کد خبر: ۴۹۹۰۷۰
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی به اقدام احتمالی کره شمالی در پاسخ دادن به موضع خصمانه آمریکا همزمان با آغاز روند استیضاح رئیس‌جمهور این کشور پرداخت.

به گزارش شفاف، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: اجلاس دونالد ترامپ با کیم جونگ اون نتایج مطلوبی به دنبال نداشت و خلاء دیپلماتیک ایجاد شده فرصت بیشتری در اختیار کره شمالی قرار داد تا زرادخانه هسته‌ای خود را بسازد.

مقامات نظامی و جاسوسی آمریکا که اقدامات کره شمالی را رصد می‌کنند، می‌گویند منتظر آزمایش قریب‌الوقوع یک موشک بالستیک بین قاره‌ای هستند که می‌تواند تا سواحل آمریکا برسد، اما به نظر می‌رسد این واقعیت را پذیرفته‌اند که رئیس جمهور آمریکا هیچ گزینه‌ای برای متوقف کردن این آزمایش ندارد.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: اگر کره شمالی ظرف چند روز آینده این آزمایش را انجام دهد، به منزله ضربه‌ای بزرگ به جسورانه‌ترین ابتکار سیاست خارجی ترامپ خواهد بود، آنهم درحالی که وی با ماجرای استیضاح در داخل کشور نیز مواجه است. پیونگ‌یانگ تاکید کرده است که اگر پیشرفتی در زمینه لغو تحریم‌ها حاصل نشود، یک هدیه کریسمس خواهد داشت.

مقامات آمریکایی در صددند تهدید‌های موشکی را کم‌اهمیت نشان دهند، هرچند آزمایش‌های مشابه دو سال پیش، ترامپ را بر آن داشت تا اعلام کند، کره شمالی با آتش و خشم روبه رو خواهد شد که احتمالا نتیجه آن هم جنگ خواهد بود.

ترامپ در دو سال گذشته معمولا به تعلیق آزمایش موشک‌های دوربرد و آزمایش‌های هسته‌ای زیرزمینی به عنوان سندی برای موفق بودن دیپلماسی با کره شمالی اشاره و تاکید می‌کرد چنین مذاکراتی احتمالا رهبر کره شمالی را متقاعد خواهد کرد تا از زرادخانه خود دست بردارد. اما اکنون قضیه فرق کرده است. مقامات آمریکایی می‌گویند، اگر کیم آزمایش‌ها را از سر بگیرد، نشان‌دهنده آن خواهد بود که وی واقعا تحت فشار قرار گرفته و به این نتیجه رسیده است که واشنگتن به زودی تحریم‌های مخرب ضد کشور فقیر او را لغو نخواهد کرد.

مقامات نظامی می‌گویند هیچ نقشه‌ای برای نابود کردن موشک روی سکوی پرتاب یا ردگیری آن در فضا وجود ندارد؛ اقداماتی که هم جورج دبلیو بوش و هم باراک اوباما، روسای جمهور سابق آمریکا، به آن اندیشیده و آن را رد کرده بودند. مشخص نیست که آیا فرماندهی سایبری ارتش هنوز در تلاش است همانند دوره ریاست جمهوری اوباما، در پرتاب موشک‌ها از راه دور اخلال ایجاد کند یا نه.

مقامات می‌گویند اگر کره شمالی آزمایش‌های موشکی خود را از سر بگیرد، دولت ترامپ بار دیگر به متحدان خود نزدیک خواهد شد و برای تشدید تحریم‌های کره شمالی به لابی‌گری در شورای امنیت سازمان ملل خواهد پرداخت؛ همان راهبردی که برای دو دهه است به کار گرفته می‌شود.

در پس تهدید‌های اخیر یک واقعیت سرد وجود دارد و آن اینکه در ۱۸ ماهی که از نخستین دیدار ترامپ با کیم در سنگاپور می‌گذرد، کره شمالی زرادخانه موشکی و ذخیره مواد هسته‌ای خود را که برای ساخت بمب قابل استفاده هستند، ارتقا داده است.

در هفته‌های اخیر، کره شمالی آزمایش‌های زمینی انجام داده است که به نظر می‌رسد آزمایش موتور‌های موشک جدیدی است که پیونگ یانگ گفت بازدارندگی هسته‌ای آن را افزایش خواهد داد و این مسئله حاکی از آن است که کره شمالی هیچ تصمیمی برای دست کشیدن از توانایی هسته‌ای خود ندارد. شاید رهبر کره شمالی به این نتیجه رسیده که استیضاح ترامپ موقیت وی را تضعیف کرده و در نتیجه بیش از پیش از موفقیت سیاسی ناامید شده است.  مقامات ارشد سیاست خارجی و فرماندهان نظامی بروز جدی‌ترین چرخه بحران را پیش‌بینی می‌کنند.

ژنرال چارلز براون، فرمانده نیروی هوایی پاسیفیک، روز سه‌شنبه گفت: فکر می‌کنم هدیه پیونگ‌یانگ یک نوع موشک بالستیک دوربرد است.

با توجه به آنکه از نشست گذشته ترامپ و کیم در ماه فوریه در هانوی، ویتنام، هیچ پیشرفتی دیپلماتیکی بین واشنگتن و پیونگ یانگ حاصل نشده است، مقامات دولتی نگرانند که مبادا ترامپ بخواهد بار دیگر با کیم به مذاکره رو در رو بپردازد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: