کد خبر: ۴۹۹۶۸۷
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶

شبه قاره‌ی هند بیش‌از ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر را در خود جای داده است. از نظر جغرافیایی، این کشور پهناور چشم‌اندازهای گوناگونی را از بیابان‌ها و کوه‌های شگفت‌انگیز تا جنگل‌ها و دشت‌های فراخ و خطوط ساحلی گرمسیری در خود جای داده است و در کنار همه‌ی این‌ها، زبان‌ها، غذاها، آداب و رسوم و لباس‌های رنگارنگ و حیرت‌انگیزی را می‌بینید که از نظر تنوع، چیزی کمتر از توپوگرافی آن ندارد.

بهترین برنامه سفر به هند در فصل بهار

شبه قاره‌ی هند بیش‌از ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر را در خود جای داده است. از نظر جغرافیایی، این کشور پهناور چشم‌اندازهای گوناگونی را از بیابان‌ها و کوه‌های شگفت‌انگیز تا جنگل‌ها و دشت‌های فراخ و خطوط ساحلی گرمسیری در خود جای داده است و در کنار همه‌ی این‌ها، زبان‌ها، غذاها، آداب و رسوم و لباس‌های رنگارنگ و حیرت‌انگیزی را می‌بینید که از نظر تنوع، چیزی کمتر از توپوگرافی آن ندارد. با توجه به حق انتخاب‌های متنوعی که در این کشور پهناور پیش‌روی مسافران قرار دارد، به‌راحتی می‌توان فهمید که چرا تور هند تا این اندازه برای گردشگران جذاب است. مجله گردشگری کجارو اطلاعات جامع برای سفر به هند و بازدید از جاهای دیدنی هند را در قالب یک راهنمای سفر تهیه دیده است. برای مطالعه‌ی آن و خرید تور هند به مرجع جامع تورهای داخلی و خارجی کجارو مراجعه کنید تا ضمن آشنایی با نکاتی که پیش از سفر به هند باید بدانید، فهرست کاملی از آفرهای متنوعی شامل تور ارزان هند و تور لحظه آخری هند را نیز مشاهده کنید.


در زمان سفر به هند به این نکته توجه کنید که فصل باران‌های موسمی در این کشور معمولا از ژوئن تا نوامبر ادامه دارد و بهترین زمان برای سفر به آن پس‌از پایان یافتن فصل باران‌ها و پیش‌از اوج‌گرفتن گرما است و به‌عبارتی، فصل گردشگری در هند از نوامبر شروع می‌شود و تا مه ادامه می‌یابد که برابر با آبان تا اردیبهشت در تقویم ایرانی است. پاییز و زمستان در ایران همزمان با فصل کار و تحصیل و مدرسه است و خیلی از هم‌وطنان بهار را (معادل با ماه‌های مارس، آوریل و مه) برای سفر به این کشور برمی‌گزینند. آنچه در ادامه می‌آید برنامه برای سفر به هند در فصل بهار است که به تفکیک هر ماه ارائه شده است.

هند در ماه مارس

98o8o

ماه مارس برابر با ۱۰ اسفند تا ۱۱ فروردین با دمای هوا در شمال هند همراه است. این ماه، آخرین ماه از ماه‌هایی است که در تقویم گردشگری هند، یک ماه معمولی به‌شمار می‌آید و از این زمان به بعد است که شهرهای شمالی با فاصله‌گرفتن از رمستان، به‌تدریج به گرمای سوزان تابستان و شهرهای شمالی به باران‌های موسمی نزدیک می‌شوند. این زمان، فرصتی عالی برای بازدید از هیمالیا است و شهرهای بمبئی و گوا، از آب‌وهوایی دلپذیر و خشک برخوردار هستند. سواحل گوا ازجمله جاهای دیدنی هند است که حتما باید به آن سر زد. کارناوال گوا هم در همین روزها برگزار می‌شود.
در ماه مارس نه خبری از مه سنگین زمستان است و نه از گرمای سوزان تابستان. در کرالا و تامیل نادو، هوا در طول سال گرمسیری است. مسافرانی که قصد بالارفتن از هیمالیا را دارند به‌تدریج از راه می‌رسند. چون هنوز تعداد گردشگران زیاد نیست، قیمت‌ها متعادل است. میانگین دمای دهلی در ماه مارس از ۶۱ درجه‌ی فارنهایت تا ۸۵ متغیر است. همین باعث می‌شود که ماه مارس فرصتی عالی برای بازدید از مثلث طلایی هند (دهلی، آگرا و جیپور) باشد. ساختمان‌های به‌جا مانده از دوران استعمار، قلعه‌ها، کاخ‌ها، بناهای تاریخی، موزه‌ها و طبیعت نفسگیر ازجمله ویژگی‌های بارز این مناطق است. آب‌وهوا در بمبئی در تمام طول سال گرم و مرطوب است، اما در مارس هوای این شهر خشک است و بارندگی کمی در آن اتفاق می‌افتد؛ بنابراین، این زمان بهترین فرصت برای بازدید از جاهای دیدنی بمبئی است. به سمت جنوب که پیش می‌روید، گوا نیز از آب‌وهوایی مشابه برخوردار است. کسانی هم که مایل به تماشای مناظر آرام کوهستانی دارند، مارس زمان خوبی برای سفر به کمپ‌های هیمالیا است.
مسافرانی که مشتاق تماشای حیوانات در پارک‌های ملی هند هستند، مارس را برای این کار انتخاب می‌کنند و برای دیدن ببرهای بنگال به بخش‌های مرکزی هند سفر می‌کنند. افزایش دما باعث کاستن از پوشش گیاهی منطقه و در نتیجه، سهولت در تماشای ببرها در زیستگاه طبیعی آن‌ها می‌شود. به‌خاطر کاهش منابع آبی، ببرها معمولا در این وقت از سال دور چشمه‌ها و چاله‌های آب تجمع می‌کنند.


اگر ترجیح می‌دهید در فعالیت‌های فرهنگی شرکت کنید، مارس ماه برگزاری جشنواره‌ی رنگ‌های هند به نام هولی است. طی این رویداد که در سرتاسر هند جشن گرفته می‌شود، مردم آب‌ها و پودرهای رنگی به سر و صورت هم می‌پاشند و به رقص و پایکوبی می‌پردازند. جیپور، گوا و بمبئی، همگی محل‌هایی عالی برای شرکت در این جشنواره هستند. علاوه‌بر این جشنواره، رویدادهای بسیار دیگری هم در ماه مارس در این هندوستان برگزار می‌شود. یکی از آن‌ها فستیوال بین‌المللی یوگا در ریشیکش است. این فستیوال علاقه‌مندان و ورزشکاران زیادی را از سرتاسر جهان به هند می‌کشاند تا به صحبت‌های رهبران معنوی خود گوش بدهند. ریشیکش که در دامنه‌های کوه‌های هیمالیا واقع شده است، در ساحل رودخانه‌ی گنگ قرار دارد و یکی از اماکن مذهبی هند به‌شمار می‌آید.

هند در ماه آوریل

98o8o

در بیشتر بخش‌های هند، در آوریل از ازدحام گردشگران کاسته می‌شود. دمای هوا در شمال هند و در منطقه‌ی تامیل نادو افزایش می‌یابد و باران در کرالا زیاد می‌بارد. اما، هنوز هم جاهای دیدنی زیادی است که در این ماه می‌توان از آن بازدید کرد. گردشگری در هیمالیا رونق می‌گیرد، بمبئی همچنان دلپذیر و خشک است و آوریل، زمانی عالی برای تماشای ببرها در پارک‌های ملی هند است.


بمبئی و گوا معمولا در این وقت از سال باران زیادی را تجربه نمی‌کنند. هوای ارتفاعات هیمالیا گرم است و در ایستگاه‌هایی مانند مانالی، میانگین هوا در حدود ۷۷ درجه فارنهایت در طول سال است که شب‌ها تا ۵۰ درجه کاهش می‌یابد. همین عامل باعث می‌شود که آوریل، فرصتی ایده‌آل برای بازدید از این مناطق باشد. در شهرهای شمالی هند، از شدت هوای سردی که گردشگران زیادی را برای اسکی در ماه‌های سرد به این منطقه می‌کشاند، تا حد زیادی کم می‌شود و در شهرهای مرکزی و جنوبی این کشور، تعطیلات تابستانی مدارس و در نتیجه، فصل مسافرت‌های داخلی برای هندی‌ها شروع می‌شود. خیلی از کوهنوردان، بهار و ابتدای تابستان را برای سفر به هیمالیا انتخاب می‌کنند و بنابراین، بهتر است قبل از سفر به هیمالیا و شهرهای اطراف آن محل اقامت خود را رزرو کنید.


یکی از شهرهای جالبی که حتما در آوریل باید از آن بازدید کرد، دارجلینگ در سیکیم است که شهرتش را مدیون مزارع سرسبز چای است. آوریل، زمانی خوبی برای کشف بمبئی است. اگر در ابتدای ماه به این شهر رسیدید، می‌توانید در جشن گودی پادوا شرکت کنید. گودی پادوا، سال نوی هندوها است که در ایالات ماهاراشترا جشن گرفته می‌شود. سال نو در بمبئی، با راهپیمایی، لباس‌های رنگی، رقص و آواز جشن گرفته می‌شود و برخی از رستوران‌ها نیز منوهای ویژه‌ای را تدارک می‌بینند و غذاهای سنتی مخصوص عید را سرو می‌کنند.


آوریل بهترین ماه برای دیدن ببرهای بنگال با استفاده از تورهای حیات‌وحش است. به‌خاطر افزایش دما، پوشش گیاهی در پارک‌های ملی مرکزی هند ضعیف می‌شود و می‌توان آن‌ها را در کنار منابع آب پیدا کرد. شرایط برای ورزش‌های فضای باز هم مهیا است و می‌توان در فعالیت‌هایی مانند قایق‌سواری در آب‌های خروشان، دوچرخه‌سواری کوهستانی و پیاده‌روی شرکت کرد.


اگر سر نترسی دارید، سری به معبد کارنی ماتا در راجستان بزنید و به‌همراه هزاران موش مقدس در مراسم چایتره ناوراتری شرکت کنید. آوریل، زمان برگزاری جشن راما ناوامی هم است که در سرتاسر هند به‌مناسبت تولد لرد راما برگزار می‌شود. بسیاری از ایالت‌های هند، مانند اوتار پرادش، آندرا پرادش و تامیل نادو، روز برگزاری این جشن را تعطیل رسمی اعلام کرده‌اند.

هند در ماه مه

98o8o

دمای گرما در شمال و جنوب هند به اوج خود می‌رسد و بنابراین، زمانی خوب برای کوهنوردی و فرار از گرما است. با این که از شمار گردشگران خارجی هند کاسته است، اما گردشگران داخلی همچنان پرتعداد هستند. برای فرار از گرما بهتر است به سمت کوه‌های هیمالیا بروید. عصرها در این مناطق، هوا سرد است و بهتر است لباس گرم همراه داشته باشید. هیمالیا منطقه‌ای گسترده است و ایالت‌های زیادی را در بر می‌گیرد. انتخاب از میان آن‌ها بستگی به عوامل زیادی دارد؛ ازجمله اینکه شما از کدام جاده می‌خواهید عبور کنید و کدام جاهای دیدنی هند را می‌خواهید ببینید. از میان نپال، بوتان و بنگلادش، سیکیم را می‌توان بهترین انتخاب برای این ماه از سال دانست. دارجلینگ تماشایی در بهترین وضعیت خود به‌سر می‌برد و آب‌وهوایی دلپذیر دارد. می‌توانید از ایستگاه‌هایی در هیماشال پرادش دیدن کنید. اگر می‌خواهید تجربه‌ای متفاوت داشته باشید، به جنوب هند و ایستگاه‌های آن منطقه سر بزنید. یکی از ایستگاه‌های پرطرفدار آن مناطق، ایستگاه اوتای است که در نیلگیری هیلز در تامیل نادو قرار دارد و مناظر کوهستانی سبز و درخور تصویری دارد.


همچنین، ماه مه زمانی عالی برای انجام فعالیت‌های ورزشی مانند قایق‌سواری در آب‌های خروشان و دوچرخه‌سواری در کوهستان است. اگر به دارجلینگ می‌روید حتما این نکته را فراموش نکنید که به چایزارهای آن سر بزنید. تولد بودا در ماه مه جشن گرفته می‌شود و مراسم‌هایی در شهرهای مقدس بودایی‌ها برگزار می‌شود که شرکت در آن‌ها خالی از لطف نیست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: