کد خبر: ۴۹۷۹۰۶
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۴

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: ما به عنوان دستگاه اجرایی تا پایان شهریورماه ۹۹۰ میلیون تومان بدهی داریم اما ۸۷۰ میلیارد تومان از ۱۲ نهاد بیمه‌ای طلب داریم.

به گزارش شفاف، نشست خبری علیرضا زالی رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص تبیین سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی این دانشگاه امروز برگزار شد.

وی در خصوص مجموعه‌هایی که تحت پوشش این دانشگاه هستند، اظهار داشت: این دانشگاه بزرگترین تولیدکننده در حوزه سلامت، بهداشت و درمان است و چیزی حدود 5 میلیون و 700 هزار نفر جمعیت دارد. همچنین در بسیاری از کشورهای مستقل جهانی با آنها برابری دارد. 7 درصد مردم ایران تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند. همچنین در استان تهران 40.5 درصد مردم تهران و در شهر تهران 46.5 درصد تحت پوشش هستند. دانشگاه علوم پزشکی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 444 نفر عضو هیئت علمی، 1750 پرسنل، 120 دانشکده، 72 مرکز تحقیقاتی، 70 مرکز دانش بنیان، 20 بیمارستان که به صورت مستقیم برای دانشگاه بوده و 75 بیمارستان دولتی، خصوصی و خیریه تحت پوشش ما هستند.

زالی با اشاره بر اینکه بالغ بر یک میلیون  و300 هزار نفر دریافت کننده خدمات بهداشتی از این دانشگاه هستند، خاطرنشان کرد: 15 درصد جمعیت کارگری ایران، 3800 مدرسه، 900 هزار دانش‌آموز، 130 هزار نفر از شاغلین حوزه‌های آرایشی و بهداشتی، 460 کارخانه تولید مواد غذایی، 900 مرکز درمان سرپایی معتادین، 700 عطاری، 35 کارخانه آرایشی بهداشتی، 1800 داروخانه تحت پوشش و نظارت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه رنک اول آموزش پزشکی کشور به این دانشگاه تعلق دارد، تصریح کرد: نمای بین‌المللی این دانشگاه در رتبه بندی‌های شانگهای و امثالهم نمای بسیار خوبی است و ما قصد داریم به سمت تبدیل شدن به یک دانشگاه نسل سوم پیش رویم. یکی از شاخص‌های گام دوم انقلاب اخلاق، جوانان و علم و تحقیق است به همین منظور دانشگاه ما با یک برنامه‌ریزی مدون قصد اجرا شدن این سه شاخص را دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال حاضر 14 هزار دانشجو دارد و ما برای این افراد برنامه اساسی درنظر داریم تا بستری مناسب برای پرورش چند ساحتی آنها ایجاد کنیم. به طور مثال در حال حاضر 4 تشکل سیاسی با سلایق مختلف در حال فعالیت هستند و طی جلسه‌ای که با نمایندگان آنها داشتم قرار شده 16 اذر تماماً توسط خود دانشجویان برنامه ریزی و برگزار شود. همچنین این دانشگاه 17 کانون فرهنگی فعال دارد که پر از ایده‌های ناب هستند. در همین راستا 55 انجمن علمی در حال تکامل و تبلور هستند تا جایی که ما برای 7 سال متوالی رتبه اول تحقیقات دانشجویی را در جشنواره راضی کسب کرده‌ایم.

زالی در خصوص برنامه‌های پژوهشی و فناوری این دانشگاه نیز بیان داشت: تا پایان سال شاهد چندین رونمایی خواهید بود. ما در سال جاری 230 هزار بستری بیمارستانی، 240 هزار عمل جراحی در بیمارستان‌های تحت پوششمان داشته‌ایم و همچنین در حوزه بهداشت 126 خانه بهداشت و 35 پایگاه بهداشتی داریم. همچنین حدود 102 هزار مترمربع در حال ساخت است که در راستای آن هزار تخت نوین بیمارستانی تأسیس خواهد شد و حدود 8 هزار و 600 مترمربع تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به این مسئله که یکی از معضلات دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی نداشتن پردیس متمرکز است، خاطرنشان کرد: ما 17 خوابگاه داریم که حدود سه هزار و 200 دانشجو در آن ساکن هستند اما به خاطر تفرق جغرافیایی هزینه‌های زیادی را برای دانشگاه دربرداشته است به همین خاطر دانشگاه با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت بهداشت قصد تشکیل پردیس متمرکز را دارد. در دهه فجر شاهد تبادل مبایعه نامه پردیس دانشگاه با پیگیری وزیر بهداشت و وزیر دفاع و نیروهای مسلح خواهیم بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: امسال با انحراف ظرفیت 490 نفری مواجه شدیم و این علی رغم عدم آمادگی دانشگاه اتفاق افتاد چرا که هزینه ترم یک این افراد چیزی حدود 18 میلیارد تومان شد. دانشگاه 105 میلیارد تومان تا پایان سال 97 کسری داشت و این عدد در سال 98 به کسری 170 میلیارد تومان خواهد رسید و تا پایان سال با چیزی حدود 250 میلیارد تومان کسری روبرو خواهیم شد. این درحالی است که بودجه بهداشت و درمانی که مجلس تصویب کرد 830 میلیارد تومان بود اما اگر این مشکل امروز مرتفع نشود با همین کسری وارد سال 99 خواهیم شد.

زالی افزود: همچنین ما به عنوان یک دستگاه اجرایی تا پایان شهریور ماه امسال 990 میلیارد تومان بدهی داریم که 230 میلیارد تومان آن مربوط به مطالبات پرسنلی، 180 میلیارد تومان مطالبات پیمانکاری و 360 میلیارد تومان به حوزه‌های بخش دارو و سایر بخش‌ها بدهکاریم. اما 870 میلیارد تومان از 12 نهاد بیمه‌ای طلب داریم. همچنین از سال 96 به این طرف قرار بوده 1390 میلیارد تومان درآمد اختصاصی داشته باشیم اما 560 میلیارد تومان درآوردیم یعنی چیزی حدود 60 درصد بوده و این به این خاطر اتس که بخش زیادی از درآمد ما باید توسط بیمه‌ها تأمین شود که نمی‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین نیروی انسانی جذب کرده‌ایم که ردیف استخدامی و بودجه‌ای ندارد اما قابل هضم نیستند چرا که حدود 32 درصد از پرسنل بیمارستان‌ها جزو این دسته محسوب می‌شوند این درحالی است که امسال فقط برای 300 نفر‌آنها مجوز صادر شد در واقع ما در یک بالانس منفی نیروی انسانی قرار گرفته‌ایم. به همین خاطر یک بار برای همیشه این مسئله باید در مجلس شورای اسلامی تعیین و تکلیف شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان سخنان خود با اشاره به روز بزرگداشت معلولین، خاطرنشان کرد: دیروز در جلسه ای با همین موضوع تصویب کردیم که برای پرسنل معلول خود 10 ساعت کاهش ساعت اداری در ماه داشته باشیم و همچنین سهمیه ویژه خدماتی رفاهی برای آنها درنظر گرفته‌ایم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار