کد خبر: ۵۰۰۱۸۱
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۴۸

ترامپ در نشست خبریِ پس از حمله موشکی جمهوری اسلامی ایران به پایگاه‌های آمریکایی‌ در عراق، ضمن عقب‌نشینی از همه تهدیدهایش گفت خواهان مشارکت برای تداوم مبارزه با داعش است. این در حالی است که اقدام جنون‌آمیز رهبران واشنگتن در شهادت سردار سلیمانی، بارِ دیگر باد را به بادبان درهم‌شکسته تروریست‌های تکفیری انداخته‌است.

به گزارش شفاف، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا ساعاتی طولانی پس از حمله موشکی جمهوری اسلامی ایران به پایگاه‌های آمریکایی در عراق، در نشستی خبری ظاهر شد و با بیان اینکه خسارات حمله موشکی از خطوط قرمز واشنگتن عبور نکرده، از تهدیدهایش مبنی بر برخورد نظامی با ایران عقب نشست.

در تغییر فاز جنگ‌طلبانه ترامپ جملاتی نظیر اینکه آمریکا آماده‌است صلح را در آغوش بگیرد به چشم می‌خورد. رئیس‌جمهوری آمریکا در بخشی از این نشست خبری و در ادامه توجیهاتی که برای کاربرد تروریسم دولتی علیه فرمانده سپاه قدس تراشید گفت اقدامات آمریکا در مبارزه با داعش به سود جمهوری اسلامی بوده و ما باید روی این موضوع و دیگر اولویت‌ها مشارکت کنیم.

ادعای ترامپ مبنی بر سودمند بودن عملیات ائتلاف مبارزه با داعش برای ایران در حالی مطرح شد که نیروهای ائتلاف طی روزهای پس از عملیات تروریستی آمریکایی‌ها پیرامون فرودگاه بین‌المللی بغداد و شهادت سردار «قاسم سلیمانی» که سیزدهم ماه جاری اتفاق افتاد، وارد نوعی رکود مطلق شده‌اند.

عصر دیروز بود که منابع خبری از حمله خمپاره‌ای به پایگاه «البلد» خبر دادند؛ بزرگترین پایگاه هوایی در خاک عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی و نیز عراقی است و هدف قرار گرفتن آن واکنش وزیر امور خارجه آمریکا ابراز عصبانیت و ناخرسندی «مایک پمپئو» را به دنبال داشت.

پیش از حمله به البلد، نیز منابع عراقی از حمله به پایگاهی دیگر در «الدجیل» واقع در جنوب استان «صلاح الدین» خبر داده بودند.

واقعیتی که این روزها بسیاری از تحلیلگران و صاحبنظران مسائل منطقه به آن اذعان دارند، فرورفتن نیروهای نظامی خارجی مستقر در عراق و نیز سوریه در لاک حفاظتی است. بر اساس گزارش چند روز پیش شبکه خبری «بی بی سی» نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا که با داعش می‌جنگند عملیات خود را در عراق به حالت تعلیق درآوردند. این نیروها اعلام کردند که پس از حمله موشکی ایران به «عین الاسد»، حالا صرفا به دفاع از خودشان فکر می‌کنند.

طی روزهای اخیر برخی مقامات و منابع آمریکایی بیان داشته‌اند که ایران طی روزهای آتی دیگر به عملیات تهاجمی و انتقام‌جویانه علیه اهداف آمریکایی دست نخواهد زد. با این حال، هراس از دامنگیری آتش انتقام عملیات تروریستی آمریکا، نیروهای خارجی در خاورمیانه به خصوص عراق را در وضعیت بسیار دشواری قرار داده است.

این وضعیت حتی برنامه‌های آموزش نظامی آمریکایی‌ها در عراق را هم متوقف ساخته و مربیان نظامی کشورهای اروپایی را هم راهی کشورهای همسایه نظیر اردن و کویت کرده‌است.

شکل‌گیری این فضا در ادامه شهادت بزرگترین چهره مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه، نزد داعش و سایر گروه‌های تروریستی تکفیری امیدواری‌هایی برای بازگشت به دوران اوج و بازپس‌گیری قلمرو از دست رفته را برانگیخته‌است؛ امیدواری و خرسندی که در آخرین بیانیه داعش در ارتباط با شهادت سردار سلیمانی آشکارا به چشم می‌آید.

 سردار سلیمانی آبان‌ماه سال ۹۶ و پس از عملیات آزادسازی بوکمال در سوریه در نامه‌ای خطاب به رهبر انقلاب پایان داعش را اعلام کرد.

شرایط کنونی از دید برخی ناظران مسائل منطقه با دوران شروع جولان داعش در عراق مشابهت‌هایی می‌یابد. ماه‌های پایانی سال ۹۲ بود که اقدام نیروهای دولتی عراق در برچیدن چادرهای معترضان سنی در رمادی که خواستار پایان‌دادن به تبعیض مذهبی بودند، بهانه را برای سوارشدن تکفیری‌ها روی موج ناآرامی‌ها فراهم ساخت و نواحی چون فلوجه و رمادی را به عرصه تاخت و تاز داعشی‌ها مبدل کرد.

نقطه اوج قدرت‌یابی داعش، در خردادماه سال بعد بود که دومین شهر بزرگ عراق یعنی موصل را به پایتختی خلافت خودخوانده عراق و شام درآورد.

از خردادماه سال ۹۳ تا آبان ۹۶ که سردار سلیمانی به دنبال عملیات آزادسازی شهر «بوکمال» در سوریه رسما پایان داعش را اعلام کرد کارنامه جبهه‌های مبارزه با داعش پیش چشم مردم منطقه و جهانیان قرار گرفت.

در این دوران و به موازات تقابل میدانی ارتش و نیروهای مردمی در عراق، سوریه و مرزهای لبنان با تروریست‌های تکفیری، بخش مهمی از تمرکز ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا معطوف به نمایش یک مبارزه جدی و آشتی‌ناپذیر بود تا پنجه در پنجه شدن با گروه‌های تروریستی که بعضا در لوای حمایت آمریکا و متحدانش رشد کرده و به عرصه رسیده‌بودند.

در این وضعیت بود که بسیاری از مردم منطقه از الرقه تا موصل، از کوبانی تا سنجار و از بوکمال تا پالمیرا با جنایات افسارگسیخته تروریست‌های داعشی جان خود را از دست داده و قلمرو خلافت خودخوانده با خون ساکنان آن رنگین شد.

با وجود امیدواری گروه‌های تکفیری‌ به امکان بروز و ظهور دوباره و به رغم فقدان استوانه مبارزه با تروریسم در منطقه، جمهوری اسلامی ایران اراده بازگشت‌ناپذیر خود را برای جلوگیری از بازگشت تروریست‌های اجاره‌ای به صحنه اعلام داشته است. در مقابل، این اقدامات بی‌ثبات کننده آمریکا در منطقه است که به جای مبارزه با داعش، پیامدهای خود را در هموارسازی جاده بازگشت تروریسم و به عبارتی تضاد و تقابل دو رویکرد را به نمایش می‌گذارد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: