کد خبر: ۴۹۸۱۸۸
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۸

نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد زنان انگلیسی که مورد "خشونت خانگی" قرار می‌گیرند، دو برابر سایر زنان در معرض ابتلاء به بیماری‌های طولانی مدت مانند "فایبومایالژیا" هستند.

به گزارش شفاف، یکی از معضلات زنان انگلیسی در این کشور، مسئله "خشونت خانگی" و مورد ضرب و شتم قرار گرفتن توسط شریک زندگی است؛ بسیاری از زنان در این کشور با توجه به خشونت و شرایط سختی که در منزل دارند، به بیماری‌های روحی و روانی بسیاری مبتلاء شده‌اند. 

 نتایج یک پژوهش جدید حاکی از آن است، زنانی که مورد "خشونت خانگی" قرار می‌گیرند، دو برابر سایر زنان در معرض ابتلاء به بیماری‌های طولانی مدت هستند.

پایگاه خبری "ایندیپندنت" در گزارشی می‌نویسد، نتایج این پژوهش از سوی دانشگاه‌های "بیرمنگهام" و "واریک" منتشر شده که می‌گوید، زنانی که هدف خشونت‌های شریک زندگیشان قرار دارند، دو برابر دیگران در معرض ابتلاء به بیماری‌هایی از جمله «فایبومایالژیا» (دردهای عضلانی) هستند که با خستگی مزمن همراه است.

«فایبومایالژیا» یک بیماری طولانی مدت است که موجب حساسیت بیش از حد، خستگی و درد در سراسر بدن یا پشت و گردن شده و با ضرب و شتم تشدید می‌شود؛ عارضه خستگی مزمن نیز یک بیماری دیگر است که نشانه‌های آن خستگی و ضعف مفرط پس از حرکات بدنی، درد مفصل و عضله، حساسیت به نور و دیگر عوارض مداوم است که انجام کارهای روزمره را دشوار می‌کند.  

این پژوهش که نخستین تحقیقات در این زمینه بوده و در نشریه "اینترپرسونال وایولِنس" منتشر شده، به بایگانی پزشکان عمومی در مورد پرونده  18 هزار و 547 زن انگلیسی در سال‌های میان 1995 و 2017 رجوع کرده که قربانی خشونت‌های خانگی بوده و وضع سلامتی آن ها را با 74 هزار و 188 زنی  که با خشونت مواجه نبوده‌اند، مقایسه کرده است.

"جات سینگ چاندان"، یکی از محققان این پژوهش می‌گوید:«این‌ها بیماری‌های دشواری برای زندگی روزمره هستند؛ با توجه به این که از هر سه زن، یک زن در معرض خشونت خانگی است، این یک معضل برای بهداشت جهانی محسوب می‌شود.»

آمارهای اخیر در انگلیس نشان می‌دهد که 27 درصد زنان این کشور نوعی خشونت خانگی را تجربه کرده‌اند که بخش اعظم آن‌ها توسط شرکای زندگیشان علیه آن‌ها اعمال می‌شود؛ آمارهای انتشار یافته درباره خشونت خانگی علیه زنان در سال 2018 نشان می‌دهددر این سال 139 زن در انگلیس قربانی خشونت‌های خانگی از سوی شریک زندگی‎شان شدند. 

چاندان سه دلیل عمده برای "فایبومایالژیا" و خستگی مفرط ناشی از خشونت خانگی بیان می‌کند:«یکی از این دلایل استرس در جریان خشونت و پس از آن در رابطه است؛ دیگر آن که خشونت جسمی، روحی و روانی می‌تواند موجب بروز التهاب در بدن شود و دلیل دیگر، سلامت روان است که در نتیجه خشونت مورد تهدید قرار می‌گیرد.»

امروزه جامعه انگلیس شاهد عبور لایحه "خشونت خانگی علیه زنان" از پارلمان با تاخیر بسیار زیاد است؛ این لایحه خشونت خانگی را از لحاظ قانونی تعریف می‌کند و مواردی همانند سوء استفاده جنسی، رفتار‌های زورگویانه در کنترل مالی و عاطفی زنان را برای اولین بار در زیر مجموعه این نوع از خشونت علیه زنان قرار می‌دهد.

پیشتر نیز گزارشی در ماه ژوئن توسط دانشگاه بیرمنگهام منتشر شد که بیام می‌کند زنانی که قربانی خشونت‌های خانگی هستند، سه برابر دیگران در معرض ابتلاء به بیماری‌های روانی قرار دارند.

پیشتر در مورد اینکه آیا بیماری روانی پیش از خشونت خانگی در بیمار نهادینه بوده، نقاط ابهامی وجود داشت؛ اما این پژوهش نشان داد افزایش یا وجود خشونت، با بیماری روانی نسبت مستقیم دارد.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار