کد خبر: ۵۰۰۰۱۸
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷

رئیس کنگره چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی با بیان اینکه آندومتریوز به چالشی بزرگ در حوزه زنان تبدیل شده است، علت اصلی ابتلا به این بیماری را ناشناخته دانست و عوامل موثر بر ابتلا به آن را برشمرد.

به گزارش شفاف، دکتر مریم سادات حسینی در آستانه برگزاری سومین کنگره بین‌المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی با بیان اینکه آمار دقیقی در مورد مبتلایان به آندومتریوز در ایران وجود ندارد، اظهار کرد: علت اصلی ابتلا به این بیماری، ناشناخته است و فاکتورهای متعددی از جمله برگشت خون قاعدگی به لگن، بلوغ زودرس، قاعدگی‌های شدید، مسائل ژنتیکی، اختلال در آناتومی سیستم تناسلی، طولانی بودن دوره قاعدگی، رژیم غذایی و شرایط آب و هوایی به‌عنوان عوامل موثر در بروز آن، مطرح شده‌اند البته اختلال در سیستم ایمنی در برخی از زنان نیز می‌تواند سبب زمینه‌سازی در بروز این بیماری شود.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که در این کنگره با حضور اساتید و صاحب‌نظران برجسته مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد بیماری آندومتریوز است که این بیماری امروز به چالشی بزرگ در حوزه زنان تبدیل شده و آمار مبتلایان آن در حال افزایش است.

حسینی با اشاره به اینکه درمان آندومتریوز بسته به شرایط فرد متفاوت است، تصریح کرد: اینکه "فرد در سن باروری قرار دارد یا خیر" از جمله مباحث حائز اهمیت در نوع درمان است و به طور کلی بیماری آندومتریوز از مباحث چالش‌برانگیز در حوزه بیماری‌های زنان به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: لاپاراسکوپی، جراحی‌های باز و درمان دارویی از جمله روش‌های درمانی بیماران مبتلا به آندومتریوز به شمار می‌رود و باید توجه داشت که درمان دارویی عمدتاً به این جهت است که فاصله بین زمان‌های قاعدگی بیشتر شود تا علاوه بر جلوگیری ازپیشرفت آندومتریوزیس، درد نیز کاهش یابد.

گفتنی است سومین کنگره بین‌المللی چالش‌های بالینی در مامایی، زنان و نازایی، 16 تا 18 بهمن‌ ماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار