کد خبر: ۴۹۸۳۵۴
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۵

بر اساس قوانین کشور استونی، پدران و مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، ۴۳۵ روز (یک سال و نیم) مرخصی زایمان دریافت می‌کنند.

به گزارش شفاف، اکثر کشورهای جهان برای مرخصی پس از زایمان قوانینی را تصویب کرده‌اند؛ در قوانین بسیاری از این کشور‌ها، مرخصی زایمان برای هر دو والدین در نظر گرفته می‌شود و والدین می‌توانند از این مزیت برای رسیدگی به فرزند تازه متولد شده استفاده کنند. 

این مرخصی‌ها که با نام "مرخصی مشترک والدین" شناخته می‌شود، امکان حضور در کنار فرزند تازه‌ متولد شده و مراقب از او را برای والدین فراهم می‌آورد؛ اکثر روزهای مرخصی در نظر گرفته شده در قانون، همراه با حقوق است و والدینی که از مرخصی استفاده می‌کنند، از دریافت حقوق خود نگرانی ندارند. 

 هر چند اکثر کشورهای جهان، مرخصی زایمان را در نظر گرفته‌اند اما تفاوت‌های بسیاری میان آنها وجود دارد؛ طول دوره مرخصی همچنین امکان استفاده پدر یا مادر از این مرخصی در مناطق مختلف جهان متفاوت است؛ براساس آخرین آمارها بیشتر کشورهای جهان اکنون 10 تا 20 هفته مرخصی زایمان همراه با حقوق در نظر می‌گیرند.

یکی از کشورهایی که در این مورد قوانین گسترده‌ای دارد، کشور "استونی" است؛ پایگاه خبری "the local" در گزارشی می‌نویسد، با توجه به قوانین این کشور، مادرانی که به تازگی فرزند خود را به‌دنیا آورده‌اند، می‌توانند از مرخصی 140 روزه همراه با حقوق استفاده کنند. 

با توجه به قانون کشور استونی، مادری که این مرخصی شامل حالش می‌شود، می‌تواند 70 روز قبل از زایمان به مرخصی برود و روزهای باقی‌مانده را بعد از زایمان سپری کند. 

همچنین براساس سیستم مرخصی زایمان در این کشور، پدران نیز می‌توانند بعد از متولد شدن فرزندشان از مرخصی 2 هفته‌ای استفاده کنند؛ این مرخصی همراه با حقوق در نظر گرفته می‌شود و مدیران مشاغل نمی‌توانند جایگاه شغلی پدر را از او سلب کنند. 

یکی دیگر از مرایایی که برای والدین در سیستم کشور استونی در نظر گرفته می‌شود، "مرخصی مشترک والدین" است؛ پدران و مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند، 435 روز (یک و نیم سال) مرخصی دریافت می‌کنند؛ 24 هفته از این مرخصی همراه با حقوق کامل و مابقی آن بدون حقوق است. 

این مرخصی به این صورت است که یا یکی از والدین تمام روزهای مرخصی را استفاده کند یا بین هردوی والدین تقسیم شود و مشترک از آن استفاده کنند؛ والدین می‌توانند تا رسیدن فرزند به سن 3 سالگی از مرخصی مشترک والدین استفاده کنند. 

به گفته سازمان "یونیسف"، این مرخصی به پدران کمک می‌کند تا با فرزند خود ارتباط برقرار کنند، در رشد کودک کمک می‌کند و افسردگی مادران را کاهش می‌دهد همچنین این سازمان بیان می‌کند زوج‌هایی که بعد از زایمان در مرخصی به سر می‌برند نسبت به دیگر زوج‌ها، کمتر وارد تعارض با یکدیگر می‌شوند. 

انتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: