کد خبر: ۵۰۰۳۱۵
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۸

کتاب « چشم‌انداز طبیعی: گسترش کمدی و رمانس شکسپیری» در حوزه تئاتر حاصل بازنگری در سخنرانی‌ نورتروپ فرای، به ترجمه رضا سرور توسط انتشارات بیدگل منتشر شد.

به گزارش شفاف، این کتاب از زیرمجموعه «مجموعۀ تئاتر: نظریه و اجرا» انتشارات بیدگل است که تمرکز خود را بر آثار تحلیلی و نظری تئاتری قرار داده است.

نورتروپ فرای اسطوره‌شناس و منتقد ادبی کانادایی است که به واسطه طبقه‌بندی‌هایش از کمدی و تراژدی شناخته می‌شود. عنوان کتاب تازه ترجمه شده او برگرفته از گفتاری است که دوک در اواخر نمایشنامۀ «شب دوازدهم» می‌گوید: «اگرچه این چشم‌انداز طبیعی می‌نماید، با این‌حال طبیعی نیست.»

کتاب « چشم‌انداز طبیعی: گسترش کمدی و رمانس شکسپیری» حاصل بازنگری در سخنرانی‌ نورتروپ فرای، تحت عنوان «گسترش و شکوفایی رمانس‌های شکسپیر» در نوامبر 1963 در دانشگاه کلمبیا، است.

مسئله مهم در این کتاب آن است تا خواننده از ویژگی‌های مختص نمایشنامه‌های شکسپیر و یا از سرزندگی شخصیت‌‌پردازی‌ها و نهایتا از بافت تصاویر به سوی این مقوله رهنمون شود که کمدی چگونه فرمی است و چه جایگاهی در ادبیات دارد.
پیش از این از رضا سرور دو کتاب مهم یان کات، مفسر مشهور آثار شکسپیر با عناوین «شکسپیر معاصر ما» و «جنسیت رزالیند» منتشر شده بود. رضا سرور در سال‌های اخیر تمرکز خود را بر ترجمه آثاری با موضوع شکسپیر نهاده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: