کد خبر: ۴۹۸۲۷۷
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲

دبیر علمی کنگره بین‌‌المللی مراقبت‌های ویژه با بیان اینکه آمار افراد بستری در ICU به دلیل آنفلوآنزا بیشتر شده است، گفت: بیشترین مرگ و میر ناشی از این بیماری در بخش‌‌های مراقبت ویژه داخلی است.

به گزارش شفاف، دکتر شهرام امینی اظهار کرد: در زمان حاضر، آمار افراد بستری در بخش‌‌ مراقبت‌‌های ویژه خراسان رضوی به دلیل بستری بیماران مبتلا به آنفلوانزای شدید، حدود 10 تا 20 درصد بیشتر شده است.

وی افزود: بیشترین مرگ و میر در بخش‌‌های مراقبت ویژه داخلی و کمترین آن مربوط به بخش‌‌های مراقبت ویژه جراحی است؛ زیرا اکثر بیماران بستری در بخش‌‌های مراقبت ویژه داخلی، بیماری‌های زمینه‌ای و سن بالاتری دارند که احتمال فوت آنان را بیشتر می‌‌کند.

دبیر علمی کنگره بین‌‌المللی مراقبت‌های ویژه با اشاره به اینکه نارسایی شدید تنفسی و درگیری قلبی به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا، علت عمده بستری این بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان‌ها است، تصریح کرد: میزان مرگ و میر این بیماران بستگی به بیماری زمینه‌ای، سن بیمار و وضعیت عملکرد اعضای حیاتی بیماران دارد.

امینی با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزا در زنان باردار مخاطرات بیشتری برای جنین و مادر به‌‌همراه دارد، متذکر شد: امیدواریم وزارت بهداشت، اقدامات لازم را برای تجهیز بخش‌‌های ویژه به دستگاه‌‌های حمایتی قلبی ــ ریوی نظیر اکمو برای کاهش میزان مرگ و میر بیماران، خصوصاً مادران باردار انجام دهد.

دبیر علمی کنگره بین‌‌المللی مراقبت‌های ویژه با بیان اینکه در بخش مراقبت سوختگی میزان مرگ و میر بالاست، خاطرنشان کرد: در این بخش، به‌ویژه در شرایطی که درصد سوختگی بیمار بسیار بالاست، آمار مرگ و میر بیشتر است و به‌‌طور کلی این مسئله نه به دلیل متبحر نبودن پزشکان، بلکه به دلیل شرایط حاد اولیه بیمار رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: البته در سال‌‌های اخیر با تربیت پزشکان مراقبت‌‌های ویژه (اینتنسیویست) و اداره بخش‌‌های ویژه توسط آنان میزان مرگ و میر بیماران و مدت بستری آنان در ICU و نیز هزینه‌‌های درمانی به‌‌طور چشمگیری کاهش یافته است.

امینی بر ضرورت بهبود کیفیت خدمات درمانی در بخش مراقبت‌‌های ویژه تاکید و تصریح کرد: بهبود کیفیت این خدمات نیازمند توجه ویژه مسئولان و تجهیز این بخش‌‌ها به تجهیزات پیشرفته تشخیصی و درمانی و به‌‌کارگیری متخصصین مراقبت‌‌های ویژه در این بخش‌‌هاست.

گفتنی است هفتمین کنگره بین المللی مراقبت‌های ویژه ایران، هجدهم تا بیستم دی ماه سال جاری با حضور اساتید و صاحب‌‌نظران برجسته در حوزه مراقبت‌های ویژه و با موضوعاتی نظیر مراقبت ویژه در بیماران با مشکلات مغزی، قلبی، ریوی و کلیوی، بیماران مبتلا به مشکلات عفونی مانند آنفلوآنزا، مراقبت‌های ویژه در بیماران سوختگی، اطفال، اعصاب و تصویربرداری در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: