کد خبر: ۴۹۸۹۵۱
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲

وزیر امور خارجه آمریکا اقدام روسیه و چین برای وتوی تمدید قطعنامه شورای امنیت در زمینه ارسال کمک‌های فرامرزی به سوریه را «شرم‌آور» دانست.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری آناتولی، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای اقدام روسیه و چین برای وتوی تمدید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در زمینه ارسال کمک‌های فرامرزی به سوریه را «شرم‌آور» خواند.

وی در این بیانیه نوشت: روسیه برای چهاردهمین و چین نیز برای هشتمین بار یک پیش‌نویس قطعنامه که ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه را پیشنهاد می‌کند را وتو کردند. اقدام این دو کشور برای وتوی تمدید قطعنامه مذکور که راه را برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به میلیون‌ها نفر را هموار می‌کند، شرم‌آور است.

پامپئو مدعی شد: هر دو کشورحمایت از شرکای خود در دمشق را به زندگی میلیون‌های انسان بی‌گناه که در شرایط سخت زمستان به سر می‌برند را ترجیح داده‌اند. همچنین این کشورها با حمایت از حملات نظام بشار اسد و ارتش روسیه زندگی غیرنظامیان را به خطر می‌اندازند.

او با تاکید بر اینکه کمک‌های برون‌مرزی سازمان ملل برای زندگی غیرنظامیان ضروری است، ادعا کرد: وتوی روسیه و چین نشانه‌گری بی‌توجهی این دو کشور به ممانعت نظام سوریه از ورود کمک‌های بشردوستانه است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین در واکنش به اظهارات مقامات روسیه و چین مبنی بر تغییر وضعیت در سوریه گفت: میلیون‌ها سوری هنوز هم به کمک نیازمند هستند.

گفتنی است تمدید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای ارسال کمک‌های فرامرزی به سوریه که در سال ۲۰۱۴ به تصویب رسید، جمعه به رای‌گیری‌ گذاشته شد.

روسیه که خواهان کاهش تعداد گذرگاه‌های مرزی برای ارسال این کمک‌ها به سوریه بود، اصرار آلمان، بلژیک و کویت برای تمدید این قطعنامه را نپذیرفت و همراه با چین آن را وتو کرد.

این قطعنامه باید تا پایان سال جاری تمدید شود و اگر تا ۱۰ ژانویه اقدامی صورت نگیرد، تمام چهار گذرگاه مرزی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به سوریه بسته خواهند شد.

کمک‌های بشردوستانه به سوریه از سال ۲۰۱۴ تاکنون از گذرگاه‌های مرزی «رمثا» در اردن، «باب‌السلامه» و «باب‌الهوا» در ترکیه و «الیعروبیه» در عراق ارسال شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار