کد خبر: ۴۹۹۹۰۷
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۴

نماینده دادستان گفت که جهانبانی در هیئت مدیره شرکتها از افراد روستایی استفاده می‌کرده که هیچ اطلاعی از موضوعات نداشتند.

به گزارش شفاف، رسول امیرقهرمانی در ادامه جلسه اخذ آخرین دفاع از محمدرضا جهانبانی و عمار صالحی دو تن از بدهکاران بانک سرمایه، پس از پایان دفاعیات جهانبانی اظهار کرد: متهم در دفاعیات خود استناداتی به قانون مدنی و قانون تجارت کرد اما این استنادات کاملا نابجاست.

وی افزود: شما شرکتهایی را داشتید که همه آنها در یک اتاق بودند و این چه هلدینگی است که شرکتهای زیرمجموعه آن همه در یک اتاقند و اعضای هیئت مدیره افراد روستایی هستند که اطلاعی از هیچ چیز نداشتند.

نماینده دادستان اضافه کرد: شما با این شرکتها وارد بانک شدید و بانک به شما تسهیلات خارج از حدود اعتباری‌تان پرداخت کرده است. شما مصداق کسی هستید که با زعفران به بانک می‌رود و از پول تسهیلات در زعفرانیه ملک می‌خرد.

امیرقهرمانی ادامه داد: متهم در دفاعیات خود ادعا کرد که با بخشایش ارتباطی نداشته است در حالی که در تمام تسهیلات آقای بخشایش و کاظمی وجود دارد و در هیچ جا نام درخشنده مطرح نیست. عمده تسهیلات توسط شخص بخشایش و کاظمی پشتیبانی شده است.

وی گفت: متهم مدعی است 351 میلیارد تومان را تسویه کرده در حالی که 214 میلیارد تومان را پرداخت و یک ملک نیز در منطقه سعادت‌آباد که 50 میلیارد تومان ارزش دارد تحویل داده است که جمعا 260 الی 270 میلیارد تومان می‌شود.

نماینده دادستان اضافه کرد: براساس آنچه بانک ارائه کرده بود اصل تسهیلات شما یک هزار و 200 میلیارد می‌شد که ما قبول نکردیم و گفتیم اینها شامل تمدیدها نیز می‌شود و آنچه در گردش ما بوده است را به عنوان بدهی حساب کردیم که 701 میلیارد تومان است.

امیرقهرمانی افزود: متهم اموال زیادی دارد که یک نمونه آن 34 میلیارد تومان در کارخانه سنگستان پارسارگاد است که بارها از همسر وی خواسته‌‌ام که برود و آن پول را بیاورد، متهم همچنین یک مجتمع گردشگری در مشکین‌شهر اردبیل دارد که روزانه 200 میلیون تومان درآمد دارد اما بانک سرمایه این ملک را قبول نکردند و گفتند پول نقد می‌خواهیم.

وی ادامه داد: بنابراین جهانبانی اموال دارد و فرق او با هدایتی که یک سیم‌کارت نیز به نامش نبود در همین است. 11 درصد سهام موسسه مالی اعتباری ملل نیز به نام جهانبانی است که البته موسسه ادعای طلب‌هایی را از متهم دارد.

نماینده دادستان افزود: عمار صالحی نیز در بلوار دریا در منطقه سعادت‌آباد یک ملک 4 طبقه و دو واحد تجاری دارد که با پول همین شرکتها خریداری شده است. در حال حاضر 170 نفر از مردم بیچاره که سندهایشان را گرفته‌اید تا به آنها 20 میلیون وام بدهید هر روز جلوی دفتر من هستند و اشکهای آنها را می‌بینم که منتظرند سندهایشان آزاد شود و به بانک هم تذکر دادیم که فعلا برای توقیف سندها اقدام نکند.

امیرقهرمانی گفت: شما برای دریافت تسهیلات اهلیت نداشتید و کارشناس اعتباری این بانک این موضوع را همان موقع تایید کرده بود. جرم شما این است که صورتهای مالی حسابرسی درست و حسابی نداشتید اما 700 میلیارد تومان وام گرفتید.

وی گفت: برخلاف آنکه متهم مدعی است قرارداد مشارکت مدنی مطلق و عام با بانک داشته، موضوع مشارکت وی مطلق نبوده و خریدن ملک و خودرو سرمایه‌گذاری نیست.

وی در ادامه اظهارات خود بیان کرد: بدهکاران بانکی تسهیلات بانکی را با 28 درصد سود می‌گیرد و وقتی دچار مشکل می‌شوند می‌گویند نزول است چرا آن موقع که امضا کردید نزول نبود؟ آن موقع که دریافت این تسهیلات را امضا کردید ملک و املاک خریدید و ملک 500 الی 600 درصد افزایش قیمت داشته و شما اکنون ناراحت آن 28 ردصد هستید.

نماینده دادستان افزود: وقتی که قیمت مسکن 500 الی 600 درصد رشد داشت بدهکاران بانکی خوشحال شدند.

وی ادامه داد: متهم در دفاعیات خود ادعا می‌کند کالاهای اساسی وارد کرده است اما شما تخصص واردات نداشتید بلکه پولها را دریافت کردید و به یک نفر در بیرون دادید و آن شخص واردات را انجام داده است. شما اگر کالاهای اساسی وارد کردید باید الان کلی سود می‌کردید در حالی که به قول خودتان 351 میلیارد تومان از تسهیلات را تسویه کردید؛ بقیه پولها کجاست؟

امیرقهرمانی افزود: یکی از کارهایی که انجام می‌دادید این است که بعد از دریافت تسهیلات برای اینکه مسئولیت کیفری را از امضا کنندگان سفته‌ها بردارید به بانک مراجعه کرده و سفته‌ها را تغییر می‌دادید. شما مدعی هستید خانواده‌تان از اموال نامشروع استفاده نمی‌کنند؛ مگر فقط سرقت کردن اموال نامشروع است؟ در حالی که خساراتی که اقدامات شما به کشور وارد می‌کند بسیار بیشتر از خسارتی است که سارق ضبط یک خودرو وارد می‌کند. اموال نامشروع فقط از دیوار مردم بالا رفتن نیست.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار