کد خبر: ۴۹۸۳۳۰
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۳

تغییر رویکرد پیونگ‌یانگ به کاخ‌سفید در آزمایش موشکی اخیر و تندشدن جنگ لفظی دو طرف هویدا است؛ تحلیلگران مسائل بین‌المللی ملاحظات «دونالد ترامپ» برای استفاده داخلی از ظرفیت‌های توافقی یکطرفه با کره‌شمالی را دلیل ناکامی فرایند توافق ارزیابی می‌کنند.

به گزارش شفاف، کره‌شمالی در چند روز اخیر  آزمایش موشکی دیگری را انجام داد که به‌گفته مقامات این کشور و رسانه‌های جهان از اهمیت بیشتری نسبت به قبل برخوردار است. در خلال نزدیک به دو سالی که جهان شاهد تغییر شگرف اما ظاهری در روابط واشنگتن و پیونگ‌یانگ بود، کره‌شمالی نزدیک به پانزده آزمایش موشکی را انجام داده‌است.

آزمایش اخیر از جهات گوناگونی اهمیت دارد؛ نخست آنکه در شرایطی انجام شد که کاخ سفید در وضعیت ویژه قرار دارد. از طرف دیگر نشان می دهد پیونگ یانگ به هیچ‌یک از اهداف خود از مذاکره با واشنگتن دست پیدا نکرده‌است و رهبر کره‌شمالی با این اقدام سعی دارد بیش از پیش دولت آمریکا را تحت فشار قرار دهد. نکته جالب آنکه این آزمایش در همان پایگاهی صورت گرفته‌است که کره‌شمالی بر سر بستن آن با کاخ سفید به توافق‌های اولیه‌ای دست پیدا کرده‌بود.

آغاز جنگ لفظی پیونگ‌یانگ و واشنگتن

رویکردهای خصمانه و حملات تند دو کشور علیه یکدیگر پس از دو دیدار رهبران دو کشور در ویتنام و سنگاپور و افزایش مراودات تاحدودی کاهش یافته‌بود و به نظر می‌رسید دستیابی به توافق  پس از نرمش اندک ترامپ می‌تواند اوضاع را تغییر دهد. اما حدود دوسال گفت‌وگو برای گفت‌وگو باعث شد تا صبر مقام‌های پیونگ‌یانگ به سر آید و تحولاتی تقریبا شبیه دوره قبل از سال ۲۰۱۷ دوباره تکرار شود.

در این میان، خبرگزاری دولتی کره‌شمالی (KCNA)، از انجام آزمایش موشکی بسیار مهمی خبر داد که نتایج آن در موقعیت راهبردی پیونگ‌یانگ در عرصه بین‌المللی تغییرات چشمگیری را ایجاد می‌کند. گفته می‌شود این کشور از چندی قبل فعالیت‌های گسترده‌ای را در سایت پرتاب ماهواره «سوها» (Sohae) آغاز کرده بود. پیش از این کره‌شمالی متعهد شده‌بود که مرکز سوها را برای همیشه تعطیل کند.

از ماه گذشته که مذاکرات نمایندگان دو طرف به صورت ناگهانی متوقف ماند شرایط تغییر کرد و در همین مدت کوتاه کره‌شمالی چند آزمایش موشکی را انجام داد. اختلاف در زمینه چگونگی و مراحل رفع تحریم‌ها مهمترین دلیل نارضایتی کره‌شمالی است.

از آنجا که این کشور دولت ترامپ را مقصر بلاتکلیفی شرایط می داند، تهدید کرده‌است در صورت ادامه همین رویکردهای واشنگتن احتمال دارد آزمایش‌های هسته‌ای خود را دوباره از سر بگیرد. پیونگ‌یانگ تا پایان سال ۲۰۱۹ به واشنگتن فرصت داد تا مسیر تازه‌ای را در روند تعامل دو کشور ایجاد کند؛ درغیر این‌صورت خود شیوه جدیدی را اتخاذ خواهد کرد.

نکته مهمتر آن‌است در لحن مقام‌های پیونگ‌یانگ نسبت به واشنگتن تغییر محسوسی ایجاد شده و این کشور به حملات لفظی علیه دونالد ترامپ هم افزوده است. شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در گزارشی آورده‌است که پس از مدتی کوتاه جنگ لفظی دو طرف بار دیگر آغاز شد. پس از آنکه ترامپ، رهبر کره‌شمالی را «مرد موشکی» نامید پیونگ‌یانگ هم رئیس‌جمهوری آمریکا را «پیرمرد یاوه گو» خواند.

در همین حال، دولت کره‌شمالی ادامه گفت وگوهای خلع‌سلاح هسته‌ای با ایالات‌متحده را هم رد کرد. دفتر نمایندگی کره‌شمالی در سازمان ملل اعلام کرده‌است که موضوع خلع سلاح هسته‌ای این کشور دیگر موضوعیت ندارد.

پیونگ یانگ در این بیانیه همه تلاش‌های ترامپ در مورد این کشور را تنها با هدف دستیابی به برخی اهداف داخلی ارزیابی کرد و به همین دلیل دیگر مذاکره طولانی با واشنگتن ضرورت ندارد. یک دیپلمات کره‌شمالی هم عنوان داشت که این کشور دیگر تمایلی ندارد همچون هدیه‌ای برای ترامپ باشد تا وی بتواند با آن نمایش بدهد.

بنابر تحلیل رسانه‌های غربی، ترامپ بیشتر از رهبر کره‌شمالی نیازمند دستیابی به توافق ‌است و مقام‌های پیونگ‌یانگ هم به آسیب‌پذیری ترامپ واقفند؛ بنابراین تلاش می‌کنند تا وی را بیش از پیش تحت فشار قرار دهند.

قمار هسته‌ای ترامپ با کره‌شمالی

مقام‌های کره‌شمالی از بازگشت رویکرد تهاجمی به دایره اندیشه‌های دولت آمریکا خبر داده و همزمان تهدید می‌کنند که فرصت‌های ترامپ برای لاف زدن و افتخار کردن به تعامل با پیونگ‌یانگ تمام شده است. کره‌شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد این بر عهده ترامپ ‌است که انتخاب کند چه هدیه کریسمسی را می‌خواهد دریافت کند. تحلیلگران آمریکایی این هدیه کره‌شمالی را انجام یک آزمایش هسته‌ای تازه پیش‌بینی می‌کنند.

ترامپ بیشتر از رهبر کره شمالی نیازمند دستیابی به توافق ‌است و مقام‌های پیونگ یانگ هم از نزدیک به آسیب‌پذیری ترامپ واقفند؛ بنابراین تلاش می‌کنند تا وی را بیش از پیش تحت فشار قرار دهند.

گزارش روزنامه «واشنگتن پست»، به نوعی شرایط میان دو کشور را ماحصل خط مشی‌های ترامپ ارزیابی کرد و عنوان داشت در رویکرد تاجرمابانه ترامپ نسبت به سیاست خارجی، هر چیزی هزینه‌ای دارد اما مشکل اینجا است که در چارچوب قمار هسته‌ای وی با کره شمالی، رهبر این کشور قابل خریده‌شدن نیست.

طبق این تحلیل، در چند روز گذشته مقام‌های کره‌شمالی هر گونه دیدار دوباره با ترامپ را رد کردند زیرا این امر را نیز ادامه همه دیدارهای رو در روی بی‌ثمر پیشین می‌بینند. در واقع طبق تحلیل فوق، این نمونه‌ای دیگر از پیامد سیاست‌ ترامپ ‌است که با بستن درها بر صورت رئیس جمهوری آمریکا همراه می‌شود.

در حالی‌که ترامپ درگیر تنظیم سیاست‌های خود در مورد روسیه، ایران، ترکیه و چین‌ است، کره‌شمالی تلاش دارد تا وی را بیازماید و از اهرم‌های دیپلماتیک خود، بدون توجه به سیاست چماق و هویج کاخ سفید، بهره‌بردای کند. در طرف مقابل اما ترامپ مدعی‌است که پیشنهاد کاخ سفید به پیونگ یانگ صریح و مشخص است؛ این کشور تسلیحات هسته‌ای خود را تسلیم کند و سپس از مزایای تخفیف تحریم‌ها استفاده کند تا درنهایت به قدرت اقتصادی منطقه و به یک مقصد گردشگری مهم در جهان تبدیل شود.

ترامپ مصرانه به دنبال آن‌ است که به طرفداران خود نشان دهد  می‌تواند توافقی را به‌نتیجه برساند که روسای جمهوری پیشین آمریکا قادر به انجام آن نبوده‌اند.

واشنگتن پست نتیجه سیاست‌های ترامپ را اینگونه برشمرد که در مورد ایران تفکر وی کارساز نبود، در سوریه نیز اوضاع به روسیه سپرده شد و در مورد چین هم وی به جنگ تجاری توسل جست. با این‌حال رئیس‌جمهوری آمریکا به صورت ویژه بر کره‌شمالی متمرکز شده‌است اما این سیاست در دوره ای دنبال می‌شود که ترامپ درگیر استیضاح‌ است و کارزار انتخاباتی خود را هم برگزار می کند. وی به شدت دنبال آن‌ است که به طرفداران خود نشان دهد می‌تواند توافقی را به‌نتیجه برساند که روسای جمهوری پیشین وی قادر به انجام آن نبوده‌اند.

بسیاری از تحلیلگران حتی در غرب اعتقاد دارند آمال و خواسته‌های رئیس‌جمهوری آمریکا در هر مذاکره‌ای و از جمله با پیونگ‌یانگ فراواقعی و دست‌نیافتنی است. امکان ندارد کشوری که سال‌ها مسیری را پیموده و دستاوردی مهم را کسب کرده‌است، راضی شود تا آن را کنار بگذارد. «لورنس جی‌هاس» تحلیلگر ارشد در شورای سیاست خارجی آمریکا بر این باور است که اگر ترامپ گمان دارد که می‌تواند کیم را وادار سازد سلاح‌های هسته‌ای خود را که وی سرچشمه امنیت و مشروعیت خود می داند تحویل بدهد، مسیر احمقانه‌ای را می‌پیماید.

بازتاب همین اصل اساسی را می‌توان در بیانیه چند روز قبل کمیسیون امور دولتی کره‌شمالی در انتقاد از اظهارات ترامپ شاهد بود که در آن آمده است: بدون اینکه امتیازی به ما داده شود، چیزهایی را به رئیس‌جمهوری ایالات متحده اعطا کردیم که وی می‌تواند با آن‌ها به خود ببالد؛ اما درمقابل از طرف آمریکا هیچ اقدام متقابلی انجام نشده‌است. اکنون «خیانت» تنها نکته‌ای ‌است که ما (کره شمالی) از سوی آمریکا احساس می‌کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: