کد خبر: ۴۹۷۹۵۰
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۳

دبیرکل اسبق فدراسیون فوتبال گفت: برانکو مربی هوشمندی است که با تیم ملی نتایج خوبی گرفت، اما اکنون باید همکاری مان را با ویلموتس ادامه بدهیم.

به گزارش شفاف، برانکو ایوانکوویچ این روز‌ها در آستانه بازگشت به فوتبال ایران و عهده گرفتن سرمربیگری تیم ملی فوتبال کشورمان قرار دارد.

آخرین باری که این سرمربی کروات در تیم ملی فعالیت می‌کرد به دوره ریاست محمد دادکان و دبیرکلی محمدرضا پهلوان بازمی گردد.

به همین مناسبت دبیرکل اسبق فدراسیون درباره خاطرات زمان حضور برانکو در تیم ملی اظهار داشت: فوتبال هر دوره‌ای براساس مدیریتی که در آن حاکم است شرایط خاص خودش را دارد. سال ۲۰۰۶ اولین دوره‌ای بود که تیم ملی فوتبال ایران بدون هیچ دغدغه‌ای و پیش از بازی پایانی اش مقابل ژاپن، با سرمربیگری برانکو به جام جهانی صعود کرد.

پهلوان: برانکو مربی هوشمندی است/ باید با ویلموتس ادامه همکاری بدهیم

او افزود: به نظر من در جام جهانی هم با توجه به شرایطی که سازمان تربیت بدنی وقت برای این تیم و فدراسیون فوتبال به وجود آورد، قدرت تیم کاهش یافت، اما با توجه به شرایط حاکم بر آن زمان برانکو با حمایت‌های بی دریغ فدراسیون و پشتیبانی محمد دادکان، تیم خوبی سازماندهی کرد.

پهلوان افزود: در آن زمان برخی از مطبوعات و سازمان تربیت بدنی شرایط بدی برای تیم ملی ایجاد کردند، اما هیچگاه فدراسیون پشت برانکو را خالی نکرده و همیشه حامی او بود. این مربی هم توانست وظایف خود را به خوبی انجام بدهد. هرچند فدراسیون هیچگاه موضعی برای برکناری برانکو نداشت، اما یادم می‌آید به حدی فضا را برای برانکو خراب کرده بودند و مدام می‌گفتند فدراسیون قصد برکناری این مربی را دارد که در زمان ترک تهران برای حضور در جام جهانی گفت تازه اکنون فهمیدم سرمربی تیم ملی ایران هستم و خیالم راحت شد.

او ادامه داد: در مجموع اگر در فوتبال و ورزش ناهماهنگی باشد، هرکسی بخواهد ساز خودش را بزند و از موضع خودش به فوتبال نگاه کند، هیچ وقت انسجام لازم ایجاد نمی‌شود و نتایج خوب هم به دست نمی‌آید. به همین دلیل اگر می‌خواهیم فوتبال مان موفق باشد باید مدیریت واحدی داشته باشیم، از سوی سازمان‌های بالاتر به شکل مناسب پشتیبانی شویم و به سرمربی هم اختیار کامل بدهیم.

دبیرکل اسبق فدراسیون فوتبال تصریح کرد: باید شرایطی ایجاد کنیم که سرمربی با اختیار کامل کار کند. فوتبال ایران پتانسیل زیادی دارد و می‌تواند در رویداد‌های جهانی و قاره‌ای موفق باشد به این شرط که این عوامل را در نظر بگیریم.

پهلوان: برانکو مربی هوشمندی است/ باید با ویلموتس ادامه همکاری بدهیم

پهلوان درباره اینکه آیا اکنون شرایط بازگشت برانکو به تیم ملی فراهم است یا خیر، توضیح داد: من چندان از وضعیت فدراسیون فوتبال اطلاعی ندارم. فقط می‌دانم این فدراسیون با ویلموتس سه سال دیگر قرارداد دارد و مبلغ آن هم تا حدودی مشخص شده است. طبیعی است اگر فدراسیون بخواهد این قرارداد را به صورت یک طرفه و بدون رضایت ویلموتس فسخ کند، باید مبلغ سنگینی بپردازد. در چنین حالتی باید ضمن پرداخت کل مبلغ قرارداد ویلموتس برای جذب سرمربی جدید هم هزینه کنیم.

او ادامه داد: فکر می‌کنم بهترین حالت این است که فدراسیون با ویلموتس مذاکره کرده و شرایط را برای استفاده کامل از این مربی فراهم کند. از طرفی ویلموتس هم باید متعهد شود وظایف مشخص شده را انجام بدهد. در چنین وضعیتی می‌توان به نتیجه گیری هم امیدوار ماند.

پهلوان درباره انتقاد برخی اهالی فوتبال از محافظه کاری برانکو اظهار داشت: باید دید این موضوع در چه زمینه‌ای طرح می‌شود. برانکو مربی باشخصیت و هوشمندی است که می‌داند چگونه با بازیکن ارتباط برقرار کند. همیشه حریم و فاصله اش را با بازیکنان رعایت می‌کرد و آن‌ها هم مطیع برانکو بودند. در مجموع فضای خوبی در تیم ملی حاکم بود و به همین دلیل نتایج خوبی کسب کردیم.

پهلوان: برانکو مربی هوشمندی است/ باید با ویلموتس ادامه همکاری بدهیم

او افزود: فدراسیون فوتبال در دوره سرمربیگری برانکو از لحاظ مالی وضعیت خوبی داشت و مستقل بود. در آن زمان نیاز به هیچ یک از دستگاه‌های دولتی نداشتیم، چراکه خود فوتبال هزینه هایش را تامین می‌کرد، اما در هر زمانی برخی‌ها با تیم ملی همراه بوده و برخی هم همراه نیستند. در این وضعیت سرمربی تیم ملی هم موافقان و مخالفانی دارد. در آن زمان برخی مطبوعات رفتار‌های برانکو را بزرگ نمایی می‌کردند، اما داخل سیستم تیم ملی چنین وضعیتی حاکم نبود و تمام بازیکنان با هم همدل بودند. البته اواخر فعالیت این مربی در تیم ملی، رئیس وقت سازمان تربیت بدنی به تحریک برخی ناکارشناس‌هایی که علاقه‌ای به موفقیت او و فدراسیون نداشتند، شرایط بدی برای برانکو ایجاد کرد و تزلزل‌هایی هم به وجود آمد که البته نتوانست در اراده فدراسیون و برانکو خلل ایجاد کند. در نهایت کلیت فوتبال ما همان نتایجی بود که در جام جهانی ۲۰۰۶ کسب کردیم و بیش‌تر از این نمی‌توانستیم کاری انجام بدهیم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: