کد خبر: ۵۰۰۴۴۷
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۳

پس از اقدام تروریستی دولت آمریکا در جریان ترور سردار سلیمانی، سناتورها و تحلیلگران آمریکایی نسبت به این اقدام واکنشهای متعددی نشان دادند؛ اما تحلیل یکی از آنها که مدعی است ترامپ از این ترور به دنبال منافع اقتصادی بوده، دیده نشد.

به گزارش شفاف به نقل از ایرنا، این نکته‌ مهم که در میان موج انتقادات به ترامپ مغفول ماند، صحبت‌های یک نامزد دموکرات و یک سناتور در خصوص برنامه و نیت اقتصادی ترامپ از ترور سردار سلیمانی است. خانم الیزابت وارن، نامزد ریاست جمهوری از حزب دمکرات، و یک سناتور دیگر بنام کریس ون هالن، خواستار تحقیق فدرال شده‌اند که آیا سخنان ترامپ به میهمانانش در ویلای مارالاگو در فلوریدا سبب اطلاع آنان از وضع آتی بازار بورس شده یا خیر. به گزارش دیلی بیست ظاهراً ترامپ به میهمانانش گفته: «به زودی» پاسخ «بزرگ» به ایران داده می‌شود. این به معنی اعلام اطلاعات طبقه‌بندی شده است؛ یعنی افشای طرح ترور سردار سلیمانی که می‌توانست میهمانان ترامپ را در خریدوفروش سهام به سمت سودهای کلان هدایت کند و جرم بزرگی است.

این درحالی است که این اقدام ترامپ پیش‌تر هم از سوی سیاستمداران و تحلیلگران آمریکایی مورد انتقاد شدید قرار گرفته‌بود.

ترامپ قربانی توطئه پمپئو؟
جان هادسون، جاش دوزی، شین هریس و دن لاموته در خصوص چگونگی اقدام ترامپ و نقش پمپئو در این اقدام در واشنگتن پست نوشتند: «تغییرات جدید در تیم امنیت ملی ترامپ و توهمات ترامپ به عنوان رئیس جمهوری که نگران است در مواجهه با ایران مردد قلمداد شود، فرصتی را برای پمپئو ایجاد کرد تا برای اقدامی که از مدت‌ها قبل برای آن تلاش می کرد فشار وارد کند. چراغ سبز حمله در نزدیکی فرودگاه بغداد نشان دهنده یک توفیق بوروکراتیک برای پمپئو است، اما مخاطرات جدی‌ای نیز به همراه دارد: یک جنگ طولانی منطقه ای دیگر در خاورمیانه، ترور تلافی جویانه نیروهای آمریکایی در سراسر جهان، وقفه در نبرد علیه داعش، انسداد راه های دیپلماتیک در مهار برنامه هسته ای ایران و واکنش منفی گسترده در عراق که مجلس آن روز شنبه رای به اخراج تمامی نیروهای آمریکایی از آن کشور داد.»

این در حالی است که سناتور چاک شومر و باب منندز در نامه‌ای از دونالد ترامپ خواستند «تمام» جزئیات مربوط به تصمیم گیری برای «هدف قرار دادن» قاسم سلیمانی را «فورا» از حالت محرمانه خارج کرده و در اختیار عموم قرار دهد. در این نامه آمده: «این بسیار مهم است که موضوع‌های مربوط به امنیت ملی در وقت مناسب با مردم آمریکا در میان گذاشته شود».

 

مرگ دیپلماسی با ایران
همچنین سناتور رند پال، عضو کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، ضمن انتقاد از ترور قاسم سلیمانی تأکید کرد که این یک «اقدام جنگی» بوده است. وی تأکید کرد که دونالد ترامپ برای تصمیم خود در ترور سلیمانی، «مشاوره بدی» دریافت کرد. او در خصوص پیامدهای این ترور هشدار داد و گفت «هم‌اکنون، قطعاً» حملات انتقام‌جویانه بیشتری علیه آمریکا صورت خواهد گرفت. رند پال ضمن ابراز تأسف به دلیل از دست رفتن شانس دیپلماسی با ایران ، گفت: «ناراحت کننده است. منظورم این است که به نظر من مرگ سلیمانی، مرگ دیپلماسی با ایران است. راه خروجی [از این أوضاع] نمی‌بینم. راهی برای بیرون آمدن از این اوضاع نمی‌بینم.» پال تأکید کرد که جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا پشت تلاش‌ها برای ترور سلیمانی بوده است و ترامپ «مشاوره بدی» دریافت کرده است. پال همچنین تأکید کرد که قتل این فرمانده ایرانی یک اقدام جنگی بوده که نیازمند مجوز کنگره می‌بوده است و سپس به گزارش روزنامه واشنگتن‌پست اشاره کرد که در آن آمده بود که مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا، ایده ترور سلیمانی را ارائه داده است و در این خصوص توضیح داد که قصد ندارد نیات وی را زیر سؤال ببرد اما ای کاش دولت ترامپ، پیامدهای ترور سلیمانی را در نظر می‌گرفت. پال توضیح داد: «باید دچار مرگ مغزی شده باشیم که فکر کنیم که با پاره کرده توافق، وضع تحریم‌ها (علیه ایران) و کشتن فرمانده ارشد ایران، انتظار داشته باشیم که آنها به میز مذاکره بازگردند و بگویند: "آمریکا چه می‌خواهی؟"» وی درباره واکنش احتمالی ایران به ترور قاسم سلیمانی گفت که گرچه «هیچ چیز اقدام نظامی آنها را توجیه نمی‌کند» اما این اقدام «قابل پیش‌بینی است».

 

جنگ با ایران سبب خواهد شد که منطقه به خون بغلطد
تولسی گابارد، عضو مجلس نمایندگان آمریکا و نامزد ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، با انتشار فیلمی در خصوص اقدام ترامپ گفت: «به عنوان کسی که تحولات عراق و سوریه را درک می‌کند باید به شما بگویم، اگر ما هم اکنون نیروهایمان را از عراق و سوریه (به آمریکا) برنگردانیم، ما بیشتر و بیشتر وارد یک مرداب و جنگ خواهیم شد؛ جنگی که جنگ‌های قبلی ما در افغانستان و عراق در قیاس با آن، شبیه به یک گردش تفریحی خواهد بود. جنگ با ایران سبب خواهد شد که منطقه به خون بغلطد، جان‌هایی زیادی از دست برود، تریلیون‌ها دلار از جیب مالیات دهندگان (آمریکایی) هدر برود، بحران مهاجران در اروپا تشدید شود، گروه‌های تروریستی از قبیل القاعده و داعش تقویت شوند و برای محیط زیست هم تاثیرات مخرب طولانی مدت بر جای بماند. علاوه بر این، چنین جنگی به سهولت می‌تواند به جنگ بین ایالات متحده و دیگر قدرت‌های اتمی بیانجامد که این موضوع می‌تواند برای جهان، فاجعه بیافریند بنا بر این فارغ از اینکه ما عضو چه حزب، نژاد، قومیت یا مذهبی هستیم، ما باید دوشادوش هم قرار گرفته و با یک صدای واحد خواستار این شویم که "جنگ با ایران را متوقف کنید قبل از اینکه اوضاع بیشتر از قبل وخیم شود، هم اکنون سربازان‌مان در عراق و سوریه را به خانه برگردانید».

 

یک رئیس جمهور عجول و مغرور
جرج پکر تحلیلگر آتلانتیک با اشاره به نقش سردار سلیمانی در جنگ با داعش و جایگاه و توان نظامی وی، با فاجعه بار خواندن این جنایت در انتقاد به ترامپ نوشت: «ترور سلیمانی فقط به خشونت بیشتر منجر خواهد شد. بدون شک قربانی این حمله فقط آمریکایی‌های حاضر در منطقه و غیر نظامیان ایرانی هستند. از جمله مردمی که آرزوی زندگی بهتری از حاکمانشان را انتظار دارند ، اما مجبور شده اند با عذابگران سختگیر خود در برابر متجاوز خارجی متحد شوند. باید اذعان کرد که ایران و آمریکا هیچ درک درستی از اهداف یکدیگر ندارند - هر کدام طرف مقابل دست کم می گیرند- و این موجب می شود که دو کشور در تاریکی فرو روند. این بحران مانند آزمایش فلز باریم عمل می‌کند و ماهیت و سلامتی یک سیستم را نشان می‌دهد. ترور سلیمانی یک رئیس جمهور عجول و مغرور را به همه نشان داد که همه مسائل برای او شخصی است. دولتی که هیچ استراتژی منسجمی را دنبال نمی‌کند چرا که رئیس آن چنین چیزی را ندارد. در این شرایط، ما واقعا نمی‌دانیم چگونه در مورد جنگ با ایران فکر کنیم، چه رسد که به پیروزی در آن بیاندیشیم. اصلا به هیچ وجه مشخص نیست که چرا باید در این جنگ تلاش کنیم. با توجه به آنچه گفته شد کشتن سلیمانی اشتباه بزرگی بود که احتمالا نتایج آن فاجعه‌بار خواهد بود».

 

در مجموع به نظر می‌رسد این اقدام دولت آمریکا در کنار استیضاح ترامپ و افشای دیر یا زود اطلاعات طبقه‌بندی شده در خصوص تصمیم ترامپ به‌منظور ترور سردار سلیمانی، روزهای سختی برای ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دنبال خواهد داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: