرمحصول معمولی را برنج وارداتی ترجیح می‌دهند.
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: