کد خبر: ۴۹۸۴۹۴
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۹

محققان اخیرا بلندترین درخت جنگل آمازون را پیدا کرده‌اند که ارتفاع آن ۲۹۰ فوت(۸۸.۵ متر) است و به اندازه یک هکتار از درختان این جنگل‌ بارانی کربن ذخیره می‌کند.

به گزارش شفاف، پروفسور "اریک گورگنز"(Eric Gorgens) محقق دانشگاه‌های فدرال "جکیتینونها" و "موکوری والی"(UFVJM) برزیل و تیمی از پژوهشگران "سوانزی" ، "آکسفورد" و "کمبریج" در مطالعه اخیرشان گروهی از درختان غول پیکر آمازون را با استفاده از اسکنر لیزری در هواپیما مورد بررسی قرار دادند و توانستند بلندترین درخت این جنگل را شناسایی کنند. این روش "لیدار" (LIDAR) نام دارد.

این کشف به دلیل نقشی که درختان در تغییرات آب و هوا ایفا می‌کنند مهم است. گیاهان کربن را از جو خارج کرده و آن را ذخیره می‌کنند. هرچه درخت بزرگتر باشد، کربن بیشتری نیز می‌تواند در آن ذخیره شود.

محققان این گزارش گفتند: کشف ما بدان معنی است که جنگل عظیم با درختان تنومند و بلند می‌توانند یک منبع مهم جذب کربن باشند.

طی این مطالعه پژوهشگران درختانی را کشف کردند که اندازه آنها از درختان پیشین که ۸۰ متر بود، بلندتر بود. درختان قبلی در یک منطقه شمالی آمازون قرار داشتند.

محققان در انتها گفتند: حداقل ۱۵ درخت غول پیکر پیدا کردیم که همه آنها به طول ۷۰ متر و برخی از آنها به راحتی ۸۰ متر ارتفاع داشتند. یکی از آنها بلندتر از بقیه بود. با کمال تعجب در این جنگل متنوع گرمسیری، همه این درختان از یک گونه بودند.

یافته‌های این مطالعه در مجله "The Conversation" منتشر شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: