کد خبر: ۵۰۰۳۶۵
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹

جان‌بابایی گفت: در زمینه جذب گردشگر سلامت رقابت مطرح نیست و بیمارستان‌ها می‌توانند با یک یا چند شرکت تسهیل‌گر همکاری کنند.

در زمینه جذب گردشگر سلامت رقابت مطرح نیست

به گزارش شفاف، قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، صبح امروز در مراسم نشست مشترک رؤسای بیمارستان‌های دارای مجوز IPD و شرکت‌های تسهیل‌گر که در سالن امام جواد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: ایران در زمینه گردشگری سلامت نسبت به کشورهایی مانند ترکیه و هند دچار عقب‌ماندگی است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: جایگاه ما از نظر دسترسی بهتر از ترکیه و هند است اما متأسفانه از تمام ظرفیت‌ها استفاده نکرده‌ایم و یکی از نگرانی‌های ما نبود ساماندهی در حوزه گردشگری سلامت است؛ زیرا دلالان در این حوزه، صنعت گردشگری ایران را تحت تأثیر قرار داده‌اند.

جان‌بابایی بیان کرد: دلال پروری حیثیت پزشکی ما را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد از این رو باید آیین‌نامه‌های بیشتری در زمینه فعالیت شرکت‌های تسهیل‌گر و جذب گردشگر سلامت تدوین کنیم.

او بیان کرد: در حال حاضر صنعت بیمارستان‌ها در زمینه جذب گردشگر بهتر از قبل شده است و یکی از اقدامات بزرگ وزارت بهداشت جذب تعداد زیادی بیمار بین‌المللی است.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه شرکت‌های تسهیل‌گر موانع جذب گردشگر سلامت را از میان بر‌می‌دارند، ادامه داد: تلاش ما این است که بیمارستان‌های خصوصی فعالیت بیشتری در زمینه جذب گردشگر سلامت داشته باشند.

لزوم پیگیری روند درمان بیماران بین‌المللی

جان‌بابایی افزود: برای رونق گردشگری سلامت در بیمارستان‌ها باید هر یک از این مراکز درمانی دارای یک مدیر پروژه باشند. پزشکان متخصص در کار پزشکی کارآمد هستند اما ممکن است در زمینه جذب گردشگر تخصص لازم را نداشته‌ باشند.

او ادامه داد: یکی از موضوعات مهم پیگیری مشکلات بیماران پس از ترخیص در خروج آن‌ها از ایران است؛ اگر بیماران بین‌المللی با پزشکان خود در ارتباط باشند تبلیغی برای پزشکی ما محسوب می‌شود و باعث افزایش جذب گردشگران سلامت خواهد شد.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: یکی از مشکلات ما در زمینه جذب گردشگر سلامت مربوط به دوران قبل از پژوهش در بیمارستان‌ها است و معتقدم که هر یک از بیمارستان‌ها باید دارای یک سایت رسا و گویا باشد تا دستاوردهای حوزه پزشکی به خوبی در فضای مجازی نشان داده شود.

جان‌بابایی با اشاره به اینکه برخی از گردشگران سلامت به خاطر فرد خاصی به کشور مسافرت می‌کنند، ادامه داد: یکی از موضوعات مهم در بحث گردشگری سلامت مسئله آموزش گردشگری است که در این میان شرکت‌های تسهیل‌گر نقش مهمی در زمینه پذیرش بیماران بین‌المللی دارند و معتقدم که این شرکت‌ها باید نقش استارت‌آپی در زمینه جذب گردشگر بین‌المللی داشته باشند.

او ادامه داد: به دلیل آموزش نادرست ممکن است کشور دچار آسیب شود، بیمارستان‌های خصوصی محدودیت‌های مراکز درمانی بخش دولتی را ندارند و به همین دلیل نقش بهتری در حوزه گردشگری سلامت می‌توانند در کشور ایفا کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: یکی از اقدامات مهم الکترونیکی کردن داده‌ها و ارسال آن برای گردشگران سلامت است تا بتوانند اطلاعات پزشکی خودشان را در جای دیگری استفاده کنند و نباید اطلاعات را به صورت کاغذی در اختیار آنان قرار دهیم.

جان‌بابایی ادامه داد: با ایجاد دفاتری در خارج از کشور و شرکت در تمام کنگره‌های بین‌المللی می توانیم پزشکی کشورمان را به دیگران معرفی کنیم و این موضوع یکی از راه‌های جذب بیشتر گردشگر سلامت است.

او ادامه داد: در زمینه جذب و پذیرش بیمار بین‌المللی رقابت اصلا مطرح نیست و معتقدم که بیمارستان‌ها می توانند یک شرکت تسهیل‌گر داشته باشند یا با چند شرکت در زمینه پذیرش بیمار بین‌المللی همکاری کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در زمینه جذب گردشگر سلامت بیمارستان‌ها می‌توانند در قالب یک کنسرسیوم در این زمینه فعالیت کرده و با شرکت‌ در تمام سمینارهای بین‌المللی به خصوص کنگره‌های کشورهای همسایه دستاوردهای پزشکی را به دیگران معرفی کنند.

جان‌بابایی یادآوری کرد: امروزه برخی از پزشکان در خارج از کشور بیمار را ویزیت می‌کنند که این موضوع تأثیر زیادی در تبلیغ دستاوردهای پزشکی ما ندارد و بهتر است همکاران بیمار را در خارج از کشور در زمینه ارائه خدمات سرپایی ویزیت کنند.

سخت‌گیری بیشتر بیمارستان‌ها در زمینه اعتبار بخشی ویژه گردشگری سلامت

در ادامه مراسم عسگری مدیر کل مراکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان گفت: امروزه تحریم‌ها بسیاری از حوزه‌ها را نشانه گرفته که موضوع گردشگری سلامت می‌تواند باعث ارزآوری خوبی برای کشورمان در این شرایط شود.

مدیر کل مراکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان ادامه داد: دلالان و سواستفاده کنندگان در زمینه پذیرش بیماران بین‌المللی می‌توانند آبروی نظام پزشکی ما را خدشه‌دار کنند.  باید در زمینه جذب گردشگر سلامت و رونق این صنعت فعالیت بیشتری داشته باشیم.

عسگری تأکید کرد: وزارت بهداشت در زمینه ارتقا بخشی و اعتباربخشی گردشگری سلامت سخت‌گیری بیشتری انجام می دهد تا این کار باعث پذیرش بیشتر بیماران بین‌المللی در کشور شود.

او گفت: ما از نظر درمان و علم پزشکی از بسیاری از کشورها برتر هستیم و انتظار می‌رود که در حوزه گردشگری سلامت اقدامات بهتری انجام شود.

مدیر کل مراکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان گفت: موضوع توریسم درمانی با گردشگری عادی متفاوت است و ما باید از ظرفیت‌ها استفاده بهینه را در زمینه پذیرش بیماران بین‌ا‌لمللی انجام دهیم.

انتهای پیام /

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: