کد خبر: ۴۹۸۹۷۸
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
به اتفاق آرا

پارلمان ترکیه توافق امنیتی و نظامی این کشور با دولت وفاق ملی لیبی که مسیر را برای حضور نظامی آنکارا در لیبی فراهم می‌کند، تایید کرد.

به گزارش شفاف، به نقل از خبرگزاری آناتولی، قانونگذاران پارلمان ترکیه به توافق امنیتی و نظامی میان این کشور با دولت وفاق ملی لیبی که در ماه نوامبر گذشته به امضا رسید رای مثبت دادند.

۲۶۹ تن از نمایندگان پارلمان ترکیه در مقابل ۱۲۵ رای منفی، به این توافق امنیتی رای دادند. دولت وفاق ملی لیبی نیز این توافقنامه را روز پنجشنبه تایید کرده بود.

فائز السراج، نخست‌وزیر دولت توافق ملی لیبی و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه ۲۷ نوامبر در استانبول دو یادداشت تفاهم را درباره تعیین مرزهای دریایی میان دو کشور و تقویت همکاری نظامی و امنیتی امضا کردند. این توافق‌ها با اعتراض مسئولان شرق لیبی و مقامات مصر، یونان و قبرس مواجه شده است.

در همین راستا، روسیه نسبت به توافق امنیتی میان ترکیه و لیبی و احتمال اعزام نیروهای ترکیه به لیبی ابراز نگرانی کرد.

کرملین اعلام کرد: مداخله نظامی کشورهای خارجی در لیبی تنها وضعیت این کشور را پیچیده‌تر می‌کند. توافق امنیتی میان ترکیه و دولت فائز السراج سوال‌های زیادی برای مسکو به وجود آورده است.

در همین راستا، فواد اوکتای، معاون رئیس جمهور ترکیه طی سخنانی در سومین همایش تجارت و همکاری در استانبول گفته بود: توافق با دولت وفاق ملی لیبی برای ترکیه تاریخی است و در صورت درخواست لیبی، آنکارا آماده ارزیابی اقدامات لازم برای استقرار نیروها است. 

یک مسئول برجسته در وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: توافق دریایی میان آنکارا و طرابلس "بی‌فایده و تحریک‌آمیز" است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار