کد خبر: ۵۰۰۴۵۰
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۴

نیکولاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا روز یکشنبه گفت که وی آماده گفت و گوی مستقیم با امریکا و دونالد ترامپ رییس جمهوری و خوان گوایدو رهبر مخالفان است.

به گزارش شفاف، مادورو در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست افزود: اگر احترام بین دولت‌ها وجود داشته باشد، مهم نیست که ایالات متحده چقدر بزرگ باشد و اگر گفت و گو و تبادل اطلاعات صادقانه وجود داشته باشد، مطمئن باشید که می‌توانیم نوع جدیدی از روابط ایجاد کنیم.  
وی  خاطرنشان کرد که وی برای مذاکره با گوایدو آماده است، اما با خواست مخالفان برای استعفا موافقت نخواهد کرد.  

رییس جمهوری ونزوئلا افزود: گوایدو مسئول از دست دادن مجلس ملی است. من نباید به علت اشتباهات وی مورد سرزنش قرار بگیرم، وی کسی است که اکنون باید به ایالات متحده پاسخ دهد.  

وی همچنین گفت که ترجیح می‌دهد مستقیم با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا صحبت کند.  

مادورو در ادامه تاکید کرد که من معتقدم مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در ونزوئلا ناکام بوده است و مسئول عدم موفقیت دونالد ترامپ در سیاست خود در قبال کشور ما است.  

وی در انتقاد از عملکرد وزیر خارجه آمریکا گفت: من فکر می‌کنم پمپئو در خیالات زندگی می کند و مردی نیست که پایش روی زمین باشد. ترامپ مشاوران وحشتناکی در مورد ونزوئلا داشته است.  

ونزوئلا در دو سال اخیر سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی چند دهه اخیر خود را تجربه کرده است. این کشور که از زمان حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید با شدیدترین فشارها و تحریم‌های واشنگتن مواجه شده، در دو سال اخیر توانسته در برابر این فشارها مقاومت کند. شرایط نامساعد اقتصادی ونزوئلا زندگی را برای مردم این کشور به شدت سخت کرده و سبب مهاجرت بیش از چهار میلیون نفر از این کشور در سال ۲۰۱۹ شد.  

آمریکا پس از مراسم تحلیف نیکولاس مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری، او را «غاصب قدرت» خواند و اعلام کرد که مادورو را به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد.  
پس از آن که «خوان گوایدو» رییس مجلس ملی ونزوئلا در ۲۸ ژانویه (۸ بهمن ماه ۹۷) خود را رییس جمهوری موقت این کشور اعلام کرد، واشنگتن بلافاصله او را به رسمیت شناخت. بیش از ۵۰ کشور دیگر با پیروی از آمریکا گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا شناسایی کرده و خواستار برگزاری انتخابات جدید شدند.  
مشکلات شدید اقتصادی برای چند ماه ونزوئلا را به سوی بحرانی سیاسی کشانده است. پیامد بحران اقتصادی در این کشور، کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت بوده است.  

در این میان، آمریکا تلاش کرده از شرایط نامساعد اقتصادی ونزوئلا در راستای پیشبرد اهداف سیاسی خود سوءاستفاده کند. البته راهبرد کاخ سفید تاکنون در ونزوئلا موفق نبوده و به نظر می‌رسد دولت ترامپ که از خوان گوایدو رهبر مخالفان و دیگر مقام‌های ضددولتی در ونزوئلا ناامید شده، به دنبال سیاست‌های جدید در این کشور منطقه آمریکای لاتین در سال ۲۰۲۰ باشد.  

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: