کد خبر: ۴۹۹۱۶۳
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۹

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: بر اساس قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت، وزارت بهداشت، متولی همه امور سلامت و بهداشت افراد دارای معلولیت است.

به گزارش شفاف، نخستین جلسه کارگروه مشترک سازمان بهزیستی کشور و مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با حضور  محمد نفریه معاون، و مدیران حوزه توانبخشی بهزیستی کشور و همچنین نمایندگان این مرکز در ستاد بهزیستی کشور برگزار شد.

در این جلسه که صبح امروز به منظور تبادل اطلاعات و بررسی مفاد تفاهم نامه اخیر بهزیستی با وزارت بهداشت در خصوص پیشگیری از بیماری‌های واگیردار در مراکز تجمعی تحت پوشش سازمان برگزار شد، نفریه معاون امور توانبخشی، به سابقه همکاری بهزیستی با وزارت بهداشت در پیشگیری از ایدز، هپاتیت، آنفلوآنزای پرندگان و... در مراکز اشاره کرد و افزود: سابقه این همکاری به بیش از ده سال می‌رسد، اما لزوم بازبینی، به روز رسانی و اصلاح برخی قوانین منجر به انعقاد تفاهم نامه‌ای جدید در خصوص "پیشگیری از بیماری‌های واگیر در مراکز تجمعی بهزیستی تحت پوشش سازمان" با مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار سازمان بهزیستی کشور شده است.

نفریه با اشاره به وجود انواع مراکز تجمعی شامل مراکز نگهداری سالمندان، بیماران روانی مزمن، معلولین جسمی و ذهنی، شیرخوارگاه‌ها، مهدهای کودک، مراکز ماده 15 و 16 و... که تحت پوشش بهزیستی فعالیت می‌کنند، گفت: با توجه به اینکه قشر"های ریسک" و آسیب پذیر جامعه در این مراکز وجود دارد نیاز ما به فعالیت‌های پیشگیرانه وزارت بهداشت بیش از عامه مردم است. همچنین بر اساس قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، امور سلامت و بهداشت تمامی معلولین  به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واگذار شده است.

وی گفت: جلسه امروز به منظور تبیین و تمرکز بر روی مواردی همچون:بهره مندی متقابل از سامانه‌های اطلاعاتی هر دو نهاد، بررسی امکان ویزیت دورهای مقیمان مراکز تجمعی توسط پزشکان مراکز بهداشت، بهره مندی از توان نیروهای متخصص مراکز بهداشت در بهبود و ارتقای وضعیت بهداشتی مراکز نگهداری شبانه روزی و روزانه، فراهم کردن زمینه حضور کارشناسان  بهداشتی خانه‌های بهداشت در مهدهای کودک مناطق روستایی و همچنین اقدام در خصوص امکان بهره گیری کارشناسان و مربیان سازمان از دوره‌های آموزشی مراکز بهداشتی  برگزار شده است که امیدواریم به توافق‌ها و راهکارهای خوبی در این زمینه برسیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: